Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej

Okładka książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej
Joanna Ostrowska Wydawnictwo: Marginesy historia
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2018-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-19
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365973733
Tagi:
literatura polska literatura faktu historia przemoc seksualna II wojna światowa gwałt naziści ofiary
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fabularie nr 3 (30) / 2022 Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Victor Ficnerski, Iga Kowalska, Justyna Kowalska-Leder, Michał P. Lipka, Marcin Mielcarek, Joanna Ostrowska, Maciej Płaza, Zofia Posmysz, Redakcja magazynu Fabularie, Krzysztof Rewiuk, Justyna Sobolewska, Emilia Walczak, Miłosz Waligórski, Andrzej Woźniak, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Fabularie nr 3... Wiktoria Bieżuńska,...
Okładka książki Auschwitz. Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu Joanna Ostrowska, Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Lutz van Dijk
Ocena 6,3
Auschwitz. Pam... Joanna Ostrowska, J...
Okładka książki Teksty Drugie nr 3 / 2020 Kamila Budrowska, Sławomir Buryła, Barbara Czarnecka, Agnieszka Dauksza, Maria Kobielska, Karolina Koprowska, Tomasz Łysak, Alina Molisak, Arkadiusz Morawiec, Jakub Muchowski, Joanna Ostrowska, Redakcja pisma Teksty Drugie, Roma Sendyka, Tomasz Tomasik, Marta Tomczok, Piotr Weiser
Ocena 7,7
Teksty Drugie ... Kamila Budrowska, S...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kiedy milczenie staje się receptą na niechcianą prawdę



267 0 108

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
327 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
238
189

Na półkach:

Pierwsza refleksja jaka nasuwa mi się po przeczytaniu tej książki to to, że ciężko jest mi tutaj coś powiedzieć. Podczas czytania lektury miałam masę myśli, spostrzeżeń i odczuć, ale teraz nie wiem od czego zacząć…
Zacznę może od refleksji, że wiedza historyczna zawarta w tej książce stanowi wielką wartość dla wszystkich odbiorców w ogóle, ale szczególnie dla polskich kobiet. Ja jako Polka czuję się nie tylko mocno poruszona, ale osobiście dotknięta tragedią, która kilkadziesiąt lat temu (wcale nie tak dawno) uderzyła w nasze babcie czy prababcie. I czuję się z nimi solidarna.

W kwestii ogólnej dotyczącej odbioru książki - treść przedstawiona jest w sposób zrozumiały, klarowny i chronologiczny, przystępny dla każdego zainteresowanego tematem czytelnika. Autorka odwołuje się do wielu źródeł, umieszcza w książce także cytaty. Jej stanowisko w stosunku do podejmowanego tematu jest wyczuwalne, ale według mnie nie rażące.
Książka wydana solidnie i estetycznie, w porządnej, twardej oprawie, zawiera ilustracje (w tym miejscu mankament stanowi fakt, iż zdjęcia znajdują się zbiorowo na środku książki, a nie w tych miejscach gdzie są powiązane tematycznie z tekstem). Okładka świetna, od razu przyciąga spojrzenie i zachęca do bliższego zapoznania się z treścią.

Jeśli chodzi o treść, pozycja ta opowiada o krzywdzie, jaka została dokonana na kobietach, zarówno w czasie II wojny światowej jak i parę lat po jej zakończeniu – z perspektywy szeroko pojętej seksualności i cielesności. Autorka dokonując tytanicznej pracy, dociera do szczątków informacji rozsianych po różnych źródłach, odtwarzając historie skrzywdzonych kobiet. Mówi m.in. o tym iż Niemcy w czasie okupacji tworzyli sieć zorganizowanych burdeli (dla wojska, dla pracowników przymusowych, dla więźniów obozów koncentracyjnych), o gwałtach, o stosunku mężczyzn do kobiet skrzywdzonych – zarówno Niemców jak i rodaków, a w końcu o sposobie traktowania skrzywdzonych seksualnie kobiet przez społeczeństwo.
Nie będę się rozwodzić nad treścią, myślę że każdy kto chce, przeczyta książkę i się indywidualnie zapozna z zagadnieniem. Dodam tylko iż dla mnie wiele informacji zawartych w tej pozycji było szokujące i zaskakujące. Spotkałam się z tymi informacjami po raz pierwszy. Moim zdaniem jest to jeden z dowodów na to, iż omawiany przez panią Ostrowską aspekt dotyczącej naszej historii do tej pory omijano - wszyscy przecież wiemy jak ważna jest tematyka II wojny świtowej w naszej kulturze, jak dużo się o niej mówi. Temat przymusowych pracownic seksualnych i zorganizowanych burdeli został mi przybliżony dopiero teraz.

Cóż dodać. Chylę czoła przed panią Ostrowską, za podjęcie wątku i opowiedzenie historii kobiet w czasie i tuż po II wojnie światowej, z perspektywy, z jakiej niewielu podjęło się ukazać ten okres w dziejach Polski. Ta pozycja stanowi hołd pamięci, współczucia i zrozumienia dla wszystkich ofiar, które do tej pory na takie gesty raczej nie mogły liczyć. „Przemilczane…” zawiera wartość podwójną – nie tylko jest to dobrze napisana książka, unikatowa na polskim rynku, ale także stanowi pierwszy krok w poznaniu, zrozumieniu i wsparciu kobiet, które od zawsze powinny liczyć na tego typu gesty. Polecam gorąco!

Pierwsza refleksja jaka nasuwa mi się po przeczytaniu tej książki to to, że ciężko jest mi tutaj coś powiedzieć. Podczas czytania lektury miałam masę myśli, spostrzeżeń i odczuć, ale teraz nie wiem od czego zacząć…
Zacznę może od refleksji, że wiedza historyczna zawarta w tej książce stanowi wielką wartość dla wszystkich odbiorców w ogóle, ale szczególnie dla polskich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    904
  • Przeczytane
    418
  • Posiadam
    124
  • Teraz czytam
    25
  • 2018
    23
  • Historia
    22
  • 2019
    22
  • Chcę w prezencie
    10
  • E-book
    9
  • Literatura faktu
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne