Ojcze nasz. Rozważania

Okładka książki Ojcze nasz. Rozważania Stefan Wyszyński (bł.)
Okładka książki Ojcze nasz. Rozważania
Stefan Wyszyński (bł.) Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX religia
religia
Instytut Wydawniczy PAX
1997-01-01
1978-09-01
ojcze nasz modlitwa chrześcijaństwo

Książka stanowi głębokie rozważania dotyczące modlitwy, której nauczył nas sam Jezus-Ojcze nasz. Są to refleksje, dla mnie, zupełnie nieoczekiwane. Nigdy w ten sposób nie myślałam o słowach tej modlitwy, choć odmawiam ją przecież codziennie.
Klamrą kompozycyjną rozważań jest to, że Bóg pragnie nam w tej modlitwie uświadomić, że jest nasz - nie tylko mój. Jest Bogiem biednych i bogatych, tych w siłę wieku i tych u kresu życia, głośno krzyczących i cicho płaczących. Każdego z nas przyjmuje, więc i my musimy przyjąć każdego. Przyjęcie oznacza szacunek, akceptację, serdeczność dla każdego człowieka.

Bardzo mnie poruszyło zniewazenie Eweliny z @urzekajaca.pl jakie nastąpiło wczoraj w mediach społecznościowych. Nie ma i nigdy nie będzie mojej zgody na to, by kogokolwiek obrażać ani by obrażać Kościół. Każdy z nas może reagować - kulturalnie, ale stanowczo. Możemy się nie zgadzać i spierać, ale szanujmy się.
Znów z pomocą przychodzą w tej sytuacji słowa Kardynała, które pochodzą właśnie z książki "Ojcze nasz":
"Zawsze człowiek, jako dziecię Boże, znaczy więcej niż to, co nam może dobrego lub złego uczynić. Musimy widzieć człowieka przede wszystkim jako człowieka, a nie to, co nam czyni. Choćby nam czynił wiele lub nic, dobrze czy źle, jest człowiekiem.
Wyobraźmy sobie ludzi strasznych, niemożliwych, nieznośnych, których trzeba wziąć w ramiona i mówić z nimi i za nich "Ojcze nasz". (...) Czy już umiecie odmawiać "Ojcze nasz"? Ja jeszcze nie umiem..."

Książka ciekawa, ale jakby już nieaktualna. Kiedy czytałam, miałam wrażenie, że odbiorcą tych treści byli ludzie zupełnie inni niż ja, żyjący jakby w innym świecie. To nie umniejsza wartości książki, lecz raczej ujawnia, że nauczanie i wyjaśnienia muszą być stale uaktualniane, by były zrozumiałe dla współczesnego człowieka.

Dodaj cytat z książki Ojcze nasz. Rozważania