Książka Roku 2018

1. Numer otwiera Artur Laisen z długim, klimatycznym tekstem "Dziedzictwo" – akcja osadzona jest w realiach znanych już z naszych łamów „Chłopca i wiedźmy” („NF” 4/17) oraz „Wyprawy Koj Choruna” (FWS 4/17). 2. Dalej kosmiczne SF od Bartek Biedrzycki "Połowa nieba", w którym Polska stała się kosmiczną potęgą. 3. "Niebo w kwiatku koniczyny" Blake Charlton, obracające się w medycznym...

(„NF” 4/17) oraz „Wyprawy Koj Choruna” (FWS 4/17).

3. "Niebo w kwiatku koniczyny" Blake Charlton, obracające się w medycznym klimacie, o pewnej niezwykłej dziewczynce.

4. Rich Larson i "Pattaya to ty" to opowiadanie o przekręcie nie z tej Ziemi, które może spodobać się fanom filmów w stylu "Złap mnie, jeśli potrafisz".

5. "Siedem lat od domu" Naomi Novik to tekst nieco inny niż te, z którymi kojarzymy autorkę na co dzień, gdzieś z pogranicza fantasy i SF, ale jej narracja nie traci łagodności.

6. E. J. Swift i jego "Pogodynka" zamykają numer inspiracjami wojennymi i nieco apokaliptycznymi: co się stanie, gdy zepsujemy świat, a ten nam się odwdzięczy?

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: wydawca

szarlotka | 2018-08-08
Na półkach: 2018, Czasopisma, Przeczytane

OPOWIADANIA:

TYTUŁ: „Dziedzictwo"
AUTOR: Artur Laisen___________

Niby klasyczne fantasy, jednak nie miałam podczas czytania wrażenia powtórki z rozrywki. Przez te dwadzieścia stron zdążyłam mocno przywiązać się do bohaterów i z niecierpliwością czekam na trzy zapowiedziane opowiadania o ich losach.
Rodzeństwo w dzieciństwie zostało sprzedane w niewolę ludowi czczącemu boga rekina. Niedługo na wyspie ma odbyć się Uczta Rekina - krwawy wybór następnego jego Wybrańca. Od czterdziestu lat nikt jednak nie przeżył tego rytuału.
Święto przyciąga z dalekich krajów maga i jego najemniczkę. Chcą poznać prawdę o święcie i pokonać nieśmiertelnego.
Czy brak wspomnień o swoim dziedzictwie sprawia, że przestajesz istnieć? Jedynym co Kali posiada, to opiekun który obdziera ją z nadziei i marzeń. Choć jest wolnym człowiekiem nie może odejść. Spotkanie z niewolnikiem, który pomimo lat upokorzeń nadal wierzy, że nie jest nikim wstrząsa dziewczyną. Czy będzie miała siłę zmienić swój los?

TYTUŁ:...

PetyrJ | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Świetne opowiadania zagraniczne: "Pogodynka" E.J. Swift z dezinformacją jako najskuteczniejszą bronią w wojnie pogodowej; ludzie i bawiący się w ludzi post-human beings w "Niebo w kwiatku koniczyny" B. Charlton; "Siedem lat od domu" Naomi Novik - Avatar, tyle że lepszy.

Feanor | 2018-09-19
Na półkach: 2018, Przeczytane