Rzym średniowieczny. Stabilizacja i kryzys miasta w latach 900-1150

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Medieval Rome: Stability and Crisis of a City, 900-1150
historia
welesxxi

Angielski historyk, podejmując się zadania napisania książki na temat Rzymu w dobie między innymi rewolucji gregoriańskiej, przestudiował ogromną ilość źródeł archiwalnych zgromadzonych w różnych włoskich archiwach, takich jak na przykład Biblioteca Apostolica Vaticana, Archivio Segreto Vaticano czy Archivio Storico Capitolino. W tym celu odbył około stu wizyt na Półwyspie Apenińskim w ciągu dwudziestu lat.

Przede wszystkim książka ta jest pierwszą analityczną publikacją poświęconą dziejom Wiecznego Miasta w okresie poprzedzającym rok 1200. Po drugie, pomimo że na badany okres przypada reforma monarchii papieskiej, która wstrząsnęła ideologicznymi i politycznymi posadami kontynentu, autor nie ulega presji „upolitycznienia” narracji, lecz prezentuje całą społeczno-polityczną i kulturową złożoność funkcjonowania wszystkich warstw społeczeństwa rzymskiego. Nowe podejście umożliwia dokonanie zasadniczej reinterpretacji politycznych dziejów Rzymu w epoce reform papieskich i walki o inwestyturę, stanowiących jeden z największych momentów kryzysowych w historii miasta. Po trzecie wreszcie, Wickham przedstawia w swej pracy cenną analizę funkcjonowania gospodarki postantycznego miasta (o nadal agrarnych podstawach) oraz charakterystykę całej złożoności jego struktur społecznych.

Z przedmowy wydawcy

źródło opisu: derewiecki

źródło okładki: derewiecki

Ciekawski | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Przyznaję uczciwie, że sformułowanie "przeczytałem" nie oddaje właściwie mojego stosunku do tej książki. Nabyłem ją, ponieważ potrzebowałem konkretnych informacji na temat Rzymu po upadku cesarstwa. Znalazłem to, czego szukałem, więc jestem kontent.
Lecz muszę jasno powiedzieć - nie jest to lektura łatwa, którą mógłby polecić komuś na wakacje. To niezwykle rzetelna praca zawierająca mnóstwo szczegółów na temat różnych aspektów średniowiecznego Rzymu. Doceniam głęboką wiedzę autora jak i fakt, że chciał się nią podzielić. Polecam każdemu kto tak jak ja chce się czegoś dowiedzieć o życiu w Rzymie w czasach rzadziej opisywanych w literaturze. Jest to raczej pozycja adresowana do osób posiadających już ugruntowaną wiedzę w temacie, którą chcą jedynie poszerzyć. Takie osoby na pewno dadzą wyższą notę niż ja.