Średniowieczna Europa

2019-01-28
2019-01-28
2016-11-29
Marcin Kowalczyk

„Nigdy nic się nie zmienia. Jeden system jest równie dobry, jak drugi. Średniowiecze nie jest epoką. Średniowiecze to nazwa ludzkiej natury”.

Juli Zeh

Średniowiecze nie takie straszne wieki… Epoka kojarząca się z zacofaniem, brudem, Inkwizycją, płonącymi stosami, czarną magią. Historia, która stała się legendą, legenda, która stała się mitem. Ten mit utwierdził nas w przekonaniu, że nic dobrego z czasów średniowiecznych nie wyniknęło, a przecież to właśnie ten okres stał się podwaliną współczesnej Europy. Zygmunt Freud pisał, że „synowie z nienawiścią odnoszą się do epoki ojców, a uwielbiają epokę dziadów”. Petrarca, określił te czasy jako światło i ciemność, o promiennej kulturze antyku i mrokach tysiącletniego upadku, który nastąpił zaraz po niej. Widać tutaj pewną hipokryzję, gdyż to wiek XX w historii zapisał się jako ten najbardziej barbarzyński i w ilości ofiar i zła prześcignął całą epokę średniowiecza.

Pomimo ciągłego strachu przed szatanem, średniowiecze, to czas obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń. To właśnie wtedy wynaleziono pług i użyźniono gleby Europy, powstał kalendarz, oraz cyfry arabskie nie mówiąc już o budowie największych uniwersytetów. Ludzie żyli dłużej niż 30 lat, a często nawet dożywali 80. Statystyki fałszują dane, ponieważ była bardzo duża umieralność dzieci.

W serii Sekrety historii ukazała się pozycja Pana Chrisa Wickhama Średniowieczna Europa, która zabiera nas w podróż po tym niezwykle ciekawym okresie w historii świata. Autor opisuje epokę, która obfitowała w burzliwe wydarzenia i wielkie przemiany. Rozprawia się z najciekawszymi historiami ówczesnych czasów, jak czarownice, dominacja papiestwa, czy uciemiężenie chłopów. Przedstawia nam wielowymiarowość tysiąca lat po części przeinaczonej historii.

Tę pozycję czytałam z wielką fascynacją. Faktycznie średniowiecze, to czas przedstawiany niezbyt chlubnie. Bezsprzecznie wywołujący mnóstwo emocji, oraz kontrowersji. Pisarz swoją publikację faszeruje ogromną ilością przypisów, oraz źródeł historycznych, to książka nie tylko o społeczeństwie, ale także o władcach, nepotyzmie, rycerzach, szerokim rozwoju gospodarczym, czy powolnym upadku hegemonii kościoła. Autor polemizuje, także z twierdzeniem, że średniowiecze, to ciemne i zacofane czasy podając nam całą masę przykładów. Książka dość obszerna, napisana drobnym drukiem, świetnie udokumentowana historycznie, aż prosi się o zainteresowanie.

Średniowieczna Europa, to chyba jedna z lepszych pozycji, jakie czytałam o tej epoce. Bez górnolotnych słów przedstawia czytelnikowi, to co w ciągu tego tysiąclecia, jest najważniejsze i najciekawsze.

zaczytanizkawa.blogspot.com

Juli Zeh

Wciąż pisze się sporo aby średniowiecze wydawało się nam mniej ciemne, mniej paskudne. Wciąż... jednak istnieje potrzeba, aby takie książki pisać. Bo choć wiemy o średniowieczu coraz więcej, to dalej są sprawy, które wymagają odkrycia, odkurzenia z zaciemniającego pyłu czasu. I ta książka jest taką cegiełką do tego, abyśmy o średniowieczu wiedzieli coraz więcej. Język przystępny, choć pamiętać należy, że to nie jest lektura historyczna, ale książka o historii. Zatem nie ma fabuły, nie ma anegdot. Są fakty. Ale nie jest to, wbrew pozorom, kompendium. Tych wydano mnóstwo. Ja natomiast miałem wrażenie, że książka ma na celu powiedzenie tego, co nowe, co do tej pory nieodkryte, albo odkryte słabo. Dlatego niektórzy mają wrażenie, że jest to książka nierówna. Że autor traci wenę. Według mnie nie - autor po prostu nie skupia się na tym, co już wiadomo, ale przede wszystkim analizuje to, czego do tej pory wiadomo nie było albo o czym wiedzieliśmy mało. Dlatego najbardziej ucieszył mnie fakt, że tak wiele miejsca (wreszcie) poświęcono początkom średniowiecza. Zwłaszcza z perspektywy polskiej historii średniowiecze zaczyna się dopiero w X wieku, tak, jakby prawie pięć wieków od upadku Rzymu w Europie nic znaczącego się nie działo. Oj działo się, działo. A co - to warto przeczytać właśnie w tej książce.

Książka przeznaczona dla czytelnika historycznie raczkującego, język bardzo przystępny, zagadnienia, którymi zajmuje się autor przekazane są w sposób możliwie najprostszy i ogólny, co u bardziej oczytanego w temacie czytelnika, może powodować wrażenie prześlizgiwania się po istocie rzeczy. Jednak w tak skromnej objętościowo książce ciężko zmieścić 1000 lat historii Europy.
Bardzo dobrym pomysłem było pokazanie historii średniowiecznej Europy, przez pryzmat procesów historycznych w niej zachodzących, mimo różnic, na całym jej obszarze. Tradycyjnych syntez mamy wiele, takie podejście nadal nie jest zbyt częste.
Książkę generalnie warto przeczytać, ale warto sobie lekturę uzupełnić o o bardziej szczegółowe opracowania, które pozwolą pogłębić podstawową wiedzę jaką daje Wickham.

Nierówna, miała znacznie większy potencjał niż finalnie się okazało. Dość dobrze opisane początki średniowiecza, a potem przeszedł autor do pisania bardziej przekrojowo, jak rozwijały się idee, feudalizm zmieniał się przez kolejne stulecia itd - i jakoś tak książka straciła wenę. A razem z tym i ja. Ale warto przeczytać, można się mimo wszystko sporo dowiedzieć

Próba syntezy i opowiedzenia całego średniowiecza. Dosyć gęsto, jeśli chodzi o opis procesów, wydarzeń i toczących się dziejów. Czasami za dużo powtórzeń, co gdzie będzie, przez to trochę jak magisterka :) Fajnie, że pojawia się chociaż trochę o Polsce średniowiecznej - chrystianizacja kraju jako jeden z modelowych przykładów. Do przeczytania.

• Ebooki
  • Średniowiecze