Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi

Klub dla Ciebie
2002-01-01
2002-01-01
Hanna Turczyn-Zalewska

Jakis czas temu natrafiłem na tę książkę o śmiesznym tytule, który pewnie miał zwrócić uwagę potencjalnych czytelników. Autor stara się objaśnić w sposób mniej lub bardziej dowcipny, ale przystępny i dość rzetelny, fizykę różnych zjawisk życia codziennego. Większość tematów objaśnianych przez autora znajduje się standardowo w tego typu książkach, na przykład: dlaczego samolot lata albo dlaczego ocean jest niebieski. Ale na przykład pewne zjawiska związane z optyką i technologią (jak działają lampy halogenowe?) są rzadko opisywane. Warta przeczytania, choc te „dowcipne” teksty stają w ktorymś momencie dość mało śmieszne.

Książka o nauce, ale nie dla ludzi szczególnie nią zainteresowanych (choć być może i oni znajdą tutaj jakieś nowe ciekawostki),dla laików, którzy często nigdy nie zastanawiali się nad danymi problemami. Kto wie, może ta pozycja sprawi, że bardziej zainteresują się pewną dziedziną? Na uwagę zasługuje również żartobliwy styl pisania autora, który sprawia, że lektura jest dość lekka (o ile naukowe wyjaśnienia mogą być lekkie).

Autor prezentuje nam - w bardzo przystępnej, lekkiej i dowcipnej formie - odpowiedzi na różne pytania. Duża wada książki - dla polskiego czytelnika - jest fakt, że jakieś 15-20% pytań jest związanych z produktami lub przekonaniami z USA które u nas nie występują. Rozdział o świetle okazał się też dla mnie dużym zawodem - miałem problemy ze z rozumieniem przedstawionych tam koncepcji. Lubię książki popularnonaukowe, ale w przypadku tej często przerzucałem kolejne strony bo wiało nudą (lub niezrozumieniem). Fragmenty były fajne i ciekawe, podoba mi się poczucie humoru autora, ale ogólnie czas spędzony na lekturze muszę ocenić jako zmarnowany.

Świetnie się czytało, książka w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia rzeczy niepojęte dla zwykłego zjadacza chleba. No i masa anegdot, którymi można błysnąć w towarzystwie :)

Popularnonaukowa książka w prosty sposób analizująca pewne sytuacje i zjawiska. Obecnie jest wiele ciekawszych pozycji z tej dziedziny, niemniej dla osób, które z fizyką nie mają wiele wspólnego może to być dobry wstęp.

Chwytliwy tytuł wynika oczywiście z marketingu, ale książka w przejrzysty sposób wyjaśnia wiele zagadek przyrodniczych natury fizycznej i chemicznej.

Łopatologiczne wytłumaczenie wielu naukowych zjawiska, takie książki warto czytać.

Lekko i przyjemnie przedstawione prawa fizyki, ciekawe zagadnienia i frapujące pytania. Ciekawa pozycja.

Zabawna książka dla takich jak ja, którym fizykę trzeba "łopatą jak krowie na rowie"..

Akurat mało interesujące tematy dla mnie. Dużo wiadomości jednak zrobiło za powtórkę materiału ze szkoły średniej

• Nauka
  • Popularnonaukowe