Spodouści

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
komiksy
DzikiZgon

Spodouści to komiks o najsłynniejszych polskich gangsterach, którzy po śmierci zbierają się w starej knajpie, by jeszcze raz opowiedzieć o swoim życiu. To oni rządzili kiedyś polskimi miastami, ale teraz, po śmierci, gdy nie muszą już obawiać się konsekwencji swoich słów, w końcu pozwalają sobie na szczerość. Poznajemy więc ich marzenia, niezrealizowane plany, słuchamy opowieści o często zmarnowanym życiu. A wszystko to w żarówiastych kolorach z lat 90.

Cały komiks, utrzymany w stylu dramatycznych monologów, nawiązuje do jednej z najważniejszych książek literatury amerykańskiej XX wieku – Umarłych ze Spoon River Edgara Lee Mastersa.

źródło opisu: https://www.gildia.pl/komiksy/368840-spodousci

źródło okładki: https://www.gildia.pl/komiksy/368840-spodousci

Wkp | 2018-07-25
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

OSTATNIA SPOWIEDŹ POLSKICH GANGSTERÓW

Spodouści to komiks, który nieco mnie rozdarł, jeszcze zanim zacząłem go czytać. Z jednej strony tematyka nieszczególnie dla mnie interesująca, ale mimo wszystko o ciekawym zamyśle, jaki potrafię docenić, z drugiej szata graficzna, jedynie na okładce wyglądająca dobrze, choć zarazem budząca we mnie pewne miłe skojarzenia z internetowymi komiksami adaptującymi powieści Chucka Palahniuka… Bez względu na wszystko do całości starałem się podejść bez uprzedzeń, oczekiwań też żadnych nie miałem. I co z tego wynikło? Nadal jestem trochę rozdarty, choć Spodoustych w ostatecznym rozrachunku oceniam całkiem pozytywnie.

Ostatni raz, ostatnie smutne chlanie w knajpie, która już niedługo zniknie. To właśnie czeka na gangsterów po śmierci, miejsce, gdzie snuć będą historię swojego życia, ostateczne rozliczenie z tym, kim byli. Są tu wszyscy: Paramanow, co płakał jak dziecko, kiedy policjanci wyciągali go ze stogu siana; Bożenka, królowa kokainowych wzgórz;...

Mecha_Kulturacja | 2018-08-25

„Perszing”, „Ceber”, „Karateka” czy „Carrington” to pseudonimy mafiosów z polskiego gangsterskiego światka. O niektórych z nich przynajmniej słyszeli wszyscy, w końcu swojego czasu każdy z nich dostawał pięć minut w ogólnopolskich mediach. Teraz z kolei Judyta Sosna i Igor Jarek poświęcają im po pięć stron w swoim komiksie Spodouści.

Nie jest to tradycyjny komiks lecz właściwie zbiór monologów pisanych z poetyckim wdziękiem, uzupełnianych sugestywnymi, mrocznymi ilustracjami. Jarek oddaje głos swoim bohaterom, martwym już lub zaginionym gangsterom – tym postawionym wyżej i zwykłym bandytom, ludziom pociągającym za sznurki i tym, którzy jedynie wykonywali polecenia. Wszystkich ich łączy jedno – tragiczny finał.

Autor w krótkich, prostych wypowiedziach przedstawia bardziej lub mniej trzymające się faktów losy poszczególnych „łotrów”. Oprócz wymienionej na początku czwórki są tu również m.in. Ireneusz P. „Barabasz”, Bożena T. czy tak zwani Chłopcy z Żabiej. Opowiadają kim byli za...

NNN | 2018-09-19
Na półkach: Przeczytane, Komiksy