Star Wars: Propaganda

Ameet
2018-05-18
2018-05-18
Anna Hikiert-Bereza

Propaganda uczy, propaganda radzi, propaganda nigdy cię nie zdradzi! Ta parafraza hasła z klasyku filmowego (polskiego, a nie jakieś zagranicznej podróby - przyp. aut. opinii) zagnieżdża się w głowie od pierwszego tylko już przeglądu tej książki. Czyni to świetne skonstruowana wizualizacja treści propagandowych. Reszta (czyli tak zwana semantyka) jest jak „Billu, galaktycznym bohaterze” H.Harrisona. Zaciągnij się, Czekamy na Ciebie, Głosuj za (albo przeciw),Konstruktorzy droidów łączcie się, Szturmowcy naszym bezpieczeństwem, Nowa Republika, to sprawiedliwość, ... Znajomie brzmi, nieprawdaż? Traktory zaorzą wiosnę, Lepsze jutro budujemy dziś, Kobiety przewodnią siłą, Nasz Wódz, Imperator...

Czasy się zmieniają, a propaganda jest ponadczasowa i w istocie tak samo pokrętna w mechanizmach formatowania mas. Dość wspomnieć tylko kilka przykładów: „1984”, „Nowy wspaniały Świat”, konflikt Kardazjańsko-Bajorański, „Impostor: test na człowieczeństwo”.

Ta książka - zasadniczo rodzaj atlasu lubo też katalogu wystawy plakatu propagandowego - jest arcyciekawym publikatorem głębokości wizji i estetyki smaku wykreowanej artystycznie rzeczywistości Gwiezdnych Wojen. Doskonale uzupełnia to, co starwarsowy Fandom dostrzega w kolejnych ekranizacjach wypatrując nowych szczegółów w pancerzach szturmowców, w stylistyce imperialnych wnętrz i baz rebelianckich, w rękojeściach świetlnych ostrzy i ubiorach postaci.

Obejrzałem i przeczytałem z wielką przyjemnością estetycznych wrażeń. Nie zaciągnę się jednak, nie wstąpię do związku zawodowego konstruktorów droidów, nie kupię imperialnych obligacji wojennych. Smakuję wizję, bawię się konwencją. Na okrasę dostałem 10 plakatów wydrukowanych tak, że chyba zrobię z nich galerię. Uzupełnią propagandę NASA (patrz tło zastępcze awatara),którą onegdaj udało mi się przechwycić w sieci.

Galaktyka czeka na Was!
Popłyń etanowymi morzami Tytana!
Buduj swoją przyszłość w koloniach marsjańskich!
Zwiedzajcie starożytności Cundaloa!
Wypoczywaj na Keplerze 16b, ziemi dwóch słońc!

Długo by tak można, długo.

Lubię ten moment, w którym filmowe uniwersum rozrasta się eksplorując coraz to nowe tematy. "Gwiezdne wojny" mają to do siebie, że świat stworzony na potrzeby filmów zaczął rozwijać się niezwykle dynamicznie co zaowocowało mnogością różnych mediów. W "Star Wars. Propaganda. Historia sztuki perswazyjnej w galaktyce" Pablo Hidalgo opisuje historię przekazów propagandowych ujętych w różnej maści plakatach.

Publikacja ta jest niezwykle ciekawa z kilku różnych powodów. Pokazuje nam rozwój sztuki propagandowej na przestrzeni wszystkich znanych z filmów galaktycznych konfliktów. Poznajemy artystów tworzących dzieła mające skłonić obywateli do wspierania wysiłku wojennego, do popierania określonej frakcji politycznej czy uświadamiania o zagrożeniach, ale także mające na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń jak zniszczenie planety Alderaan przez pierwszą Gwiazdę Śmierci. Prace utrzymane są w różnych stylach graficznych w zależności od przesłania jakie niosą oraz czasów, w których powstawały. Plakaty, ale także wlepki, murale czy pośpiesznie malowanie graffiti odzwierciedlają nastrój panujący w społeczeństwie. Możemy zaobserwować ewolucję w przedstawianiu chociażbym żołnierzy-klonów walczących dla Republiki, a później Imperialnych szturmowców. Doświadczamy zmiany poglądów artystów najpierw popierających nowy galaktyczny ład, którzy ostatecznie dostrzegli całe jego zło, nietolerancje i przemoc. Każde z zaprezentowanych dzieł opatrzone zostało odpowiednim komentarzem co dodatkowo osadza je w odpowiednim kontekście i przybliża motywy jakie przyświecały ich twórcom oraz pomysłodawcom.

"Propaganda" odnosi się tylko i wyłącznie do sztuki i to nie byle jakiej, bo właśnie perswazyjnej, mającej na celu wywołanie u odbiorcy określonej reakcji od poparcia danej strony do wzbudzenia strachu. Przygotowane na potrzeby publikacji grafiki są niesamowite, doskonale oddają charakter oraz klimat "Gwiezdnych wojen". Sprawiają, że to wszystko nie jest takie puste, że działania wojenne nie były oderwane od życia zwykłych obywateli, że walka o dominację odbywała się nie tylko na polach bitew z wykorzystaniem ciężkiego uzbrojenia, ale także na ulicach przy użyciu propagandowych treści.

Samo wydanie zasługuje na uwagę. Poziom edytorski jak zwykle jest bardzo wysoki, a do samej książki dołożono reprodukcje 10 propagandowych plakatów z różnych galaktycznych konfliktów. Dla miłośnika niezła gratka, zawsze można taki obrazek powiesić na ścianie.

• Na półce
  • Star Wars