Szturm

Okładka książki Szturm B.V. Larson
Okładka książki Szturm
B.V. Larson Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Star Force (tom 8) fantasy, science fiction
Star Force (tom 8)
Star Force 8: Storm Assault
Drageus Publishing House
2018-07-19
2018-07-19
Justyna Łyżwa

Powrót do formy po bardzo słabym poprzednim tomie. Czytam opinie i widzę zarzuty, że autor sadysta i tak dalej. Fakt, tu nie ma dobrych postaci, nikogo nie da się lubić - każdy to zbrodniarz, który czasem chce dobrze, ale wychodzi jak zawsze, by potem z zimną krwią mordować lub w ferworze. To prawda. Bo taka jest wojna i polityka. Nie ma w polityce dobrych ludzi, a wojna jest etyczną sytuacją graniczną. Akurat to uważam za odświeżające, bez żadnych wielkich bohaterów, wybrańców, mary sue - ludzie pełni wad walczący o władze i przetrwanie, od czasu do czasu zatracający się w swoich emocjach. U Martina i Abercrombiego jakoś mało komu przeszkadza brak protagonistów ;)

Autor to psychopata i sadysta. Już sama gra w bile o której na początku książki jest pokazuje że to jest chory człowiek. Autor bez wątpienia w głównym bohaterze postrzega samego siebie i w każdym jego książce widać że to musi być socjopata który nie odczuwa żadnych emocji ,bo symuluje sztuczne emocje. Wszystkie jego książki są głupie nielogiczne i w rzeczywistości stratą czasu. Są po prostu wynurzeniem socjopaty i sadysty udającego kogoś normalnego bez żadnego pokrycia fabuły w nauce. Megalomania głównych postaci jest kosmiczna i to zawsze.

Kolejna część kontynuuje akcję bezpośrednio po wydarzeniach poprzedniego tomu. Riggs decyduje się na rozwiązanie prywatnego konfliktu (oraz uratowanie ludzkości) i chce wrócić na Ziemię. Jednak po drodze niespodziankę sprawiają Niebiescy.
Do pozytywów tego tomu zaliczyłbym jak zawsze dość szybką akcję. Dodatkowo jest to część, która mocno posuwa akcję całej serii do przodu - bardziej niż poprzednie części.
Jednak widzę tu dużo więcej negatywów niż w poprzednich częściach - rozszerzenia świata były bardzo nudne (nowy przeciwnik w walce wręcz) lub dodane wybitnie na siłę (Fobos czy ostatnie starcie książki). Sama akcja nie była interesująca, a lista postaci wygląda bardzo źle - grupa niezbyt inteligentnych i pomiatanych osób, gdzie tylko Kyle, Jasmine i Marvin mają jakikolwiek charakter.
Autor też zupełnie nie trafia z rozłożeniem akcentów emocjonalnych, które są kończone tak szybko, jak tylko to możliwe.

Planuję skończyć tę serię, ale mam nadzieję, że nowa dynamika doda trochę głębi do warstwy politycznej, pojawią się sensowne postacie albo chociaż wymagający (i mniej urągający inteligencji) przeciwnicy.

Pewne wydarzenia z poprzedniego odcinka, natchnęły mnie do wręcz natychmiastowego odsłuchania ósmej odsłony mydlanej opery kosmicznej, z galaktycznym erotomanem Riggsem, B.V. Larsona pod tytułem Szturm.

Pułapki Imperatora…
"Kyle Riggs zamierza powrócić na Ziemię…
Siły Gwiezdne podejmują wyprawę do Układu Słonecznego, chcąc wyzwolić ludzkość spod okrutnej dyktatury imperatora Crowa. Zanosi się na wojnę domową na wielką skalę, jednak do gry wkraczają Niebiescy, a ich okręt nie przypomina niczego, z czym Riggs i jego ludzie zetknęli się do tej pory. Nowy rodzaj broni stworzyły też Siły Imperialne – niesamowite cyborgi okazują się niezwykle wymagającym przeciwnikiem. Pułkownik Riggs musi podjąć kilka trudnych decyzji, a jego oficerowie często mają odmienne zdanie.

Jak zakończy się ten trójstronny konflikt? Czy Siły Gwiezdne mają szansę przetrwać tę zawieruchę?"

Krowe i jego kosmiczny taniec. ;)
Jeżeli chodzi o kosmiczną zawieruchę, podchody polityczne, osobowość dyktatora, wykorzystanie niebieskich i te wszystkie nowe „gadżety”, to muszę przyznać jedno – Larson przeszedł samego siebie. Widać, że główka dobrze pracowała, a połączenie tych wszystkich detali z niezwykle dynamiczną akcją, dało kawał dobrego kosmicznego czytadła.

No i wszystko w tej materii byłoby „cacy”, gdyby nie maniera autora, do robienia z Riggsa jedynej inteligentnej jednostki. Tylko on widzi, tylko on łączy fakty i tylko on potrafi. Momentami odnoszę wrażenie, że ten człowiek otacza się samymi półgłówkami (poza Marvinem),którzy mają stanowić tło, a jego jedyny, godny przeciwnik to Krowe.

Do tego nie można zapomnieć o klasyce gatunku z kategorii bożyszcze kobiet. Każda go chce, każda o nim marzy, a ten bidulek nie wie, co ma ze sobą począć. Ja serio nie wiem, jak bardzo można mieć rozbuchane ego, ale z każdym odcinkiem przekonuję się, że fantazje erotyczne autora, pokonują kolejne punkty, które mi wydawały się już granicą nie do przejścia. ;)

Mimo tego fajnie, że ta najbardziej interesująca mnie część „ruszyła z kopyta”, że jest sporo dobrej akcji i fajnych, ciekawych kosmicznie rozwiązań. Dlatego jeżeli macie ochotę na kosmiczną (i erotyczną) przygodę, to Szturm B.V. Larsona powinien Wam się spodobać.

P.S. Roch Siemianowski jak zawsze odwalił kawał dobrej roboty przy czytaniu. :D

Pułapki Imperatora…
"Kyle Riggs zamierza powrócić na Ziemię…

Bardzo dobre czytadło, kontynuacja historii z poprzednich tomów, przy czym każdy tom, także niniejszy - stanowi zamkniętą opowieść z happy endem.
Polubiłem tę serię i nawet mogę powiedzieć, że wyczekuję na kolejne rozdziały tej historii.
Główny bohater momentami jest komiczny do żenady, gdy rozpiera go testosteron i aktywują się organy płciowe. No cóż, to sposób w jaki niektórzy autorzy książek starają się dowartościować samego siebie, choćby w fantazjach.

Cały cykl polecam fanom kosmicznych bijatyk i podbojów. Sam do nich należę.

W tej części cyklu mam wrażenie że autorowi wróciła wena. Dzieje się więcej, ciekawiej. Jeśli miałbym się czepić to tego iż końcówkę jakby troszkę sztucznie podgonił i przyciął. Jednak ogólnie naprawdę fajnie się czytało. Tylko więcej Marvina:) Ten robot po prostu swoim tekstami niezmiernie mnie bawi:)

Ciąg dalszy przygód - dobra rozrywka.

Ciąg dalszy przygód - dobra rozrywka.

Jestem miłośnikiem tej serii. Każda powieść z tego cyklu kończy się szczęśliwie tak samo jest tym razem. Bardzo polubiłem bohaterów tej książki. Powieść czyta się bardzo przyjemnie.
Polecam

Polecam