Kiedy mówisz, że kochasz

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja

Poezje wybrane ks. Twardowskiego w języku polskim i równolegle przekład na język włoski

źródło opisu: mój na podstawie okładki

Wojciech Gołębiewski | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

ks. Jan TWARDOWSKI - "Kiedy mówisz, że kochasz.."
"Quando dici che ami..."

Wybór wierszy ks. Jana Twardowskiego z równoległym przekładem na język włoski. Pierwszy raz spotkałem się z takim pomysłem sześćdziesiąt lat temu, gdy wydano wiersze T.S. Eliota: na jednej stronie wersję oryginalną, a na drugiej polskie tłumaczenie. Tutaj mamy sytuację odwrotną, więc podobne odczucia mogą mieć Włosi, lecz i ja, znający tylko łacinę, czytam z przyjemnością te piękne strofy po włosku i dochodzę do niezbyt odkrywczego wniosku, że melodyjnością języka ustępujemy, a cudowne wiersze Księdza w tym przekładzie jeszcze zyskują.

Jako przykład niech posłuży króciutki wiersz pt „Na dobranoc”

Rozgadana wiedza
wymowna poezja
przez radio Szopen mówić do mnie będzie
całuję cię na dobranoc mój krzyżyku niemy
bo milczy tylko prawda i ...