O czym szumią drzewa

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Wydawnictwo: Otwarte
Hörst du wie die Bäume sprechen?
Ag2S

Wszystko to brzmi jak bajka, ale jest prawdą. Hej, leśny odkrywco! Jeśli kochasz las i fascynują cię jego tajemnice, wejdź tam ze mną i nadstaw uszu, a liściaści przyjaciele odpowiedzą ci na wiele ciekawych pytań. Czy w lesie jest internet? Czego uczą się w szkole drzewne dzieci? Czy drzewa mają pryszcze? Jak działa leśna klimatyzacja? Będzie też czas na leśne eksperymenty! Odważysz się...

Wszystko to brzmi jak bajka, ale jest prawdą.

Hej, leśny odkrywco!

Czy w lesie jest internet?
Czego uczą się w szkole drzewne dzieci?
Czy drzewa mają pryszcze?
Jak działa leśna klimatyzacja?
Będzie też czas na leśne eksperymenty!

Odważysz się ponadgryzać różne gałązki i po ich smaku odkryć, czym się różnią?
Zrobisz bańki mydlane, dmuchając w kawałek drewna, albo różową gumę do żucia ze świerkowej żywicy?

Widzisz, ile w lesie jest do odkrycia! Przyłącz się do mnie i ruszajmy do lasu!

Leśnik Peter od lat słuchający drzew.

ilustracje: Diana Karpowicz

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Ronja | 2018-05-24
Przeczytana: 23 maja 2018

Rewelacyjny przewodnik, pełen faktów na temat drzew i mieszkańców lasu. Ciekawostki są oryginalne i zaskakujące, więc warto sięgnąć po ten tytuł, nawet gdy macie już kilka edukacyjnych książek o przyrodzie. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6-10 lat, lecz jest napisana prostym językiem, więc treść i wiele zadań nadaje się również dla młodszych dzieci. Sprawdza się świetnie podczas wieczornego czytania, a jeszcze lepiej podczas wycieczek do lasu, ogrodu botanicznego i parku. Piękne wydanie i oryginalne ilustracje utalentowanej Diany Karpowicz. Moje dzieci bardzo są zachwycone, więc szczerze polecam!

Renia Hannolainen
Autorka bloga Ronja.pl

joannaczy | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Po przeczytaniu tej książki, las już nigdy nie będzie TYLKO lasem. Ani dla Twojego dziecka, ani dla Ciebie.

Książka bestsellerowego autora Petera Wohllebena to klucz do fascynującego świata przyrody. Gdy zobaczyłam ją po raz pierwszy, obawiałam się, czy mój pięcioletni syn podoła tak dużej ilości tekstu. Szybko jednak okazało się, że napisana jest w niezwykle prosty i przystępny sposób. Zaczęliśmy czytać i… totalnie przepadliśmy. Ta książka jest niesamowita. Całkowicie zmieniła nasz sposób myślenia o drzewach. I piszę „nasz”, bo dotyczy to zarówno mojego przedszkolaka, jak i mnie. Już dawno żadna książka dla dzieci nie była dla mnie, rodzica, tak odkrywcza i inspirująca. Sprawiła, że drzewa przestały być dla nas tylko rzeczą, czy elementem krajobrazu, a stały się najprawdziwszymi, żywymi istotami. Podczas spacerów rozmawiamy o nich, przyglądamy się im i przypominamy sobie szczegóły z książki. Bo jak przejść obojętnie, gdy już się wie, że drzewa karmią swoje dzieci, potrafią ze...

qqsia | 2018-05-10
Przeczytana: 08 maja 2018

Ta książka jest niesamowita! nigdy wczesnie nie patrzyłam na drzewa, na las w taki sposób w jaki patrze teraz! Autor w tak cudowny sposób odkrył przed nami tyle niesamowitych tajemnic! zrobił to w sposób doskonały i bardzo przyazny dla małych czytelników. Książka jest niezwykła a autor w niebanalny sposób pokazuje siłę i piękno natury. w taki naturalny sposób, takim lekkim piorem opowiada o wszelkich tajemnicach lasu. wpadlibyscie na o ze drzewa ze sobą rozmawiaja? no moze tak, a na to ze mają pryszcze,albo czy się pocą latem?!!! i wiecie ile tych tajemnic przed nami odkrywa?? mnostwo! tajemnic nie tylko drzew, ale i mieszkanców lasu. w ksiązce sa zgadywanki i ciekawe zadania. tak,abyśmy w odkrywanie lasu mogli włączyc sie całą rodziną, zarazic sie miłoscią do niego. po tej lektórze nie sposób inaczej!
gorąco polecam!

Katarzyna | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Wspaniała książka! Wcześniej przeczytałam serię dla dorosłych, ale nie zmniejszyło to mojego ogromnego zainteresowania przy czytaniu dziecku. A mój siedmioletni syn siedział z otwartą z ciekawości buzią i słuchał całości, odpowiadał na pytania z QIUZU i planował kiedy zrobi zadania z książki :) Z pewnością wielokrotnie będziemy do niej wracać, w zależności od pór roku i tematów. Np. widząc młode siewki wiemy skąd się wzięły i rozważamy więcej opcji niż tylko "ptaszek przeniósł lub wiewiórka zakopała" :) Lubimy chodzić do lasu na spacery, ale dzięki "O czym szumią drzewa" czujemy się bardziej, jakbyśmy wchodzili do znajomych! KACH BLAZEJEWSKA

pani_panda | 2018-05-08
Przeczytana: 06 maja 2018

W dobie wszechobecnego internetu, gier, bajek, ciężko jest namówić dziecko
na wyjście z domu, szczególnie gdy pogoda nie zachęca. Jak zainteresować
malucha naturą, sprawić by zwykły spacer do lasu stał się ciekawą wyprawą?
Książka "O czym szumią drzewa" Ci w tym pomoże. Cieszę, że wpadła mi w ręce.

Mieszkamy w pobliżu lasu i często tam spacerujemy. Córka coraz bardziej
interesuje się otaczającym światem i zadaje coraz więcej pytań. Książka
bardzo ją zainteresowała. Zawiera piękne ilustracje, zdjęcia i w prosty
sposób przekazuje wiedzę na temat lasu, różnych roślin i zwierząt. Muszę
przyznać, iż zaciekawiła nie tylko dziecko, ale i nas - dorosłych.

Thelksinoe | 2018-05-05
Przeczytana: 03 maja 2018

Peter Wohlleben, niemiecki leśnik, autor bestselerowego Sekretnego życia drzew, znowu zachwyca i zaraża swą pasją, ale tym razem przedszkolaków i ich trochę starszych kolegów.

O czym szumią drzewa to swoista kompilacja książek Petera Wohlebena Sekretnego życia drzew, Nieznanych więzi natury i Duchowego życia zwierząt przeznaczona dla młodszych miłośników przyrody i dostosowana językowo do ich potrzeb, wiedzy i oczekiwań. Peter Wohlleben z wielkim talentem, prosto i obrazowo opowiada o lesie i jego mieszkańcach. Niczym druh – zastępowy snuje opowieść o drzewach i zwierzętach, o ich życiu i zwyczajach. Zdradza tajemnice leśnego internetu i drzewnej edukacji. Dzieli się swoją ogromną wiedzą na temat matematycznych talentów buków i jabłoni, pamięci pszczół i wiewiórek, języka mieszkańców lasów, zmysłów drzew. I uczy. Uczy miłości do przyrody, do roślin i zwierząt. Uczy, jak wytropić sarny i oszacować ich liczebność, jak sprawdzić, które drzewo jest zdrowe, a które chore. Uczy i bawi,...

Sebucja | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Las to częsty kierunek naszych rodzinnych wycieczek. Tu jak nigdzie indziej można poczuć bliskość natury. Od samego początku dużą wagę przykładałam do tego, by moje dzieci pokochały lasy, tak jak ja. Udało mi się i moje pociechy same dopominają się o kolejne wycieczki. W ostatnim czasie mamy kolejny powód, by się do lasu wybierać, to właśnie książka „O czy szumią drzewa”. To kompendium wiedzy przyrodniczej wydanej w sposób nieszablonowy i do tego bardzo atrakcyjny dla dzieci. Rewelacyjna książka, która nie pozwoli Wam się nudzić, a przy okazji przedstawi Wam las z zupełnie innej perspektywy. „O czym szumią drzewa” nawet największego lenia nakłoni do tego, by wyruszyć w podróż i poznawać świat. Mamy wiele książek, ale żadna z nich nie przedstawia teoretycznie trudnej wiedzy w sposób tak przystępny dla małego czytelnika. Dla nas numer jeden w plecaku, gdy wyruszamy w wyprawę do lasu. Jestem zauroczona tą pozycją i moje dzieci również. Gorąco polecam tą książkę.

JoannaBetlejewska | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Choć nie trzeba namawiać nas na wycieczkę do lasu, teraz mamy ku temu kolejny świetny powód. "O czym szumią drzewa" to książka, która nie przypomina oklepanego albumu czy nudnego podręcznika do przyrody. To książka stworzona przez prawdziwego leśnika! Znajdziesz tu całą masę ciekawostek, zadań dla dzieci do wykonania zarówno w domu, jak i w lesie, quizy. To też fajne ilustracje i odpowiedź na najdziwniejsze dziecięce pytania o to czy drzewa mają pryszcze, czy w lesie jest internet i wiele wiele innych. Autor porusza chyba każdy możliwy aspekt związany z życiem drzew - również tych w mieście, zwierząt i ludzi. To najlepsze połączenie - zabawa z rodzicem, zaspokajanie ciekawości i nauka przez zabawę na łonie natury. Czego chcieć więcej? Fajny pomysł na prezent.

iza_izzyprojekt | 2018-05-09

"O czym szumią drzewa" zawiera mnóstwo pytań i wyczerpujących odpowiedzi, bo kto wiedziała że istnieje leśny internet, że drzewa mają rodziny a drzewne dzieci chodzą do szkoły?
Najlepiej wybrać się z tą książką na spacer do lasu i tam obserwować, poznawać i uczyć się przez zabawę tak jak zrobiliśmy to my. Skorzystały nie tylko dzieci ale i dorośli, a rozpoznawanie gatunków drzew przez podgryzanie gałązek wprawiło dzieciaki w osłupienie. Obowiązkowa pozycja na półce każdego ciekawego świata odkrywcy i jego rodzica. polecam gorąco!

Papierowa Kobietka | 2018-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Polecam wszystkim mamom dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. To książka, która uczy ale i potrafi zaciekawić młodego czytelnika. Może stać się inspiracją do niezwykłych przygód, odkrywania tajemnic lasu i poznawania piękna przyrody (która zaskakuje nawet nas-dorosłych!).