Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie

Okładka książki Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, Ewa Woydyłło
Okładka książki Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie
Maria MazurekMarcin Wierzchowski Wydawnictwo: MANDO Seria: Przygody Alicji interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Przygody Alicji
MANDO
2020-10-28
2020-10-28
edukacyjne dla dzieci komiks ilustracje

Kolejna świetna książka w serii o Alicji: o tym skąd się biorą emocje, jak im pomagać, jak je opiekować. Merytoryczne komentarze dostosowane do wieku dziecka, ciekawostki i zabawne, komiksowe ilustracje sprawiają, że jest to lektura pouczająca i wprawiająca w dobry nastrój.

Treść zasługuje na gwiazdkę wyżej, ale nie podobają mi ciemne kolory rysunków, czasem słabo widoczny tekst komentarzy

Mnie się spodobała, moim dzieciom jeszcze bardziej. Że też w latach '90 nie było takich pozycji... można by było bardziej świadomie wejść w świat uczuć, emocji. Książka merytorycznie, ale też z humorem i na postawie obrazowych przykładów pomaga dzieciom pomyśleć nad swoimi uczuciami, zmierzyć się z nimi i polubić, a jednocześnie jest inspiracją do zadawania pytań i punktem wyjścia do ciekawych rozmów z dziećmi.

Sądząc po tytule spodziewałam się książki w stylu bajki W głowie się nie mieści, a zamiast tego dostałam kolejną naukową bardzo dobrze napisaną część serii o Alicji. Książka podejmuje temat powstawania uczuć i emocji, ale też przedstawia Freuda, Younga i ich dorobek. Dotyka tematu nerwów, receptorów, zmysłów, genów, wpływu środowiska i wszystko to robi w przystępnej dla dziecka formie. Polecam tą jak i poprzednie części o Alicji.

Bardzo dobrze napisana książka. Zainteresuje zarówno małego, jak i dorosłego czytelnika. Polecam.

O zmysłach, emocjach, uczuciach, nastrojach, typach osobowości, temperamencie, genach, rodzajach inteligencji, nawykach, uzależnieniach, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, samoocenie, mechanizmach obronnych... w bardzo przystępnej i atrakcyjnej formie. Dla mnie była to wielka powtórka z biologii i psychologii, dla małych ludzi książeczka może okazać się studnią wiedzy. Polecam.

Książka dla dzieci prezentująca wiedzę z zakresu psychologii, emocji, nauki o nas samych. Dużo grafiki i przystępnie podane informacje. Bardzo ciekawa i trafna forma. Książka bardzo podobała się mojej niespełna 9 letniej córce a i dla dorosłego czytelnika też jest ciekawa. Skłania do refleksji i rozmów na ważne tematy z dzieckiem. Jest to dla nas druga lektura z tego wydawnictwa, serii z Alicją i z pewnością przeczytamy też kolejną

Alicja nie jest na najłatwiejszym etapie swojego życia. Rodzice więcej czasu poświęcają jej młodszemu bratu, w szkole nie może dogadać się z koleżanką, do tego doskwiera jej smutek po śmierci ukochanego chomika. Historia sprawia dziewczynce coraz więcej trudności a lekcje wywołują bolesny skurcz w żołądku. Rodzice przeczą sobie uważając, że ma dziecinne problemy, ale jest na tyle duża, by samej sobie z nimi radzić. Bohaterka zaczyna gubić się w całym tym chaosie. Narasta frustracja i oczekiwanie na ferie, które spędzi z babcią. A ta jest nie byle kim! To właśnie ona zaczyna wyjaśniać Alicji zachodzące w niej procesy wewnętrzne, przeprowadzając dziewczynkę krok po kroku po fascynującym świecie uczuć, emocji i wszystkiego, co się z nimi wiąże.

Każdy temat przedstawiony jest maksymalnie prosto. Pokazuje również, że nasze życie emocjonalne i uczuciowe jest nierozerwalnie związane z układem nerwowym. Wyjaśnieniu poruszanych kwestii pomagają estetyczne i przyjemne dla oka rysunki, będące dopełnieniem tekstu. Książka od pierwszych stron skojarzyła mi się z komiksem, dzięki któremu łatwiej objaśnić dzieciom skomplikowane zagadnienia. Samo ukazanie rozgwieżdżonego nieba i konstelacji przywołuje na myśl fakt, że w każdym z nas tkwi swoisty kosmos, który wymaga odkrycia.

"Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie" to zdecydowanie ważna i niezwykle pomocna publikacja pomagająca rodzicom objaśniać dzieciom świat. Świetna pod względem merytorycznym, artystycznym i stylistycznym. Dla mnie jest książką, którą powinni poznać nie tylko młodzi czytelnicy, ale i dorośli, którzy sami często gubią się w meandrach własnego życia emocjonalnego.

Pełna wersja recenzji: https://spacerwsrodslow.blogspot.com/2020/11/ewa-woydyo-maria-mazurek-marcin.html#more

Ewa Wojdyłło/Maria Mazurek/Marcin Wierzchowski „Uczucia Alicji czyli jak lepiej poznać siebie”
Niech Was nie zmyli ta słodka i dziecięca okładka, bo zawartość mocno Was zaskoczy.
Ta lektura w obrazowy sposób pokazuje nie tylko jak działają nasze zmysły, ale porusza bardzo ważne tematy dotyczące samooceny dzieci. Ta książka to bomba emocjonalna. Skierowana do młodszej młodzieży, dotyka problemów współczesnego świata, gdzie w dobie internetu i wszechobecnego hejterstwa przyszło żyć naszym dzieciom. Poruszony jest temat zagrożeń czyhających na dzieci w sieci czy uzależnienie od telefonów i wirtualnych lików.
Autorzy podjęli niełatwy temat budowania własnej wartości na właściwych fundamentach, niezależnych od oceny i krytyki innych.
Młode osoby dowiedzą się z niej również o emocjach jakie targają nami na co dzień. W bardzo przystępny i zabawny sposób przedstawione są typy ludzkiej osobowości.
Cały edukacyjny materiał przekazuje Alicji babcia podczas ich zimowego wyjazdu.
Reasumując, bardzo wartościowa książka dla starszych dzieci o poznawaniu siebie.

• Dla Dzieci
  • Biblioteka
  • Popularnonaukowe
  • Zuśka

Dodaj cytat z książki Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie