Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat

Okładka książki Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat Kate Pankhurst
Okładka książki Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat
Kate Pankhurst Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza K.E. Liber popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
2017-01-01
32 min.
Paulina Lubowiecka
kobiety

Okładka książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek Francesca Cavallo, Elena Favilli
Opowieści na d... Francesca Cavallo, ...
Okładka książki Jeleń Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grażyna Rigall
Jeleń Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sznurówka, ptak i ja Ellen Karlsson, Eva Lindström
Sznurówka, pta... Ellen Karlsson, Eva...
Okładka książki Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, Ewa Woydyłło
Uczucia Alicji... Maria Mazurek, Marc...
Okładka książki Polityka. To, o czym dorośli ci nie mówią Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Polityka. To, ... Boguś Janiszewski,&...

"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" - Kate Pankhurst, to pięknie ilustrowana książka, w której poznajemy niesamowite kobiety i ich dokonania. Zajmowały się różnymi dziedzinami, w których niechętnie widziano kobiety. Stały się symbolem siły, odwagi i determinacji w walce o swoje prawa. Możemy przeczytać informacje o życiu i dokonaniach Jane Austin, Coco Chanel, Marii Skłodowskiej-Curie, Amelii Earhart, Annie Frank czy Sacagawei. Ciekawe rozmieszczenie treści i ilustracji sprawia, że książkę czyta się i ogląda z wielkim zainteresowaniem.
Uważam, że książka może być pięknym prezentem dla dziewczynek ale i chłopcy wyciągną z niej wiedzę o sile naszych bohaterek.

Książka opowiada o kobietach które przeżyły różne niesamowite i niebezpieczne przygody. Jest w niej bardzo dużo obrazków i mało tekstu myślę że dzieciom się spodoba :)

Książka przedstawia w przyjazny najmłodszym sposób, postacie kilku z najważniejszych kobiet, które pojawiły się na kartach historii. Są nimi: Jane Austen (pisarka),Gertrude Ederle (pływaczka, pierwsza kobieta która przepłynęła kanał La Manche),Coco Chanel (projektantka mody),Frida Kahlo (meksykańska malarka),Maria Skłodowska-Curie (naukowczyni),Mary Anning (paleontolożka),Mary Seacole (czarnoskóra pielęgniarka, twórczyni hotelu-szpitala dla rannych w wojnie krymskiej, bez względu na ich pochodzenie),Amelia Earhart (lotniczka, pierwsza kobieta, która przeleciała nad Oceanem Spokojnym),agentka Fifi (tajna agentka brytyjska),Sacagawea (indiańska przewodniczka),Emmeline Pankhurst (sufrażystka),Rosa Park (sprzeciwiła się segregacji rasowej w USA),Anna Frank (autorka "Dziennika Anny Frank", Żydówka, które zginęła w obozie zagłady). Przedstawione postaci pochodzą z różnych dziedzin, mają różnorodne pochodzenie, pochodzą z różnych epok i miejsc. Komiksowe rysunki, dymki ze słowami bohaterek, krótkie acz treściwe opisy ich życia i dokonań nie rozpraszają zanadto uwagi, a każdy element ilustracji opowiedzieć można korzystając z umieszczonych w książce słów. W przypadku podróżniczek, możemy wraz z nimi przebyć trasy ich podróży za pomocą linii i strzałek i ilustrujących je obrazów. Język jest dopasowany do wieku młodszych dzieci, trudniejsze zaś pojęcia i ich wyjaśnienia umieszczone zostały w słowniczku na końcu książki. Bardzo cennym elementem jest użycie feminatywów, żeńskich form zawodów i zajęć. Na jednej z ostatnich stron znajduje się swego rodzaju poradnik "A jak ty zmienisz świat?", pełen motywacyjnych uwag ze strony każdej z przedstawionych w książce kobiet.

Wciąż tak niewiele wiemy o herstorii, postaci kobiet są pomijane i umniejszane, dlatego tak ważna jest świadomość wagi ich działań w przeszłości jak i w obecnym świecie. "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" jest jedną z wielu książek dla dzieci (choć nie jest ona przeznaczona jedynie dla dzieci),uzupełniającą wiedzę o kobietach i ich roli, kiedyś i teraz. Polecam! Dziewczynkom, by bardziej uzewnętrznić ich siłę i przełamywać wciąż obecne stereotypy, chłopcom, by wiedzieli, że kobiety mogą wiele, a ich miejsce to nie tylko dom, kuchnia i dzieci. To od nas zależy na jakie pokolenie wyrosną nasze dzieci. Otwarte, czy wciąż pełne uprzedzeń i stereotypów. Dzięki takim książkom jak "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" mamy szansę zmienić świat naszych dzieci i ich postrzegania rzeczywistości, zaowocuje to w ich przyszłości!

To kolejna ciekawa książka o kobietach tym razem dla młodszych czytelników.
Barwnie, ciekawie i rzeczowo przybliżone zostały kobiety, które swoją determinacją, konsekwencją i upartością zmieniły podejście i myślenie o kobietach w ogóle. Autorka zaprezentowała te z nas, które miały odwagę przeciwstawić się niesprawiedliwości, przełamać tabu, nieracjonalny zakaz czy krzywdzące prawo.

Książka zawiera najważniejsze wydarzenia i dokonania trzynastu kobiet z różnych szerokości geograficznych, profesji, czasów i stanów, niektóre są znane szerzej inne mniej, ale każda opowieść jest interesująca. Każdej bohaterce autorka poświęciła dwie strony informacji podanych w bardzo różnej formie, min. chmurek, wycinków, podpisów, monologów, fragmentów. Jest mnóstwo obrazków, rysunków i ilustracji. To wszystko przyciąga wzrok i zachęca do zapoznania się z opisem.

Autorka pokazała dokonania Jane Austen, Coco Chanel, Gertrudy Ederle, Fridy Kahlo, Marii Skłodowskiej-Curie, Amelii Earhart, Rosie Park, Emmeline Pankhurst, Mary Anning, Mary Seacole, Annie Frank, Sacagawei i agentce Fifi.

Ta książka jest nośnikiem siły kobiet; pokazuje że mogą, powinny i warto walczyć o swoje prawa. Warto mieć marzenia i nie bać się je realizować, mieć wiarę w swoje możliwości.

To bardzo dobra książka zwłaszcza dla rodziców córek, aby pokazywać im, że w niczym nie ustępują chłopcom. Zachęcać je do wiary w siebie, kroczenia wybraną ścieżką i spełniania swoich potrzeb.

To kolejna ciekawa książka o kobietach tym razem dla młodszych czytelników.

Nietypowe rozmieszczenie treści (trochę jak komiks),intrygujące ilustracje,
inspirująca treść i przesłanie na czasie - oto książka autorstwa Kate Pankhurst.
"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat",
ma nadzwyczajnie długi tytuł i jest nadzwyczajnie pięknie wydana! Mnie zachwyca! :-)

W książce przedstawiono dokonania trzynastu kobiet.
Każda z kobiet "zajmuje" jeden rozkład* książki.
To nie są notki biograficzne, raczej zbiór kilku ważnych informacji,
takie "wabiki": o czym marzyła, na co się odważyła i co osiągnęła dana kobieta.
Może któryś z młodych czytelników zechce dowiedzieć się więcej i sięgnie po kolejne książki?

Z tej książki dzieci dowiedzą się co nieco o Coco Chanel, Marii Skłodowskiej-Curie,
Amelii Earhart, Gertrudzie Ederle, Fridzie Kahlo, a także o Rosie Park, Emmeline Pankhurst,
Mary Anning, Mary Seacole, Jane Austen, Annie Frank, Sacagawei i agentce Fifi.
To obywatelki różnych krajów, reprezentantki różnych dziedzin.
Znaliście wszystkie te nazwiska? Jeśli nie, to podstawowe informacje znajdziecie właśnie w tej książce.
Nie zgubcie się tylko wśród tych napisów, podpisów, notek, dymków, strzałek.

Na co zwracacie uwagę wychowując córki?
Podsycacie marzenia i pomagacie je realizować?
Wzmacniacie wiarę w siebie, we własne możliwości?
Pokazujecie dokonania innych kobiet? Stawiacie je córkom za wzór?
Książka "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" jest dla nich? :-)

Nietypowe rozmieszczenie treści (trochę jak komiks),intrygujące ilustracje,
"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat",

W książce przedstawiono dokonania trzynastu kobiet.
Każda z kobiet...

• Portrety
  • Dla Janki
  • Czytana dziecku

Dodaj cytat z książki Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat