Dziwna pogoda

Albatros
2018-09-05
2018-09-05
Marta Guzowska
horror literatura amerykańska manipulacja niebezpieczeństwo strach szantaż zemsta zło
Inne

Ocena 6,8 -, szkoda, że portal nie ma dziesiętnych ułamkow w ocenie.
Opowiadania Naładowany i Deszcz naprawdę dobre, czuć gen ojca i każdy kto lubi Kinga nie powinien się rozczarować. Wniebowzięty jako opowiadanie strasznie mnie "zamulił" choć wystartowało z fajnym pomysłem, przemieniło się w breje.

Ocena 6,8 -, szkoda, że portal nie ma dziesiętnych ułamkow w ocenie.

Wcześniejszy zbiór opowiadań J. Hill`a pn. "Upiory XX wieku" trochę bardziej przypadł mi do gustu. To chyba ze względu na słabe opowiadanie w tym przeczytanym zestawie nowel a mianowicie "Wniebowzięty" (całkowicie nie rozumiem tej opowieści, nie ten klimat, autor chyba to pisał w "innym stanie świadomości"). Za najlepsze opowiadania uważam: "Naładowany" i "Deszcz".
Naładowany to praktycznie gotowy scenariusz na film w amerykańskim stylu. To opowieść o konsekwencji powszechnego dostępu do broni w USA. Opowiadanie "Deszcz" to jak napisał autor parodia jego dzieła "Strażak". Dla mnie to także dużo znajdujących się tam motywów zaczerpniętych z dzieła S. Kinga "Bastion".
Poszczególne oceny:
Zdjęcie - 8/10
Naładowany - 10/10
Wniebowzięty - 4/10
Deszcz - 9/10.

Trochę na fali super komiksu "Locke & Key" sięgnąłem po zbiór opowiadań tego autora. Niestety, jakoś nie chwyciło.
Rzadko kiedy nie doczytuje książek do końca a tu się poddałem.
Nie polecam.

Rzadko kiedy nie doczytuje książek do końca a tu się poddałem.
Nie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najlepsze opowiadanie dla mnie to "Deszcz", za raz po nim "Naładowany" i potem "Zdjęcie" - i te trzy mi się podobały.
Ocenę całości jednak psuje "Wniebowzięty" - które to było bardzo słabe.

Ocenę całości jednak psuje "Wniebowzięty" - które to było bardzo słabe.

Opowoadania są bardzo nierówne. Najlepsze zdecydowanie "naładowany". Zakończenie i cały pomysł fabularny znakomity. Kolejne dobre to zdecydowanie "deszcz". Cały pomysł na apokalipsę niewątpliwie oryginalny. Natomiast "wniebowzięty" jest najsłabszy z całej serii. Długi i nie widać w nim celu. Zbiór warty uwagi.

Jestem pozytywnie zaskoczona. Czytając recenzje byłam przygotowana na rozczarowanie, a tutaj książka przyjemnie mnie wciągnęła. Opowiadania są ciekawe, aż niekiedy nie potrafiłam się oderwać od książki. Ale trzeba przyznać jedno, że język jakim pisze Joe jest bardzo podobny do pióra jego ojca :)

Interesująco zbudowane niesamowite historie, które czyta się z przyjemnością. Mają klimat, ciekawą akcję, idealnie nadają się do wakacyjnego czytania.

Druga i ostatnia książka tego patafiana. Tragedia, nie polecam.

Druga i ostatnia książka tego patafiana. Tragedia, nie polecam.

Uwielbiam zbiory opowiadań Kinga i u Hilla można wyczuć wiele inspiracji twórczością ojca. Czasem trudno odróżnić ich pióro... Za najsłabszą nowelę tomu uważam "Zdjęcie". Pozostałych trzech pewnie szybko nie zapomnę. "Naładowany" wypełnił mnie grozą, "Deszcz" do głębi zasmucił, z kolei "Wniebowzięty", najoryginalniejsza nowela tomu, przekonała mnie do sięgnięcia po kolejne książki autora.

Dwa opowiadania dosyć przeciętne, dwa całkiem ciekawe.

Dwa opowiadania dosyć przeciętne, dwa całkiem ciekawe.

• Horror