Wyzwanie czytelnicze LC

Siostra perły

Cykl: Siedem sióstr (tom 4)
Wydawnictwo: Albatros
The Pearl Sister
aleqsia

Wyjątkowa opowieść – po części saga rodzinna, po części baśń – która zręcznie wciąga nas w zawikłaną historię pochodzenia siedmiu sióstr. Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec, nazywany przez nie Pa Saltem, nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po...

Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec, nazywany przez nie Pa Saltem, nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po swojemu i rzadko mają okazję spotkać się wszystkie razem. Do domu ściąga je niespodziewana śmierć ojca, który zostawił każdej list i wskazówki mogące im pomóc w odkryciu własnych korzeni. I w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, co się stało z siódmą siostrą.
Cece D’Apliese nigdy nigdzie nie pasowała…
Po śmierci ojca CeCe znalazła się na życiowym zakręcie. Postanawia opuścić Anglię i podążyć za wskazówkami pozostawionymi jej przez Pa Salta, by odkryć swoją przeszłość. Jedyne, co ma, to czarno-białe zdjęcie i nazwisko pionierki, która ponad sto lat wcześniej walczyła o przetrwanie w niegościnnej Australii.
Rok 1906. Kitty McBride, córka duchownego z Edynburga, otrzymała niebywałą szansę podróży do Australii jako towarzyszka zamożnej pani McCrombie. Wkrótce jej los splata się z dwoma bliźniakami – porywczym Drummondem i ambitnym Andrew, spadkobiercami fortuny, której ich rodzina dorobiła się, handlując perłami.
Kiedy CeCe dociera do Australii, zaczyna wierzyć, że ten dziki kontynent może zaoferować jej coś, o czym nigdy nie śmiała marzyć: poczucie przynależności i prawdziwy dom.

źródło opisu: Albatros

źródło okładki: Albatroshttp://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka...»

Mollinka_90 | 2018-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Kiedy dowiedziałam się, że Lucinda Riley podjęła trud napisania siedmiu powieści o siedmiu siostrach, zastanawiałam się, czy warto się wciągać w ich historię? Każda książka została oparta na tym samym dwutorowym schemacie fabularnym. Jedna z siedmiu adoptowanych córek po śmierci adopcyjnego ojca otrzymuje wskazówkę dotyczącą swojego pochodzenia. Aby pójść swoją drogą i poznać siebie, odkrywa przeszłość i poznaje prawdziwą rodzinę. Sięga jednak też w głąb drzewa genealogicznego do dalszej przeszłości i zazwyczaj poznaje jakąś ciekawą postać, z którą związane są jej losy. Nie inaczej jest w przypadku "Siostry Perły" - czwartej w kolejności, lecz dla mnie pierwszej przygody z tym cyklem.

W tej części poznajemy bliżej CeCe - dziewczynę o orientalnej urodzie i artystycznym talencie, której adopcyjny ojciec, Pa Salt, pozostawił czarno-białą fotografię i nazwisko Kitty Mercer. Te informacje zawiodą CeCe do Australii, gdzie Kitty na przełomie wieków związana była z istnym imperium...

księgozbiór | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Jeśli śledzicie regularnie naszego bloga wiecie, już że Siedem Sióstr mocno przypadło mi do gustu i z wielkim napięciem czekam na każdą kolejną opowieść z tej serii. Dziś z wielką przyjemnością mogę Wam przedstawić czwartą już część tej bajkowej sagi pt.: Siostra Perły.

Tym razem Lucinda Riley wysyła nas bardzo daleko, bo aż do Australii, ale nim tam dotrzemy zatrzymamy się na jednej z piękniejszych plaży Tajlandii. Muszę się przyznać, że autorka kupiła mnie tym od pierwszej strony, bo sama miałam przyjemność opalać się na tej plaży i jest dokładnie taka jak ją nam pani Riley przedstawia. Ale do rzeczy.

Celaeno, bo to ona właśnie jest bohaterką tej części, czuje się bardzo osamotniona i zraniona po tym jak jej siostra Star, z którą były nierozłączne od dzieciństwa, znajduje swoją rodzinę i zaczyna żyć własnym życiem. Postanawia wrócić do miejsca, w którym czuła się szczęśliwa, czyli na wspomnianą wyżej Railay Beach, a następnie udać się do Broome w Australii, dokąd prowadziły ją...

smolkosia | 2018-07-30

Kolejne spotkanie z Siedmioma siostrami jest wspaniałą wędrówka w poszukiwaniu swojej tożsamości, swojej rodziny, poznawaniu Australii, historii Aborygenów i białych na najmniejszym kontynencie. Ponownie Riley przeniosła mnie w inny świat, który pochłonął mnie bez reszty. Dodatkowo historia poszukiwania siebie przez siostrę, która wydawała się najbardziej apodyktyczna że wszystkich jest wyjątkowo oryginalna i wciągająca czytelnika. Cudownie jest podążać za CeCe, to prawie jak obserwować małe dziecko, które poznaje świat.

Beata | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Tym razem wybieramy się w podróż z Celaeno.Obawiałam się tomu , który będzie dotyczył CeCe.Z poprzednich części , w których pojawiała się wydawała mi się mało ciekawa, zagubiona, nie wyróżniająca się na tle swoich sióstr niczym szczególnym, taka "szara myszka".Kim jest CeCe?
Na pewno inna niż pozostałe siostry,osoba niepewna swego talentu,która porzuciła studia, z dysleksją,czuła się brzydka, mało interesująca, nie lubiana przez siostry za wyjątkiem Star,która jako jedyna rozumiała CeCe. Ale Star po odnalezieniu swojej rodziny ,więcej czasu spędzała z nią niż z siostrą i to między innymi zaważyło na decyzji o odnalezieniu swojej tożsamości.
Te poszukiwania zaprowadziły nas na piękne plaże w Tajlandii, a wątku historycznym jesteśmy w 1906 r w chłodnej Szkocji by z kolei wraz z Kitty McBride wyruszyć w podróż do gorącej Australii.Wskazówka dotycząca pochodzenia jaką zostawił jej adopcyjny ojciec, dotyczy właśnie egzotycznej Australii.Tam odnajduje swoje korzenie ale i tam rozkwita,...

IwonaGa | 2018-12-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2018

Czytam kolejna część, ale z coraz większym wątpliwościami. Co jest powodem? Ilość zagmatwanych historii. Co za dużo to nie zdrowo. Owszem książkę czyta się sprawnie i dość przyjemnie,ale właśnie pomysły autorki na zaplątanie w życiorysach bohaterek sięga chyba zenitu. Myślę jednak,że skuszę się na następną część, tym bardziej, że nie będzie to szybko.

elapior | 2018-11-06
Na półkach: E-book, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2018

Wreszcie skończyłam Siostrę Perły. Niestety stwierdzam, że  czas poświęcony tej lekturze był w przeważającej mierze stracony.  Chyba mój super dojrzały wiek nie pozwolił napawać się pięknem opowieści i dlatego oceniam ją jako najsłabszą część cyklu o Siostrach.
Zupełnie nie przekonał mnie wątek współczesny, momentami nawet nudził. Odrealniona główna bohaterka jakoś zbyt szybko odnajduje swoje korzenie. Dziadka, obcego człowieka, którego poznała ledwie "wczoraj" kocha już tak bardzo, że chce z nim zamieszkać:))
Wątek historyczny wyszedł Pani Riley nieco lepiej ale też bez przesady. Za mało historii i ciekawostek popartych wiarygodnymi źródłami chociażby dot. malarstwa aborygenów . Na ten cel autorka mogła poświęcić co najmniej 50 stron rezygnując z niepotrzebnych rozważań głównej bohaterki (jaka to jest biedna, inna, że ma dysleksję itd.)
Jedyna dobra rzecz z lektury Siostry Perły: poznałam życie i twórczość Alberta Namatjira, sama dotarłam do wielu ciekawostek dotyczących...

elenkaa | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2018/07/267-siostra-pery-lucinda-riley-recenzja.html

Moja ukochana seria o siostrach adoptowanych przez tajemniczego milionera Pa Salta, wychowanych w pięknym zamku Atlantis położonym nad Jeziorem Genewskim, którym imiona zostały nadane z gwiazdozbioru Plejad powraca!

Długo wyczekiwania opowieść czwartej siostry zaczyna się trochę później, niż było w przypadku trzech poprzednich, gdyż ma miejsce już po odnalezieniu przez Star jej nieznanej dotąd rodziny. CeCe (Celaeno) jest zrozpaczona nie tylko z powodu śmierci przybranego ojca, ale również ze względu na dystans, który stworzyła pomiędzy nimi ukochana siostra Star. CeCe po raz pierwszy w życiu wyjeżdża sama, niechcąc być dla siostry ciężarem. List ze wskazówkami dotyczącymi jej przodków, zostawiony przez Pa Salta prowadzi ją do egzotycznej i upalnej Australii, jednak zanim tam trafi, zatrzymuje się na dłużej w Tajlandii, którą odwiedziła już...

Gosik62 | 2018-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Daję o jedna gwiazdkę mniej niż przy pierwszych trzech tomach, bo jak dla mnie ta część jest nieco słabsza i mniej wciągająca. Jest tu bardzo dużo wątków, w których można się pogubić. W pewnym momencie nie wiedziałam czy pewną historię przeoczyłam, czy czytałam bez zrozumienia, aż wracałam kilkadziesiąt kartek wcześniej, żeby się upewnić. A rozwiązanie nastąpiło dopiero pod koniec. Nie mogę napisać o co chodzi, bo będzie spoiler. Słabszy zarówno wątek historyczny, jak i współczesny. A mogłoby być tak pięknie, gdyż rzecz się dzieje w głównej mierze w Australii, która ponad sto lat temu była wręcz dzikim krajem. Kolejna siostra (Ce Ce) odnajduje to korzenie, tym razem dziadka, słynnego malarza. Świetny wątek o klątwie Różowej Perły.

Paulus | 2018-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, P-2017/18
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Siostra Perły - Celaeno, CeCe
Czwarty tom sagi Siedem Sióstr porwał mnie tylko połowicznie.
Autorka tym razem opisuje poszukiwania CeCe. Dziewczyna odnajduje swoich przodków w Australii i tam właśnie głównie osadzona jest fabuła książki. Cece podróżując i odkrywając swe korzenie odkrywa również siebie i swoje przeznaczenie. Początkowo jest postacią zagubioną, trochę uciekającą przed przeszłością i przyszłością. Australia dla CeCe staje się wybawieniem i w tym kraju chce właśnie ostatecznie zamieszkać. Książkę czyta się przyjemnie i zazwyczaj fabuła jest ciekawa. Jednak niektóre wątki są trochę przekombinowane. Autorka na wyrost wprowadziła część wydarzeń, by książka była ciekawsze, lecz nie zawsze sztuka się udała.
Cieszę się że przeczytałem historię czwartej z córek Pa Salta. Moja ocena to 7*.

Liza | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Cece czuje się samotna, rozdarta emocjonalnie, nigdzie nie pasuje, artystyczna dusza i poszukiwaczka przygód. Najpierw trafia do Tajlandii, gdzie na plaży poznaje tajemniczego mężczyznę, który ma pewien sekret…

„Życie wyrzuciło samotnie dryfujących ludzi na tę samą plażę, by pomogli sobie przetrwać.”

Jednak to nie obecne losy Cece wzbudzają emocje, lecz wciągająca historia Kitty, córki pastora, z roku 1906 r, która wyrusza jako towarzyszka starszej pani do Australii. Tam jej losy splotą się z losami dwóch braci, będą miały miejsce trudne wybory, kłamstwa, zdrady.

Pisarka zabiera czytelnika w fascynującą podróż do Australii- kraju pełnego kontrastów: biali i kolorowi; bieda i bogactwo, okrucieństwo i dobroć. Poznamy kilka wierzeń i obyczajów Aborygenów, ich bliskość naturze i instynktowi pójścia w busz.

„Siostra perły” to kolejny udom tom z sagi o sześciu siostrach; opowiada o pójściu za głosem serca, szukaniu swoich korzeni, odwadze mierzenia się z wyzwaniami. Polecam zapoznać...