Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich

Okładka książki Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wysoki Zamek Seria: Miasto szczęśliwe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Miasto szczęśliwe
Wydawnictwo:
Wysoki Zamek
Data wydania:
2018-04-15
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-15
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394736583
Tagi:
urbanistyka miasto ład przestrzenny planowanie przestrzenne
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
62 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
836
554

Na półkach: , , , ,

1989 i 2004 to dwie daty, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat były zdecydowanie przełomowe dla Polski. To wtedy zapoczątkowały się wielkie zmiany w Polsce: zmieniliśmy ustrój oraz przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Standard życia Polaków zaczął się poprawiać, znacznie wzrosły możliwości obywateli.

Wraz z nimi urosły także oczekiwania odnośnie do przyszłości, ale także odnośnie do życia tu i teraz. Mieszkańcy miast, którzy stanowią około 60% polskiego społeczeństwa, zaczęli rozglądać się uważnie dookoła i oceniać realia, w których się znajdują. W końcu mają czas, środki i możliwości, żeby coś wokół siebie zmienić i robią to. Książka Miasto na plus to zbiór krótkich esejów różnych autorów na temat tych zmian.

NARZEKANIE – ZABRONIONE

Eseje zebrane w tej książce napisane są przez miłośników miast, aktywistów zaangażowanych w różne projekty, którzy wskazują wiele fajnych inicjatyw zwracających miasto mieszkańcom i ułatwiających życie w nich. Są to woonerfy w Łodzi, Otwarta Ząbkowska w Warszawie, komunikacja miejska w Krakowie, która jest szybsza niż auto, rosnąca ilość ścieżek rowerowych oraz możliwość wynajęcia roweru czy auta, dla tych, którzy ich nie posiadają na własność. Jest tu sporo o trendzie współużytkowania, parkach kieszonkowych i innych przykładach dobrej rewitalizacji.

Są też wskazane problemy i zagrożenia tj. deurbanizacja, wzrastająca ilość aut i idący wraz z nią smog, brak miejsc parkingowych, zmniejszająca się przepustowość ulic i korki, czy słabości transportu publicznego.

Poruszone są także inne zagadnienia jak tzw. “ubodzy pracujący”, czy “krupówkowy kapitalizm” panujący w zimowej stolicy Polski.

Co jest fajne – nie ma w tych tekstach zbyt wiele narzekania. Jest zachowany balans pomiędzy pozytywami, a tym, co zostało jeszcze do zrobienia. Do tego zresztą odnosi się tytuł – Miasto na plus. Cieszę się, że pomysłodawcy książki zadbali o te proporcje, wszak nie jest to tajemnica, że utyskiwanie to nasza cecha narodowa, i jestem tym już momentami zmęczona.

Fajne jest też to, że właściwie każdy z autorów twierdzi, że to ludzie tworzą miasta. Podkreślenie ludzkiej strony książkach o tego typu tematyce nie wydaje mi się zbyt częste, a moim zdaniem jest to niezwykle ważne. Przecież wszystko powinno być dla ludzi i z myślą o nich, a miasto jako dobre miejsce do życia przede wszystkim.

KSIĄŻKA FAJNA, ALE NIE BEZ WAD

Rozumiem, że jest to zbiór esejów różnych twórców, jednak nieco przeszkadzało mi to, że w części z nich znajdują się powtórki tematów poruszanych przez innych autorów. Dobra redakcja powinna tego typu rzeczy zminimalizować, w trosce o czas czytelnika.

Część felietonów skupia się też tylko na kilku miastach, głównie na Łodzi i Krakowie. Jest jeden cały tekst o Zakopanem. Pozostałe miasta (nawet Warszawa) są wspominane rzadko, lub wcale. Być może to oznacza, że nie ma zbyt wielu ciekawych inicjatyw poza największymi aglomeracjami, ale tego nie wiem.

Nawiasem mówiąc jeden z tekstów moim zdaniem w ogóle nie powinien się w tym zbiorze pojawić. Jest napisany tak trudnym językiem, że znacząco odstaje od pozostałych i trochę psuje ogólne dobre wrażenie całej książki.

POZYTYWNIE O MIASTACH

Miasto na plus to w mojej opinii bardzo udana inicjatywa. Fajnie poczytać o projektach, które się powiodły, szczególnie, że piszą o tym ludzie mądrzy i obyci. To sprawia, że patrzę z nieco większą nadzieją na przyszłość miast (szczególnie, że sama mieszkam w Warszawie). Już teraz nie jest źle, a jeśli będzie jeszcze lepiej, to doskonale! Nie mogę się doczekać, a jeśli będę miała kiedyś okazję przyłączyć się do inicjatywy, która w tym pomoże, to z pewnością to zrobię.

1989 i 2004 to dwie daty, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat były zdecydowanie przełomowe dla Polski. To wtedy zapoczątkowały się wielkie zmiany w Polsce: zmieniliśmy ustrój oraz przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Standard życia Polaków zaczął się poprawiać, znacznie wzrosły możliwości obywateli.

Wraz z nimi urosły także oczekiwania odnośnie do przyszłości, ale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    156
  • Przeczytane
    78
  • Posiadam
    24
  • 2018
    6
  • Chcę w prezencie
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Architektura
    4
  • Miasto
    3
  • Architektura i urbanistyka
    2
  • 2021
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich


Podobne książki

Przeczytaj także