Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia
Haczlo

KRESY – POLSKA ATLANTYDA Raj utracony, skarb zdobyty za cenę krwi bohaterów szerzących cywilizację wśród ludów Wschodu? A może raczej kolonia „panów” i miejsce ucisku podbitej ludności? Pierwszy obraz wyłania się ze wspomnień polskich sierot po Kresach. Drugi – znany jest z propagandy nieprzyjaciół II Rzeczypospolitej. Włodzimierz Mędrzecki przekonuje, że oba są dalekie od prawdy. Kresowy...

KRESY – POLSKA ATLANTYDA

Kresowy kalejdoskop to książka potrzebna od lat. Przedwojenne polskie Kresy, stanowiące połowę terytorium kraju, są miejscem ścierania się różnych opcji politycznych, sporów o język nauczania. To wielokulturowe społeczności i konflikty nacjonalizmów. Energiczne metropolie i setki małych miasteczek. Chłopska walka o byt, aspiracje klasy średniej, hermetyczny świat ziemian. To również sławna na cały świat lwowska szkoła matematyki, borysławskie kopalnie, wileńskie lokale, znane przed wojną uzdrowiska. Ten świat dwunastu milionów ludzi warto poznać naprawdę.

Przystępnie napisany i pięknie ilustrowany, Kresowy kalejdoskop jest najbogatszą i najprawdziwszą panoramą historyczną polskiej Atlantydy.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4732/Kresowy-kalejdoskop/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4732/Kresowy-kalejdoskop/

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 106

Kresowa mozaika Drugiej Rzeczypospolitej

„Celem tej książki jest zaprezentowanie obrazu Ziem Wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej z perspektywy nauki historycznej, rozumianej jako poszukiwanie prawdy o ludziach i wydarzeniach w przeszłości, z nieustającym staraniem o zachowanie obiektywizmu i stosowanie tej samej miary w ocenach”.

Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że w powszechnej świadomości Polaków Kresy uległy pewnej mitologizacji. Wyrażenie „Kresy Wschodnie” wypowiadane jest zawsze z dużą estymą i żalem. Jawią się one jako „kraj mlekiem i miodem płynący”, gdzie życie toczyło się sielsko i spokojnie. Mimo skomplikowanej mozaiki narodowościowo-religijnej wszyscy żyli ze sobą w zgodzie i wzajemnym szacunku. Kresowe dworki i pałace, urodzajne pola i sady – jednym słowem idylla, „kresowy raj”. Wszystko to runęło jak domek z kart z chwilą wybuchu drugiej wojny światowej. 17 września 1939 roku, w wyniku agresji ZSRR na Polskę Kresy Wschodnie niejako przestały istnieć. Nigdy już nie znalazły się w granicach Polski. Wypędzeni z tamtych terenów musieli urządzić się na zupełnie im nieznanych Ziemiach Odzyskanych.

Czy jednak Kresy były rzeczywiście oazą II RP, gdzie „i bogacz i dziad byli za pan brat”? Jak się domyślamy, ich historia jest o wiele trudniejsza i bardziej skomplikowana, niż podają ckliwe piosenki i pamiętniki.

Z pomocą przychodzi nam książka Włodzimierza Mędrzeckiego pt. „Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939”. Ta niezwykle interesująca publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jej autor jest historykiem, profesorem w Instytucie Historii PAN. We wstępie pisze on, że książka ta jest „efektem indywidualnego doświadczenia badawczego”. Autor ma pełną świadomość „złotej legendy Kresów”. Nie chce z nią walczyć, ale po prostu pisać o historii Ziem Wschodnich II RP.

Książka składa się z dziesięciu niezwykle ciekawych rozdziałów. Niewątpliwą jej zaletą jest to, że w swych rozważaniach autor cofa się aż do wieku XIV. Tłumaczy, skąd w ogóle wzięły się Kresy. Pisze o Kozaczczyźnie, religii, unii brzeskiej. Te czynniki bowiem znacząco wpłynęły na bieg historii. Precyzuje także, które tereny – w sensie geograficznym – możemy nazywać Kresami. Przybliża sytuację Ziem Wschodnich pod zaborami. Dość szczegółowo opisuje także walki o te ziemie podczas pierwszej wojny światowej.

Przede wszystkim jednak profesor Mędrzecki w imponujący sposób przedstawia panoramę Kresów w II RP. Czytelnik spaceruje ulicami nie tylko Lwowa czy Wilna, ale także innych kresowych miast i miasteczek. Nowogródek, Brześć, Pińsk. Oddychamy ich atmosferą, czytamy o problemach, z jakimi borykali się ich mieszkańcy. Polacy, Żydzi, Ukraińcy – wszyscy oni mieli niejako „swój świat”. Stąd autor pisze np. o Wilnie żydowskim. Pokazuje również, jak wielu mieszkańcom wschodniogalicyjskiej prowincji trudno było określić swoją przynależność narodowościową. Definiowali się po prostu jako „tutejsi”.

Poznajemy także sytuację chłopów. Czytając o skrajnej nędzy większości mieszkańców wsi, uświadamiamy sobie, na jak podatny grunt padały hasła ukraińskich nacjonalistów o wyzysku ze strony „polskich panów”.

„Kresowy kalejdoskop” to lektura fascynująca. Bez wątpienia wyłania się z niej świat, którego już nie ma. Świat, który był prawdziwą mozaiką narodów, języków i religii. Życie w nim nie było łatwe. Miało jednak swój niepowtarzalny koloryt.

Dla każdego, kto interesuje się historią Polski, kto chce zrozumieć powody ludobójstwa na Wołyniu i skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich, lektura tej książki jest obowiązkowa.

Wojciech Sobański

Renax | 2019-01-20
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2019
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Bardzo dobra książka popularyzująca historię, ale przede wszystkim książka, która opisuje bardzo ważne zagadnienie tzw. Kresów z punktu widzenia źródeł i prawdy historycznej. A co istotne dla czytelnika, pisana ciekawym i przystępnym językiem. Przede wszystkim autor oddziela pojęcie Kresów, będące pojęciem sentymentalnym, od nazewnictwa z epoki.
Zasadniczo dzieli książkę na 3 części według regionów: Galicję ze Lwowem, Wilno i Podlasie i tereny okoliczne. Czyli od dołu do góry i na środku kończy. Opisuje historię tych miejsc, pokazuje piękne karty historii, skupia się w osobnych rozdziałach na opowieściach o miastach danych regionów, ale i wychodzi z miasta na wieś.
Książka jest bardzo dobra, gdyż tak jak powiedziałam wcześniej, autor zajmuje się tematyką tych terenów z kontekstu epoki. Odwołuje się i powołuje się na źródła, takie tak gazety, przemówienia, wyznania, itd. Zresztą, widać, że autor ma ogromną wiedzę historyczną.
Autor nie skupia się tylko na jednym zagadnieniu,...

wik699 | 2018-11-05

Bardzo dobra książka w kategorii "popularyzacja historii".
Prof. Włodzimierz Wędrzecki jest historykiem, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się problematyką Kresów Wschodnich II RP. Jest więc prawdziwym (a nie "udawanym", jakich wielu w dzisiejszych czasach) specjalistą w tej dziedzinie. Owocem jego wieloletnich badań jest niniejsza książka. Opowiada ona w przystępny sposób o dziejach wschodniej części II RP, czyli o tzw. Kresach.
Książka składa się z 10 rozdziałów mniej-więcej podobnej wielkości. Od razu uderza nierównomierność rozkładu zawartości - autor dużo miejsca poświęcił Lwowowi (aż trzy rozdziały),pozostałym ziemiom galicyjskim, Wołyniowi, Wilnu i ziemiom północno - wschodnim poświęcając jedynie po jednym rozdziale. Jest także rozdział o walkach o granice w latach 1918 - 1921. Ze względu na taki rozkład mam niedosyt, szczególnie w rozdziale 9, dotyczącym północnych województw - chciałoby się rzec - więcej!
Na treść składają się wybrane przez profesora zagadnienia - na...

Arek | 2018-10-31
Przeczytana: 30 października 2018

Książka przeniosła mnie w tamte miejsca i w tamte czasy. Można żałować, że nie są już częścią Rzeczpospolitej.
Wreszcie zrozumiałem, że Galicja Wschodnia, Wołyń, Polesie mają różną charakterystykę. Opisy współistnienia ze sobą Polaków, Żydów, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów były trudno i nie było prostej recepty na ich rozwiązanie. Państwo Polskiej stanęło przed zadaniem, chyba muszę powiedzieć, niemożliwym - aby zaprosić kresy do polskości. Nie udało się, bo udać się było trudno, tym bardziej że nasz kraj sam odzyskał niepodległość, był zniszczony przez wojnę i wiele lat zaborów.
W każdym razie tęsknie za tymi miejscami!

Jacek | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 04 lipca 2018

Niezwykle barwnie i ciekawie opowiedziana historia międzywojennych Kresów. Wielorakość kultur, historii, postaw, oczekiwań wobec Rzeczpospolitej. Ze zdziwieniem przyjąłem fakt istnienia tak wielkiej procentowo liczby Żydów w niektórych miejscowościach (np. przywołane Brody - do 90 procent). II WŚ bezpowrotnie zniszczyła ten świat, likwidując fizycznie całe narody lub napuszczając je na siebie wzajemnie. Opisywany krajobraz jednak odbiega od tak chętnie dzisiaj lansowanej sielanki. Z bólem trzeba stwierdzić, że z uwagi na problemy gospodarcze, narodowościowe i społeczne - ówczesne Kresy były ciężkim balastem dla odbudowującej się po wojnie Polski.

almos | 2018-05-30
Przeczytana: 24 maja 2018

Książka opowiada o Kresach w czasach II RP i konfrontuje ich mit z nauką historyczną. Mimo wielu osiągnięć cywilizacyjnych, ziemie wschodnie targane były konfliktami narodowościowymi i rozwarstwieniem majątkowym, wielu mieszkańców żyło w nędzy (klęski głodu na Wileńszczyźnie!). Książka jest bardzo dobrze napisana, zawiera sporo ciekawych fotografii. Świetna popularna pozycja historyczna.

Książka przedstawia dzieje ziem wschodnich II RP z perspektywy nauki historycznej i siłą rzeczy konfrontuje się z mitem kresowym tak spopularyzowanym najpierw przez Sienkiewicza w Trylogii, a potem we wspomnieniach przesiedleńców zza Buga. Częścią owego mitu jest harmonijne współżycie różnych narodowości, pod przewodnictwem Polaków, jako najbardziej kulturowo i cywilizacyjnie rozwiniętej nacji. Sięgnąłem po tą pozycję z dużym zainteresowaniem, bo część mojej rodziny wywodzi się Kresów.

Pisze Mędrzecki, że z jednej strony państwo polskie wykonało na Kresach wielką pracę: „Zaczynając praktycznie...