Jajko

2019-01-01
2019-01-01
Hanna Bartoszewicz

Okładka książki Pszczoła Patricia Hegarty, Britta Teckentrup
Pszczoła Patricia Hegarty, B...
Okładka książki Księżyc. Noc dookoła świata Patricia Hegarty, Britta Teckentrup
Księżyc. Noc d... Patricia Hegarty, B...

Okładka książki Jadłospisy odżywcze Agnieszka Żłobińska, Mateusz Żłobiński
Jadłospisy odż... Agnieszka Żłobińska...
Okładka książki Pogoda Bruce Buckley, Edward J. Hopkins, Richard Whitaker
Pogoda Bruce Buckley, Edwa...

Jestem zaskoczona formą tej książki. Dużo w niej różnorodnych informacji o jajkach, ale wszystko uzupełnione jest wysmakowanymi, minimalistycznymi ilustracjami. Całkiem ciekawy sposób przekazywania wiedzy. Czasem wymaga to dodatkowego zaangażowania i sięgnięcia po Internet na przykład, by pokazać dziecku, jak wyglądało jajko Fabergego albo niektóre z przedstawionych w książce ptaków, ale to mały wysiłek. A przyjemność z obcowania z piękną książką jest bezcenna.

Książka przedstawia ciekawostki na temat jajek (budowa, kształt, różnorodność). Do krótkich opisów są dodane ładne ilustracje. Można się dowiedzieć także na temat budowy różnych gniazd . Podanych jest sporo przykładów (z gliny, na platformie, wiszące itd). Są też ciekawostki - ssaki znoszące jaka, złote jaja, jaja cesarskie, o ptakach które podrzucają jajka, jaja w mitologi. Autor zebrał sporo informacji i przedstawił w interesujący sposób. Warte przeczytać.

Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Otwartej w Łodzi.

Książka dla dzieci, ma ładne ilustracje i poręczny format (nieco mniejsza niż kartka A4). Tekst opisujący dane zagadnienie jest krótki, ale zawiera istotne informacje do zapamiętania przez czytelnika. Z pewnością nie jest to encyklopedia, z której dowiemy się wszystkiego.

Z jednej strony poznajemy uzasadnienie dla spraw wydawałoby się oczywistych, czyli dlaczego jajko jest zaokrąglone, ma szpic albo i nie, ma kolor, ciapki albo ich nie ma wcale. Zaglądamy do wnętrza jaja, poznajemy najbardziej charakterystycznych reprezentantów znoszących jaja. Jest o przedstawicielach największego jaja, najmniejszego i tych pośrednich.

Poznajemy różne kształty gniazd ptaków i ich właścicieli
Dowiadujemy się co to jest oologia i kaliologia. Czy to hasła do krzyżówek? :)

Jaja nie są unikalne tylko dla ptaków, dlatego autorka porusza również tematykę jaj u płazów, gadów czy SSAKÓW. Tak! Dwóch przedstawicieli ssaków znosi jaja. Wiecie które? Jeśli nie to w książce ”Jajo” znajdziecie odpowiedź również i na to pytanie.

A na koniec autorka wspomina o znaczeniu jaj w religii, mitologii i baśniach. Czyli oprócz technicznej (biologicznej) wiedzy o jajkach, mamy okazję dowiedzieć się trochę więcej o ich znaczeniu i licznych powiązaniach w kulturze.

Idealna książka dla dzieci!
Zwłaszcza w przedświąteczny czas wielkanocny, ale nie tylko. Również dla wszystkich, którzy dzieci wychowują lub z nimi pracują. Co roku, tuż przed świętami wielkanocnymi, poszukiwałam książki przybliżającej tradycję kraszanek i pisanek. Nie miałam z tym problemu – „Pisanki wielkanocne”. Schody zaczynały się, gdy chciałam poczytać o jajku, jako takim. Ratowałam się informacjami encyklopedycznymi, które musiałam dostosowywać do wieku dzieci. Teraz nie muszę, bo mam to, o czym wręcz marzyłam i co w pełni zaspokaja moje potrzeby.
Oto ona!
Kompendium wiedzy o jajku dla małych i dużych czytelników. Teksty są krótkie i bardzo krótkie, ale za to treściwe w informacje i ciekawostki do doświadczeń. Każde zdanie inspiruje do rozwinięć, uzupełnień z własnej wiedzy i doświadczenia oraz do poszukiwań w książkach i w naturze. Autorka wprowadza nawet dwa (i wystarczy!) trudne słowa – oologia i kaliologia. Teksty można czytać chronologicznie lub wybiórczo, bo każdy zawiera odrębny temat – budowa jaja wewnętrzna i zewnętrzna, kształt, barwa, wielkość, kamuflaż czy rodzaje ptasich gniazd. Są tutaj również opowieści o jajach owadów, płazów, gadów i ryb. Ostatnie rozdzialiki nawiązują do sztuki, kultury, mitologii i tradycji zdobienia jaj w kulturze chrześcijańskiej.
A wszystko to podane w pięknej oprawie i szacie graficznej!
Książka wydana jest w formacie A4, w twardych okładkach i dodatkowo w pudełkowej obudowie, co gwarantuje czytanie na lata i przez kilka pokoleń. Można śmiało zabrać ją w plener. Każda strona zwiera rysunki autorki ilustrujące tekst, a czasami tylko rysunki. Książka wydobyła ze mnie pokłady kreatywności!
Wykorzystam ją do zajęć czytelniczych z zaprzyjaźnionymi dziećmi ze świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, do której jeżdżę z moją młodzieżą. Do czytania wybiorę te teksty, które mówią o kształcie, barwie, budowie, wielkości jaja i tradycji z nim związanej. Resztę dzieci będą mogły doczytać same, bo książka zostanie w świetlicowej biblioteczce. Koniecznie przeczytamy też rozdział o bocianie. Musi być, ponieważ za oknem rezyduje idealna pomoc dydaktyczna - miejscowy bociek, którego uwieczniłam na wiosnę ubiegłego roku. Będziemy również porównywać jajo kurze, przepiórcze, wymarłego mamutaka (tutaj w roli jego jaja, nadmuchany balon odpowiednich rozmiarów) oraz kolibra, którego jajko zastąpi, jak podpowiada książka, ziarno kawy. I wiele, wiele innych ciekawych rzeczy z rozbijaniem jaja, by zajrzeć do środka i przygniataniem ciężką książką włącznie, bo podobno, jak donosi tekst o krzywiźnie doskonałej jaja, „jako kurze nie pęknie pod ciężarem nawet grubej książki”, a „jeśli ściśniemy je w dłoni, nie pęknie”. Sprawdzimy! Doświadczenia podpowiedziane w tekstach zakończymy kolorowaniem pisanek.
Będzie się działo!
Nic dziwnego, że ogromną wartość informacyjną, estetyczną i kreatywną tej książki „doceniło jury międzynarodowego konkursu Bologna Ragazzi Award, przyznając książce wyróżnienie w kategorii non-fiction”.

Idealna książka dla dzieci!

„Jajko” to spora książka, w twardej oprawie z miękkimi kartkami. Ilość tekstu który zawiera jest wyważona, za to wiele miejsca w tej pozycji zajmują ilustracje.
Motywem przewodnim książki jest jajko. Na nim głownie skupia się autorka, ale wprowadza także wątki poboczne, które jednak w jakiś sposób się z nim wiążą.
Autorka przedstawia fakty dotyczące jajka z różnorakiego punktu widzenia: biologicznego, kulturowego, artystycznego. Książka opowiada m.in. o tym kto znosi jajka (ze szczególnym uwzględnieniem ptaków),jak jajka wyglądają, czym się między sobą różnią. Opisuje ich budowę wewnętrzną, mówi dużo o ptasich gniazdach. Oprócz tego pani Teckentrup przytacza informacje na temat znaczenia kulturowego jajka, jego roli w sztuce, w religii oraz w tradycji.
W mojej ocenie tekst jest fajny, szata graficzna niestety nie. I nie chodzi jedynie o aspekt estetyczny, jest to rzecz subiektywna, ale także o stronę praktyczną - o odbiór informacji. Na dwóch stronach umiejscowienie tekstu względem ilustracji nie jest przejrzyste i może wprowadzać w błąd czytelnika (np. w temacie " Różnobarwne jaja", gdzie ma się wrażenie że teks opisuje błędną ilustrację).
Podsumowując: książka ciekawa, choć, moim zdaniem, nie z wizualnego punktu widzenia. Pomijając jednak ten aspekt i skupiając się jedynie na tekście, sądzę że jest pozycją wartościową. Dostarcza dużo faktów i informacji o jajku - czymś z czym prawie każdy styka się na co dzień, ale tak naprawdę nieliczni posiadają o nim jakąś głębszą wiedzę. Dzieło pani Teckentrup stanowi więc ciekawą propozycją dla dzieciaków chcących się czegoś nauczyć, zwłaszcza w kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Autorka przedstawia fakty dotyczące jajka z różnorakiego...

Chyba nawet ciekawsza od "Ptaków" tej autorki.

Chyba nawet ciekawsza od "Ptaków" tej autorki.

• Dla dzieci
  • Przyrodnicze dla dzieci
  • Wielkanoc
  • Nagrodzona
  • 3 NATURA do czyt
  • Podstawa podlotka bibliotecznego.

Dodaj cytat z książki Jajko