Okładka książki Odzyskany śmietnik. Jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej? Włodzimierz Mędrzecki
Włodzimierz Mędrzecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2022-11-23
2022-11-23

Okładka książki Autonomia jednostki w Europie i w Polsce od XVII do XX wieku Maciej Janowski, Tomasz Kizwalter, Dariusz Kołodziejczyk, Wojciech Kriegseisen, Natalia Królikowska, Włodzimierz Mędrzecki
Autonomia jedn... Maciej Janowski, To...
Okładka książki Społeczeństwo polskie w XX wieku Włodzimierz Mędrzecki, Szymon Rudnicki, Janusz Żarnowski
Społeczeństwo ... Włodzimierz Mędrzec...

II Rzeczpospolita. Portret

Książka bardzo dobra, czyta się ją niezwykle przyjemnie, niczym powieść. Mimo to, wypełniona jest treścią w postaci liczb, porównań itd. Polecam każdemu kto chce się zaznajomić z okresem istnienia II RP, a w szczególności osobom, które dopiero są na początku poznawania tego okresu. Żeby nie było tak przyjemnie to, w mojej opinii, zabrakło trochę wykresów, tabel aby niektóre informacje, przynajmniej dla mnie, były bardziej przejrzyste.

Dawno nie czytałem o II Rzeczpospolitej. Kiedyś, dawno temu zdarzało się częściej sięgać do tego niezwykłego przecież okresu. O książce jak się ukazała natychmiast zrobiło się jakieś zamieszanie. Intelektualne, co ważne, bo znowu tak często się nie zdarza. Podczas lektury, co pewien czas, miałem wrażenie że przeglądam się także we współczesności. Szczególnie w roku wyborczym wpatrywałem się w tekst jak w lustro. Ale przecież od tamtej pory zmieniło się wiele. Prawie wszystko... tylko Rodacy-Polacy ciągle pozostają jacyś impulsywni, nerwowi z elementami przaśnego narcyzmu. To bardzo dobrze że od czasu do czasu możemy przyglądnąć się sobie... przeglądną się ci co przeczytają :). Jak zachowujemy się dzisiaj w starych, tamtych granicach zaborów ? Albo kto, albo co nam przeszkadza i ciągle dokucza ? Kto wie może teraz gdy opadły już wyborcze emocje "Odzyskany śmietnik" będzie czytało się jeszcze inaczej. Jedno jednak wiem na pewno jest to niezwykle pouczająca lektura. Ciągle i nad wyraz aktualna. Cieszę się że jeszcze jest ktoś kto potrafi naszą, niełatwą historię opowiedzieć... w spokoju. I jeszcze jedno wyłania się z lektury, ciągłe szukanie, poznawanie ale i akceptowanie "nowej" formuły terytorialnej. Kształtowało się to przez wieki. Ponownie proces rozpoczęty został w 1918 roku trwa cięgle i nieustająco. I to jest tak na prawdę fascynujące.

Przystępnie, przejrzyście, rzetelnie i solidnie wszystko wyłożone, ale jednak konwencjonalnie. Ciekawy tytuł zapowiadał i budził nadzieję na coś więcej: więcej wiedzy nieoczywistej, nieco intelektualnej prowokacji wobec prawd zastanych, przełamanie podręcznikowej solenności. Przyznaję się zatem, że pozostałem z apetytem niezaspokojonym.

Obszerna i bardzo ciekawa lektura pokazująca nam, jak w tytule wskazano, radzenie sobie Polski z niepodległością w II Rzeczpospolitej. Duża porcja wiedzy i to nie koniecznie tej jaką można uzyskać w szkole. Bardzo ciekawe analizy i wnioski. Każdemu polecam przeczytanie tej książki. Ciekawa jestem czy tylko ja znalazłam w książce sporo analogii do obecnych czasów. Jedną gwiazdkę mniej niż by się należało daję książkę ze względu na minimalne zainteresowanie autora terenem dawnej prowincji pruskiej, w której mieszkam i interesuję się jej historią.

Bardzo dobra książka. Świetne kompendium wiedzy które w przekrojowy sposób opowiada o dwudziestoleciu międzywojennym. Autor ani nie popada w histeryczne tony w krytyce, ani w hurraoptymizm gdy chwali. Załączam również rozmowę z autorem na kanale wszechnica dzięki której przekonałem się do książki.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Pan Prof. Włodzimierz Mędrzecki na kartach tej książki w znakomity, lekki i przystępny sposób przedstawił fragmenty życie toczącego się w II RP. Opisane są na jej kartach najważniejsze wydarzenia gospodarcze, polityczne, społeczne, kulturowe i narodowościowe, jakie występowały nie tylko w pierwszych latach odbudowy po okresie rozbiorów, ale i w późniejszych latach istnienia Polski międzywojennej. Przedstawione są w niej więc nie tylko sukcesy, ale i porażki jakie były udziałem ówczesnych elit politycznych i całego społeczeństwa. Współczesny czytelnik dzięki pracy Pana Profesora może bliżej i lepiej zapoznać się z historią Polski. Zgadzam się z opiniami innych czytelników tej książki. Gorąco polecam.

Prof. Włodzimierz Mędrzecki zrobił coś co zrobił wcześniej duet prof. Maciej Górny i Włodzimierz Borodziej. Napisał pracę, rzetelną badawczo i historiograficznie. Książka jest świetnym studium sukcesów i porażek II RP. Pracę można uznać za monografię problemów politycznych, społecznych, gospodarczych, wojskowych i kulturalnych w II RP. Praca szkoda, że została pozbawiona terminologii, metodologii i opisu struktury, Pracę dobrze się czyta, aczkolwiek widać podwójną warstwę metodologiczną, historyczno-antropologiczną. Zresztą to ułatwia dekonstrukcję mitów epoki zakończonej z 1939 r. Tak więc w całości polecam każdemu.

Bardzo ważna i bardzo dobra książka. Całkiem udana próba rzetelnej oceny dorobku polskiego XX-lecia międzywojennego. Chylę czoła przed autorem za trud obiektywizmu. Niby każda książka historyczna powinna obiektywną być, ale wiemy że rzadko która taką jest.

• Do kupienia
  • Dudk