Betonia. Dom dla każdego

Okładka książki Betonia. Dom dla każdego
Beata Chomątowska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-23
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380496750
Tagi:
literatura polska blokowiska ludzie
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek, Katarzyna Uchowicz
Ocena 8,0
MUR. Ilustrowa... Beata Chomątowska,&...
Okładka książki HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska, Łukasz Galusek, Lidia Pańków, Grzegorz Piątek, Redakcja kwartalnika HERITO, Anna Syska, Katarzyna Trzeciak, Miłosz Waligórski, Michał Wiśniewski (architekt), Aleksandra Wojtaszek, Marcin Zgliński
Ocena 7,0
HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
272 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
697
232

Na półkach:

Czy można pisać o blokowiskach jak o fascynującym życiu bohatera powieści? Można i pokazała to Beata Chomątowska w „Betonii”. Nie jestem architektem, inżynierem czy budowlańcem, mimo tego temat blokowisk przedstawiony przez autorkę ogromnie mnie zainteresował. Pisze o historii „domów z betonu”, mówiąc nie tylko o budynkach, ale też o ludziach w nich mieszkających. Przedstawia polskie blokowiska z Krakowa czy Warszawy na tle tych światowych z Berlina czy Londynu.
Osiedla zaczęły być budowane by rozwiązać problem niedoboru mieszkań w Europie po II wojnie światowej. By odciążyć centra miast, rozlały się one na przedmieścia i obrzeża. Miały funkcjonować jak w pełni samowystaczalne miasta ze szkołą, przedszkolem, boiskami, ośrodkami zdrowia i sklepami, otoczone odpowiednią ilością terenów zielonych. „Kiedyś w stonowanych odcieniach bieli, szarości i kremu, potem ogarnięte pastelozą”. Dawniej ziemia obiecana a teraz znienawidzona betonowa dżungla?
O historii znanych europejskich osiedli, takich jak berlińskie Gropiusstadt rozsławione przez Christiane F. z „Dzieci z Dworca Zoo”, autorka pisze ciekawie, hipnotyzując nas swoją z pozoru szorstką i szaroburą opowieścią. Wnikliwie zagłębia się w fachowe szczegóły, zdradza sztuczki projektowe, a opowieść okrasza zabawnymi anegdotami.
Jedna z przybliżonych nam postaci w ksiażce, Natalia obecnie mieszkająca w berlińskim blokowisku, ale wychowana w warszawskiej kamienicy, zawsze tego blokowego mikroświata zazdrościła rówieśnikom. Ja też zazdrościłam, a gdy jako 22 latka przeprowadziłam się z kamienicy do bloku, choć nie z wielkiej płyty, odczuwałam męczącą klaustrofobię niskiego sufitu i niewielkich pomieszczeń. Po kilku latach mieszkania na betonowym osiedlu, znowu zdecydowałam się na blok i teraz czekam aż z ziemi wyrośnie moje czwarte piętro, otoczone blokowiskiem z lat 70-tych.

Czy można pisać o blokowiskach jak o fascynującym życiu bohatera powieści? Można i pokazała to Beata Chomątowska w „Betonii”. Nie jestem architektem, inżynierem czy budowlańcem, mimo tego temat blokowisk przedstawiony przez autorkę ogromnie mnie zainteresował. Pisze o historii „domów z betonu”, mówiąc nie tylko o budynkach, ale też o ludziach w nich mieszkających....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    768
  • Przeczytane
    373
  • Posiadam
    92
  • Teraz czytam
    41
  • Architektura
    15
  • 2018
    14
  • Reportaż
    10
  • 2019
    10
  • Chcę w prezencie
    8
  • Polska
    6

Cytaty

Więcej
Beata Chomątowska Betonia. Dom dla każdego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także