Józef Hofmann - geniusz zapomniany

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Przybylik
LubimyCzytać

Firma Steinway, organizując wielki jubileusz 150-lecia działalności opublikowała listę najlepszych pianistów wszech czasów. Znaleźli się na niej Franciszek List, Anton Rubinstein, Ignacy Paderewski, Ferrucio Busoni, Sergiusz Rachmaninow oraz Józef Hofmann - geniusz w Polsce prawie zapomniany. Za granicą natomiast, jego nagrania - nieznane w Polsce - nadal robią od wielu lat międzynarodową karierę, a jego działalność jest tematem wielu prac popularnych i naukowych.
Jednak Hofmann to nie tylko wielki i wybitny pianista. To także niezwykły wynalazca. To on wymyślił i opracował m.in. spinacz do papieru, wycieraczki i amortyzatory samochodowe, zegarek kwarcowy, płyn do odsiarczania akumulatorów, dom obracany wraz z ruchem słońca...
O tym nieznanym obliczu genialnego polskiego pianisty świadczy, pierwszy raz publikowana, jego korespondencja z wielkim Thomasem Edisonem.
Jest taka anegdota: "...Kiedyś w Paryżu mieszkało mnóstwo krawców. Gdy jednemu z nich udało się wynająć sklep przy ulicy, na ktorej nie było ani jednego krawca, napisał na szyldzie "Najlepszy krawiec w Paryżu". Drugi krawiec, który wynajął sklep obok napisał na swym szyldzie "Najlepszy krawiec na całym świecie". Cóż zrobił trzeci krawiec, który wynajął sklep między dwoma pierwszymi? Napisał z należną skromnością: "Najlepszy krawiec na tej ulicy". Pańska wzruszająca skromność, wyrażona w Pańskim liście, tak jak i Pańskie niezrównane mistrzostwo zawodowe, dają Panu pełne prawo na ten ostatni tytuł "Pan jest najlepszy na tej ulicy" - tak do polskiego pianisty Józefa Hofmanna - pisał Sergiusz Rachmaninow.

"Józef Hofmann - geniusz zapomniany" Jana Żdżarskiego to fascynująca książka o naszym niezwykłym rodaku.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!