Groteska bardzo smutna

Wydawnictwo: Wolne Lektury
0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788328577565
kategoria
poezja
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Gro­te­ska bar­dzo smut­na Ni­by ko­smicz­ny del­fin  nie­bem, któ­re na­zy­wasz róż­nie  prze­by­wa ziem­ską prze­strzeń  apo­ka­lip­sy cia­ło du­że.    Za­iste, strasz­ne jest,  gdy w oko spoj­rzy na­gle  i jak twój głos i cień  wy­trwa­łym pój­dzie śla­dem.    Gdy rę­ką do­tknie zim­ną  bla­sku chwiej­ne­go peł­ną...  na próż­no mó­wisz: si­ło,  niech ci otwo­rzę nie­bo,    prze­pad­nij,...

Gro­te­ska bar­dzo smut­na
Ni­by ko­smicz­ny del­fin  nie­bem, któ­re na­zy­wasz róż­nie  prze­by­wa ziem­ską prze­strzeń  apo­ka­lip­sy cia­ło du­że.   
Za­iste, strasz­ne jest,  gdy w oko spoj­rzy na­gle  i jak twój głos i cień  wy­trwa­łym pój­dzie śla­dem.   
Gdy rę­ką do­tknie zim­ną  bla­sku chwiej­ne­go peł­ną...  na próż­no mó­wisz: si­ło,  niech ci otwo­rzę nie­bo,   
prze­pad­nij, zo­staw nas  u rzek nie­bie­skich ście­gu,  nie chce­my two­ich gwiazd  i ogni­ste­go wie­ku.   
Po­wra­caj. Kie­dyś w książ­ce  na li­ter stroj­nym łań­cu­chu  sta­łaś gro­żą­ca jak Moj­żesz  z gro­mem na­pię­tym na łu­ku...   
Czy­tel­nik srebr­ny pod drze­wem  świę­ty -- jak mó­wi pi­smo --  kru­szył w śpie­wa­niu wer­se­ty  i wzy­wał: apo­ka­lip­so.   
Te­raz -- ty w gó­rze strasz­na, my -- ni­sko,  ty nas nie od­czy­tasz, my cie­bie  i wspól­ne na­sze na­zwi­sko  ku ja­kiej dro­dze nas wie­dzie? [...\Tadeusz GajcyUr. 8 lutego 1922 r. w Warszawie Zm. 16 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Wczorajszemu, Kolęda, Widma, Do potomnego, Homer i orchidea pseud. Karol Topornicki, Roman Oścień Poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki. Ukończył gimnazjum i liceum księży marianów na Bielanach. Od 1941 r. studiował filologię polską na podziemnym UW. Członek organizacji Konfederacja Narodu; współzałożyciel (1942), a od 1943 r. redaktor konspiracyjnego czasopisma tej organizacji ?Sztuka i Naród?. Żołnierz AK; brał udział w akcji składania wieńca pod pomnikiem Kopernika (25 maja 1943 r.). Zginął w powstaniu warszawskim wraz z Zdzisławem Stroińskim na Starym Mieście. Otrzymał nagrodę na podziemnym konkursie czasopisma ?Sztuka i Naród? za wiersz Wczorajszemu (1942), włączony później do antologii Słowo prawdziwe (1942). Nagrodzony także przez czasopismo ?Kultura i Jutro? (1943) za wiersz Rapsod o Warszawie. Wyraziciel ideowego i artystycznego grupy ?Sztuka i Naród?; w artykule Już nie potrzebujemy (?SiN? nr 11, 12 z 1943 r.) i O wawrzyn (wyd. ?Kierunki? 1967, nr 19) polemizował z literackimi poprzednikami, zarzucając poetom ?Skamandra? bezideowość i koniunkturalizm, a Awangardzie Krakowskiej ? ?ekwilibrystykę intelektualną?; poetów swojej generacji uważał za kontynuatorów katastrofizmu. Sam rolę poety widział w byciu odkrywcą tajemnicy bytu i wychowawcą narodu. W poematach Z dna nawiązującym do przeżyć z wojny obronnej 1939 r. oraz Widma wyd. w debiutanckim tomie z 1943 r. (będącym poetycką odpowiedzią na cykl poetycki Borowskiego pt. Gdziekolwiek ziemia...) zawarł wizję apokaliptycznej zagłady. W śpiewogrze Misterium niedzielne (1943) podjął próbę przezwyciężenia własnego katastrofizmu, przedstawiając świat czasu wojny jako groteskę i nawiązując do folkloru warszawskich przedmieść. W ostatnim tomie zwraca uwagę jego testament poetycki Do potomnego. Często posługiwał się konwencją snu, wizji, sięgał po formy ballady, kolędy, piosenki.Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
 

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd