literatura polska, historia
literatura faktu
Ag2S

Magdalena Louis towarzyszyła przestępcom od momentu aresztowania do dnia ogłoszenia wyroku. Czasami jeszcze dłużej – do chwili gdy zamknęła się za nimi brama więzienia. W trakcie swojej kilkuletniej pracy tłumacza, którą wykonywała dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, spotykała morderców, gwałcicieli, pedofilów, przemytników, handlarzy ludźmi, pospolitych złodziei. Stykała się z...

W trakcie swojej kilkuletniej pracy tłumacza, którą wykonywała dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, spotykała morderców, gwałcicieli, pedofilów, przemytników, handlarzy ludźmi, pospolitych złodziei. Stykała się z alkoholikami, mężami i ojcami, którzy katowali swoje żony i córki, a także z ofiarami tej okrutnej przemocy. Pracowała po obu stronach barykady: z policją tropiącą przestępców i z adwokatami, którzy później tych najgroźniejszych i tych pospolitych oskarżonych bronili przed sądem. Po latach trudnych doświadczeń zdecydowała się o tych ludziach i ich dramatach napisać książkę. Przeprowadziła czytelnika przez miejsca zbrodni, cele izby zatrzymań, i sale sądowe. Dzięki tej relacji naocznego świadka możemy zajrzeć do świata, którego istnienie przeraża, i poznać ludzi, którzy znaleźli się na samym dnie piekła.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Chce_wierzyc_w_wasza_niew...»

Joanna | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Autorka wyemigrowała do Anglii w 1991 roku. W tym czasie uzyskała dyplom tłumacza w służbie publicznej ze specjalizacją prawa angielskiego. Publikacja stanowi zbiór reportaży opisujących zdarzenia, które wydarzyły sie naprawdę i których bohaterów tłumaczka poznała bezpośrednio. Są to historie osób, którzy popadli w konflikt z prawem brytyjskim , często nawet wielokrotnie. Dramaty ludzi bezdomnych, nadużywających alkoholu, bez pracy czy wyuczonego zawodu , agresywnych do najbliższych w swoich rodzinach.
Magda Louis opisuje swoją kilkuletnią pracę zarówno z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości w policji, w sądach jak i trudności nawiązywania kontaktu z przestępcami często nieprzychylnie nastawionymi do współpracy. Polacy , z którymi współpracowała zawodowo to szeroki przekrój marginesu społecznego , od morderców, handlarzy ludźmi czy narkotykami po drobnych złodziejaszków specjalizujących się w drobnych kradzieżach sklepowych.
Trudności w dostosowaniu się do nowych warunków...

rudarecenzuje | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Magda Louis przez kilka lat sprawowała funkcję tłumacza w Wielkiej Brytanii. Każdego dnia spotykała się z okrucieństwem i przemocą, którą kierowali się jej rodacy. Ta praca odcisnęła na niej wielkie piętno.

Nigdy nie zastanawiałam się, jak wygląda praca tłumacza. Nie pamiętam również, bym spotkała się z pojęciem „tłumacz w służbie publicznej”. A jednak opowieść Magdy Louis wydała mi się na tyle interesująca, bym zapragnęła ją bliżej poznać. Przede wszystkim dzięki możliwości lepszego poznania tematu życia Polaków na emigracji, w Wielkiej Brytanii.

Do książki tej podeszłam dość osobiście, ze względu na fakt, że ja również, od przeszło dwóch lat, mieszkam na terytorium brytyjskim. Każdego dnia obcuję z rodakami, mijając ich na ulicy, wpadając na nich w sklepie, wspólnie pracując. Niektórzy z nich żyją tu od wielu lat, inni są nowicjuszami. Jedni mają poukładane życie, odnaleźli się w tym świecie i wiedzą, czego chcą. Drudzy żyją na krawędzi, łamią prawo, pokazują się z jak...

Justyna_78 | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Ciekawa relacja naocznego świadka. Autorka pracowała kilka lat dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, spotykała w swojej pracy złodziei, pedofilów, morderców, gwałcicieli, przemytników ludzi, alkoholików, ofiary przemocy itp. itp.
Z okładki: "Dzięki tej relacji naocznego świadka możemy zajrzeć do świata, którego istnienie przeraża i poznać ludzi, którzy znaleźli się na samym dnie piekła".
Ja z wielkim zainteresowanie poznałam kulisy pracy tłumacza, łatwa praca to nie jest a i historie Polaków którzy są na bakier z prawem proste nie są, trzeba być odpornym psychicznie żeby taką pracę wykonywać.
Każda historia jest w bardzo ciekawy sposób opisana, pochłonęłam w dwa dni. Polecam.
Jeszcze tylko słowo o okładce - myślałam, że to nie dokument tylko jakaś powieść, romans...zmieniłabym zupełnie okładkę, wprowadza w błąd czytelnika, ale zawartość naprawdę ciekawa.
Jeszcze raz polecam.

Ewelina Kwaśniewska | 2018-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2018

Książka "Chcę wierzyć w Waszą niewinność" Magdy Louis wydana przez Prószyński i S-ka z początku nie zachęciła mnie przede wszystkim swoją okładką. Gdybym zobaczyła ją w księgarni, pewnie bym nie ściągnęła jej z półki. Ale zaintrygował mnie podtytuł. Na przodzie możemy odczytać "Polacy w kartotekach brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości". Książka zyskała moją uwagę w sekundę.

Zacznijmy jednak od samej autorki i od tego, dlaczego ma prawo pisać o takich sprawach. Magda Louis towarzyszyła przestępcom od momentu aresztowania do dnia ogłoszenia wyroku. W trakcie swojej kilkuletniej pracy tłumacza, którą wykonywała dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, spotykała morderców, gwałcicieli, pedofilów, przemytników czy handlarzy ludźmi. Pracowała z policją, która ich ścigała i adwokatami, którzy ich bronili. Teraz możemy o nich przeczytać.

Książka na pozór podzielona jest wg spraw, ale tak naprawdę jest to bardziej tematyczny podział. Historie przewodnie spisane przez autorkę, są także...

Zadna_Milostka | 2018-04-12
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Nie napiszę, że autorka opisuje historie mrożące krew w żyłach, po pierwsze dlatego, że nie mam dziesięciu lat, żeby tak je określić banalnymi frazesami, po drugie dlatego, że te historie w swojej nienormalności wydają mi się normalne.

Nie ukrywam, że sceptycznie (z kilku powodów) podeszłam do tej książki, m.in. sądziłam, że Magda Louis pójdzie linią najmniejszego oporu i po prostu opisze jedynie historie jak tanią sensację. Jednak – uwaga: SPOILER – tak się nie stało. Wręcz zaskoczyła mnie parę razy, np. swoją dużą wiedzą na wiele tematów czy tym, jak dobrze potrafi obserwować ludzi.

I przyznam się, że na początku starałam się, aby utrzymać swój stan sceptycyzmu, to Magda Louis przekonała mnie do zmiany zdania - a to naprawdę prawie nikomu się nie udaje.
Magda Louis bardzo dojrzale podeszła do opisania historii, do tematu i do książki. I cieszę się, że tę książkę zakończyła jedną historią, która...

Sal | 2018-05-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Do tej pory Magdalena Louise kojarzyła mi się wyłącznie z powieściami obyczajowymi . Każda powieść miała wątek brytyjski i miałam świadomość, że Pani Magdalena, jedna ich ulubionych autorek, przebywała na wyspach wiele lat i zna środowisko emigrantów, szczególnie polskich , bardzo dobrze.
Jednak nie sądziłam ,że problemy Polaków o które się otarła , były aż tak różnorodne.

CHCĘ WIERZYĆ W WASZĄ NIEWINNOŚĆ to powieść dokumentalna. Zdarzenia są prawdziwe, osoby i miejsca na tyle zmienione , byśmy nie mogli skojarzyć ich z bohaterami prawdziwymi lub słynnymi sprawami opisywanymi przez tamtejsze i tutejsze tabloidy.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że otwarcie granic Unii Europejskiej dla naszych rodaków spowodowało ogromną falę migracji. Za lepszym bytem, nowym życiem, inną przyszłością wyjechały osoby samotne w różnym wieku, młode małżeństwa, starsi ludzie – część za marzeniem, złudzeniem , innym bytem. Wśród tej fali migracji sporo jednak było i społecznych mętów, ludzi...

Psycholog Magdalena | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Bardzo ciekawy reportaż, zawierający wiele merytorycznej wiedzy. Szczegółowo i ciekawie opisany wymiar sprawiedliwości w UK. Bardzo realnie oddane sylwetki polaków emigrujących do Anglii. Polecam.

Meh | 2018-08-14
Na półkach: 2018, Przeczytane