Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze okno na Wszechświat?

Okładka książki Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze okno na Wszechświat? Mike Massimino
Mike Massimino Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Spaceman: An Astronaut's Unlikely Journey to Unlock the Secrets of the Universe
Agora
2018-03-01
2018-03-01
Krzysztof Bednarek
Astronauta biografia kosmos

Wow cóż to była za przygoda!
Kiedy dzieciece marzenie o lotach w kosmos I spacerowanie nad krzywizną ziemi staje sie namacalne.
Determinacja, ogromna wiedza, i przy tych wszystkich osiągnieciach niesamowicie skromny człowiek, Mike Massimino. Chciałoby sie uścisnąć mu dłoń I podzieķowac, że zabrał nas w te fantastyczna podróż.
Wciągająca, skomplikowane mechatroniczne aspekty opisane w przystepny sposób, emocjonująca I emocjonalna była to podróż. Wow! Wskakuje na moja topke, na pewno do niej jeszcze wróce.

Wow cóż to była za przygoda!
Wciągająca, skomplikowane mechatroniczne...

Świetna opowieść o tym jak "chudy chłopak z Long Island mający lęk wysokości, marzy o spacerowaniu wśród gwiazd", i jaką fascynująca drogę pokonuje w życiu, by wreszcie znaleźć się na wysokiej orbicie okołoziemskiej i własnymi, ludzkimi rękami naprawia teleskop Hubble'a.
Autor ma wielki dar dzielenia się swoją pasją i ogromnymi emocjami związanymi z eksploracji kosmosu.
Świetnie się czyta tą opowieść.

"Spaceman" znalazła się na mojej kosmicznej półce zupełnie przez przypadek jakieś 1,5 roku temu, kiedy wygrał ją mój mąż w jakimś konkursie. Od tego czasu zasilała książkową kupkę wstydu, aż do cudownej akcji Diany z kanału @bardziejlubieksiazki pt. #kosmicznylipiec4, gdzie ją na nowo odkryłam.
Książka okazała się wspaniałą autobiografią i pamiętnikiem kosmonauty Mike'a Massimino @astromikemassimino . Jest ona przepięknie napisana, pokazująca obawy i rozterki człowieka sięgającego po swoje marzenia. "Mass" w sposób ludzki opowiada o pokonywaniu własnych słabości i ułomności, o nie poddawaniu się, o upartym dążeniu do celu, o niewyobrażalnej pasji i niezmordowanym zapale, masie wyrzeczeń, o spełnianiu marzeń i o pędzie do wiedzy. W końcu pokazuje, jak ważna jest rodzina, ale i zgrany zespół w pracy.
Udowadnia, że żadna przeszkoda - naprawdę żadna - nie jest tak wielka, żeby nie dało się jej pokonać. "Mass" był kilkakrotnie dyskwalifikowany przez wadę wzroku, którą codziennymi ćwiczeniami przez ponad rok pokonał.
Książka we właściwy sposób motywuje i pokazuje, jak piękna i wzniosła jest dążność do celu, pokazuje siłę przyjaźni i szacunku do drugiego człowieka, opowiada o niezwykłej więzi wśród astronautów.
Byłabym nie fair, gdybym nie dodała, że obfituje w ogrom ciekawostek z życia i ciężkiej pracy astronauty. Mass krok po kroku przedstawia żmudną drogę do bycia astronautą oraz opowiada na czym polega jego praca.
"Spaceman" jest bardzo dobrym motywatorem, polecam gorąco!

Po więcej recenzji zapraszam na moje konto na instagramie pod tym samym nickiem:

Książka okazała się wspaniałą autobiografią i pamiętnikiem kosmonauty Mike'a...

Ciekawa i osobista opowieść o życiu i pracy w NASA. Pierwszoosobowa narracja nadaje całości bardzo ludzki wymiar i opowieść bardziej dotyczy właśnie takich bardziej ludzkich, a nie technicznych spraw. Inspirująca do poszukiwań, wysiłków, a przy tym pokazująca pracę i treningi również od kulis. Można bardzo polubić zarówno autora, jak i cały korpus. I mieć nadzieję, że ludzkość skupi się na rozwoju i podboju kosmosu.
Jedyna wada to brak zdjęć, a przydałoby się zobaczyć samemu te widoli, sprzet, miejsca i ludzi.
Dla miłośników tej tematyki zdecydowanie warte polecenia.

Historia astronauty Mike Massimino i jego pobyt na Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inna niz ksiazki Scott Kelly oraz Chris Hadfield. Kazdy z nich ma cos innego do przekazania. Gratka dla fanow podrozy w kosmos.

„Mogę spokojnie stwierdzić, że więcej ludzi zna mnie z tego serialu niż z czegokolwiek, co robiłem na orbicie.” Mike’a Massimo po raz pierwszy zobaczyłam w serialu „Teoria wielkiego podrywu” (może być pouczająco? Może :) ) Wcześniej nie wiedziałam, że taka postać istnieje, bo najzwyczajniej nie interesowałam się tematyką kosmosu, wszechświata, lotów kosmicznych i ogólnie astronautyki. Jak tylko zobaczyłam, że jest jego autobiografia to musiałam ją przeczytać. A czyta się świetnie. Dowiadujemy się nie tylko o życiu prywatnym Mike’a, jego dzieciństwie, studiowaniu, pracy na uniwersytecie czy małżeństwie i rodzinie, ale też poznajemy jego drogę do NASA. Nie była to droga łatwa i wielokrotnie Massimo mógł się poddać, ale tego nie zrobił. Pokazał nie bywały hart ducha, zawziętość, upór. Co mi się bardzo podobało, to Massimo pokazuje się czytelnikowi od każdej strony, nie wystawia sobie laurki „hej, jestem najwspanialszy na świecie, bo byłem w kosmosie”. Opowiada o swoich słabościach, o swoim lęku, dzieli się z czytelnikiem swoimi wątpliwościami w wielu kwestiach. Mówi, co zrobił źle, co zrobiłby inaczej, wspomina swoje porażki, ale ostatecznie i tak nie poddaje się, tylko walczy do końca. Dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy. Najbardziej interesujące fragmenty dotyczyły samych lotów i tego, jak wygląda życie w trakcie misji, np. spanie w śpiworach, jedzenie astronautów itp. Ahhhh…. i jeszcze jedno. Massimo z ogromnym szacunkiem opisuje swoich kolegów i koleżanki „po fachu”, również ich rodziny. Mam wrażenie, że on po prostu szanuje drugiego człowiek i jego pracę, nie ważne, czy to astronauta, sportowiec, strażak, czy gospodyni domowa. Książka jest napisana lekko, bardzo przyjemnie, ze swobodą i dużym poczuciem humoru. Po lekturze stwierdzam, że Mike Massimo to musi być świetny gość!

Autobiografia Mike'a Massimino to dla mnie świetna książka. Autor jest inżynierem i latał w kosmos jako astronauta w NASA. Akurat astronomia i kosmos to dziedziny, którymi bardzo się interesuję więc z przyjemnością nabyłem i przeczytałem tą pozycję. Lektura dostarczyła mi wielu wzruszeń i uśmiechu. Nasz bohater jest bardzo ciepłym człowiekiem. Opowiada o swoich marzeniach jako małego chłopca, który oglądał pierwsze lądowanie na księżycu i chciał też kiedyś być takim kosmicznym herosem. Drogę miał ciężką, śledzimy jak pokonywał różne przeszkody na drodze do osiągnięcia celu, np. lęk wysokości czy wadę wzroku. Osiągnął bardzo dużo, m. in. doktorat na MIT. Następnie śledzimy jego dokonania w NASA. Stał się "specjalistą od teleskopu Hubble'a". Brał udział w dwóch misjach serwisowych do tego cuda obecnej techniki, któremu tak wiele zawdzięczamy jeśli chodzi o poznanie wszechświata. Poznajemy również kulisy tragicznego wypadku promu Columbia w 2003r, w którym zginęło siedem osób, w tym pierwszy Izraelczyk na orbicie. Bardzo odpowiada mi sposób narracji autora, który nie uważa się za jakiegoś wielkiego bohatera. Oczywiście jest dumny ze swoich osiągnięć, ale zawsze podkreśla siłę pracy zespołowej, swoich kolegów i współpracowników. Bo każde osiągnięcie w podboju kosmosu to wynik pracy dziesiątek, setek, a nawet tysięcy ludzi, którzy tu na ziemi tworzą technologię, konstruują maszyny i oprogramowanie, dzięki któremu możemy choćby sterować robotami na innych ciałach niebieskich odległych miliony kilometrów od naszej planety.
Dla mnie wspaniała książka. Polecam wszystkim, którzy interesują się kosmosem, ale nie tylko bo jej przesłanie jest bardzo uniwersalne.

Mike Massimino z dużą gracją opowiada o misjach swojego życia, a zarazem i lotach w przestrzeń kosmiczną. Zdradza wiele ciekawostek i szczegółów z misji kosmicznych, w których uczestniczył i które obserwował, takich jak m.in. menu astronautów, ich ekwipunek, zwyczaje czy procedury, którymi kierują się w przestrzeni kosmicznej. „Spaceman...” łączy zarówno wątki społeczne (rodzina, edukacja, kariera),jak również techniczne. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim fanom tematyki kosmicznej, czytelnikom, którzy mają już za sobą książki osadzone w kosmosie, ale takim wynikającym z prawdziwych doświadczeń, a nie fantastycznych wyobrażeń.

Pełna recenzja książki na stronie:

Na półkach: , , , , , ,

Autobiografie astronautów są niezwykłe nie tylko dla samego faktu, że piszą je astronauci, ale dla niezwykłego spojrzenia na życie, którym się z nami w nich dzielą. I ta książka niesie w sobie dokładnie tę wartość, jest niejako poradnikiem dla dobrze przeżytego życia i daje nam proste zasady: każde doświadczenie do czegoś prowadzi i może być lekcją, dobre przygotowanie to podstawa, czas spędzony na uczeniu się nigdy nie jest zmarnowany, zaufanie to podstawa, jeśli czegoś nie rozumiesz poproś o pomoc i wyjaśnienie, nie bój się prosić o pomoc, i wiele innych. Tę książkę warto nie tylko przeczytać, ale warto do niej wracać.

Ta książka to nie tylko biografia astronauty i relacja z kosmicznych lotów. To opowieść o realizacji marzeń oraz determinacji w osiąganiu życiowych celów. Mike Massimino chciał zostać astronautą. I został nim pomimo wielu przeciwności losu. Najbardziej urzekł mnie jego upór i determinacja z jaką autor starał się poprawić swój wzrok, który był jedyną przeszkodą przed realizacją życiowego marzenia. Niezwykle ciekawe opisy kosmosu, przygotowań do lotu w kosmos w Nasa oraz ciekawostek związanych z lotami w przestrzeń kosmiczną przeplatają się z niestety nudnymi relacjami z okresu młodości autora (przynajmniej ja mam takie wrażenie). Właśnie dlatego książkę czytało mi się w niektórych momentach trochę mało przyjemnie. Szkoda, że nie została wzbogacona zdjęciami. Myślę, że dodałyby jej to atrakcyjności.

• Kosmos
  • Nauka

Mike Massimino Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze okno na Wszechświat? Zobacz więcej