Pustynny snajper, czyli jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS

Okładka książki Pustynny snajper, czyli jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS Ed Nash
Ed Nash Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
Desert Sniper: How One Ordinary Brit Went to War Against ISIS
Rebis
2019-03-12
2019-03-12
Snajper ISIS

Jak zwykły Angol wypowiedział wojnę ISIS

Niesamowicie ciekawie opisany konflikt w Syrii. Dostajemy tu perspektywę Brytyjczyka, który nie mogąc znaleźć pomysłu na życie, postanawia walczyć z "czystym złem", czyli ISIS. Narracja Nasha przenosi nas w sam środek działań wojennych, dostajemy także szczegółowy opis sytuacji geopolitycznej z perspektywy międzynarodowego ochotnika. Czytelnikowi ciężko nie będzie się denerwować czytając o niekompetencji bojowników HSD, ale warto poznać tę historię. Czy działania Nasha coś dały? O tym niech zdecyduje czytelnik.

Dość dobra książka o zapomnianej już wojnie. Dziś królują obrazy z terenów naszego Sąsiada. Jednak jak w Syrii tak i na Ukrainie kule zabijają tak samo, a zabici są tak samo martwi.

Oto przykład człowieka, który nie mając pomysłu na życie wyjechał w 2015 roku do Syrii i wstąpił w szeregi kurdyjskiej formacji YPG (Powszechne Jednostki Obrony) by walczyć z Państwem Islamskim. Co ciekawe Nash nie byl wojskowym, ani nie przeszedł gruntownego szkolenia snajperskiego. Można by rzec, że był snajperem bardziej z nazwy niż z doświadczenia i działania, co oczywiście później się oczywiście zmieniło. Opisując swoją służbę w tej milicyjnej formacji, Nash ukazuje jednocześnie nieszczęścia spadające na ludność cywilną, zbordnie popełnione przez bojowników ISIS oraz bezsensowność wojny. Książkę całkiem przyjemnie się czyta.

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać... do Syrii?

Pustynny snajper to opowieść zwykłego człowieka, który nie mogąc znaleźć swojego miejsca postanawia przyłączyć się do walki z ISIS. Tak z marszu, bez przeszkolenia. I choć z początku pełni tylko rolę wolontariusza, szybko chwyta za broń, by uczestniczyć w bezpośrednich starciach.

Świetnie napisana historia, konkretnie ukazująca nastroje panujące wówczas na wschodnim froncie (2015 - 2016). Bezwzględność bojówek ISIS, fatalne wyposażenie kurdyjskich żołnierzy i ogromna tragedia ludności cywilnej. Gdzieniegdzie przemykają znane światowe jednostki specjalne, mimo to główną rolę w tej odsłonie odgrywają ochotnicy, którzy przyjechali tu z różnych krańców świata. By ramię w ramię dzielnie walczyć w słusznej sprawie i niestety często oddawać życie w tej obcej wojnie.

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać... do Syrii?

Świetnie napisana historia,...

Autor lekko i płynnie wprowadza nas w świat objęty konfliktem gdzie zagrożenie płynie z kilku stron.

Dałem tej książce niewysoką ocenę, zapewne nie zasługuje na jedną z nagród literackich, nawet nie otrze się o Nobla, czy Pulitzera. Jednak uważam, że autor zasługuje na pełne 10. Dlaczego? Ponieważ "pisał ją" narażając swoje życie w imię wyznawanych zasad. Za to należy mu się szacunek. Nie wielu z nas to potrafi. Sama książka jest ciekawa – dawno czyjaś opowieść tak mnie nie wchłonęła - właśnie prosty i bezpośredni język jest jej dużą zaletą. Jest to historia Anglika, który słysząc co wyprawiają terroryści z Daesh i ze tak właściwie, opór im dają tylko Kurdowie. Postanowił pojechać na tereny walk i wespół z nimi walczyć z państwem islamskim. A to wszystko za własne pieniądze. Według mnie powinna to być obowiązkowa lektura przy szkoleniu przyszłych snajperów lub strzelców wyborowych. Ma wiele ciekawych obserwacji i refleksji na temat taktyki snajpera (autor uczył się jej pod ogniem) jak też kurdyjskiego „stalinizmu”.
Tutaj też przyczynek do obecnej paranoi, że uchroni nas zawołanie Bóg, Honor, Ojczyzna - notabene ludzi bez honoru. Doświadczenia autora, który nie jest zawodowym wojskowym jednoznacznie pokazują, że nie, dobre chęci i pogadanki uświadamiające zapewniają przetrwanie i zwycięstwo. Tylko dobre przygotowanie taktyczne w tym ćwiczenia i uczenie się od innych. I na koniec. Bohater – to słowo akurat do niego pasuje – książki przywołuje wiele osób, które u boku Kurdów pomagały zwalczać Daesh (jak choćby poległego Słowaka),ale nic nie napisał o legionach pseudo Polaków spod znaku ONR i tym podobnych. Którzy tak ochoczo biją „obcych” w kraju.

Fantasy połączone z Rambo. Książkę ratuje jedynie opis sytuacji politycznej w rejonie, w opisywanym czasie.

Książka "Pustynny snajper" Eda Nash'a to nie tylko relacja z przebiegu konfliktu zbrojnego w Syrii, ale również opowieść o odwadze, poświęceniu i marzeniu.
Ed Nash to ochotnik, który postanowił pojechać do Syrii, i tam walczyć wraz z kurdyjskimi partyzantami przeciwko bojownikom ISIS. W bardzo obrazowy sposób opowiada o metodach walki partyzanckiej, o tym, jak bez doświadczenia wojskowego stał się snajperem, oraz jaki wpływ ma wojna na ludność cywilną.
Z książki dowiecie się, jak wielu cudzoziemców postanowiło walczyć, niejednokrotnie poświęcając swoje życie.
Napisałam, że to książka o marzeniu, a jest nim posiadanie przez naród kurdyjski własnego państwa.
Jako, że lubię historię wojskowości, spodobało mi się to, że autor bardzo dokładnie opisuje walkę partyzancką oraz uzbrojenie, z jakiego korzystają tabory oraz wojska sojusznicze.
Tę książkę bardzo dobrze odzwierciedla cytat zamieszczony na jej początku: "Gdy źli ludzie się jednoczą, dobrzy muszą zewrzeć szeregi, inaczej ulegną jeden po drugim, składając ofiarę życia w daremnej walce". Edmund Burke
Polecam!

“Pustynny snajper” to autobiograficzna relacja brytyjskego żołnierza-ochotnika Eda Nasha - z walki przeciw ISIS na terenach Syrii. Ta dosyć krótka, bo licząca niewiele ponad 250 stron, książka to moje pierwsze spotkanie z literaturą faktu poruszającą problem konfliktów na Bliskim Wschodzie. Czy będąc praktycznie zieloną w tym temacie “Pustynnego snajpera” czytało mi się ciężko czy udało mi się w ogóle połapać o co w tym wszystkim chodzi? Nash już na pierwszych stronach zwięźle, acz treściwie zarysowuje historyczny i polityczny kontekst i tło konfliktu Kurdów z Państwem Islamskim. Przejdźmy teraz do najważniejszego - czyli samej treści książki. I tu - osobiście - czuję się nieco zawiedziona. Liczyłam na obrazową, realistyczną relację z pola walki - i poniekąd to dostałam - gdyż zdarzały się bardziej dynamiczne, wzbudzające grozę (a w pewnym sensie i żałość) fragmenty opisujące mniej lub bardziej udane akcje partyzantów kurdyjskich. Jednak znaczna większośc tej ksiązki to drobiazgowe opisy uzbrojenia wojsk partyzanckich - nie tylko składu, liczebności i stanu konkretnych modeli karabinów czy wyrzutni rakiet, ale i sposobu ich obsługi. Jeśli kogoś temat broni fascynuje - z lektury “Pustynnego snajpera” na pewno będzie bardziej zadowolony ode mnie. Ja jednak - zamiast czytać o kałasznikowach - wolałabym dowiedzieć się więcej o samych ludziach biorących udział w walkach - o ich przeżyciach, emocjach, o tym co czuli i myśleli w stanie ekstremalnego stresu i świadomości, że za chwilę mogą zginąć. Takich opisów właśnie mi we wspomnieniach Nasha zabrakło. I głównie przez to całość, poza nielicznymi fragmentami, czytało mi się bez większych emocji. Może ze trzy czy cztery razy w trakcie lektury mocniej mną wstrząsnęło. Jednak jak na pozycję w całości traktującą o tak straszliwym, dramatycznym, wręcz nieludzkim procederze jakim jest wojny te trzy czy cztery bardziej porażające fragmenty to mało. Sięgając po “Pustynnego Snajpera” nie oczekiwałam taniego, przepełnionego patosem (niczym ostatnie wojenne filmy Clinta Eastwooda) i pisanego pod publiczkę świadectwa z wojny na Bliskim Wschodzie. I na szczęście tego nie dostałam. Jednak chyba sami przyznacie, że czytanie o tym w jaki sposób obsługiwać dragunowy i przy jakiej prędkości wiatru wystrzeliwać pocisk, aby trafić najcelniej, może być pasjonujące tylko dla fanatyka tej tematyki. Nie żałuję jednak czasu spędzonego nad lekturą książki Eda Nasha - gdyż świadectwo Anglika rozbudziło we mnie zainteresowanie tematyką konfliktów z ISIS, a przez to, że w dużym stopniu nie zaspokoiło mojej “wygłodniałej” ciekawości tym tematem - to zachęciło do sięgnięcia po inne pozycje poruszające problematykę tego koszmarnego konfliktu.

Książka na kolana nie rzuca. Nie chcę być złośliwy, ale gdy na froncie zaczęły się ciężkie walki o Manbidż i ginęli towarzysze broni, autor wypowiedział służbę i powrócił do domu. Trudno zgodzić się też z jego sugestią, że jak walczysz jako ochotnik, to nie jesteś żołnierzem...

• Biografie
  • Syria

Ed Nash Pustynny snajper, czyli jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS Zobacz więcej

Video

Video