Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim

Okładka książki Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim Jenna Krajeski, Nadia Murad
Okładka książki Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim
Jenna KrajeskiNadia Murad Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
The Last Girl: My Story of Captivity, and My Fight Against the Islamic State
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2018-04-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-17
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381232333
Tłumacz:
Magdalena Koziej
Tagi:
Magdalena Koziej historia
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
113 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
31
26

Na półkach:

Swiadectwo kobiety, ktora doswiadczyla w najgorszy z mozliwych sposobow okrucienstwa wojny, terroru i religijnego fanatyzmu. Takie ksiazki sa potrzebne, by uswiadamiac ludzi co dzialo sie i przypuszczam nadal dzieje sie na terytoriach bedacych pod wplywem ISIS.
Bardzo wzruszylo mnie ostatnie zdanie w ksiazce i nadzieja autorki, ze bedzie ostatnia dziewczyna, ktora przezyla ten koszmar. Niestety, to zyczenie sie nie spelnilo...

Swiadectwo kobiety, ktora doswiadczyla w najgorszy z mozliwych sposobow okrucienstwa wojny, terroru i religijnego fanatyzmu. Takie ksiazki sa potrzebne, by uswiadamiac ludzi co dzialo sie i przypuszczam nadal dzieje sie na terytoriach bedacych pod wplywem ISIS.
Bardzo wzruszylo mnie ostatnie zdanie w ksiazce i nadzieja autorki, ze bedzie ostatnia dziewczyna, ktora przezyla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1063
689

Na półkach: , ,

Nadia Murad to młoda jezydka wychowana w Iraku, której sporą część rodziny wymordowało ISIS, ją samą zaś sprzedano w niewolę. Po kilku miesiącach udało jej się uciec, z czasem zaczęła głośno opowiadać o swoich przejściach na arenie międzynarodowej, jej działania przyniosły jej Pokojową Nagrodę Nobla. O tragicznych losach jezydek w Iraku czytałam wcześniej w świetnym reportażu "Nasze ciała, ich pole bitwy", wspomnienia Murad stały się dla mnie ciekawą lekturą uzupełniającą. Choć może dlatego, że już trochę znałam tematykę, najbardziej wciągnęły mnie początkowe rozdziały, w których autorka opowiada o życiu jezydzkiej społeczności w Koczo przed atakiem ISIS. Potem przychodzi strach, niepewność co do losu najbliższych i przerażająca świadomość własnej przyszłości. Jezydki zmuszano do "nawrócenia" na islam, a następnie zamieniano w niewolnice seksualne, które bojownicy odsprzedawali sobie nawzajem. Widać, że z czasem autorka nauczyła się odcinać od swojej traumy i opowiadać o okropnościach, które ją spotkały, w sposób zrównoważony, z minimalną ilością szczegółów potrzebnych do tworzenia historii. "Ostatnia dziewczyna" to książka stricte biograficzna, Murad skupia się na losach własnych oraz swoich bliskich, zabrakło mi trochę szerszego kontekstu historii, który mógłby stanowić dobre tło opowieści. Całość napisana została dość potocznym stylem, ale też nie ma co się spodziewać kwiecistego języka po kobiecie, która tylko krótko zetknęła się z irackim systemem edukacji… Książka ważna ze względu na poruszaną w niej tematykę, ale pod kątem wiedzy merytorycznej lepiej poszukać innych lektur w temacie.

Nadia Murad to młoda jezydka wychowana w Iraku, której sporą część rodziny wymordowało ISIS, ją samą zaś sprzedano w niewolę. Po kilku miesiącach udało jej się uciec, z czasem zaczęła głośno opowiadać o swoich przejściach na arenie międzynarodowej, jej działania przyniosły jej Pokojową Nagrodę Nobla. O tragicznych losach jezydek w Iraku czytałam wcześniej w świetnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
477
255

Na półkach:

mocna

mocna

Pokaż mimo to

avatar
117
117

Na półkach:

Historia bardzo trudna, warto bo z pierwszej ręki dużo o Jezydach, ich losie, podłości ISIS, dlaczego to działało.
I o tym jak inaczej się żyje niż w Europie.

Historia bardzo trudna, warto bo z pierwszej ręki dużo o Jezydach, ich losie, podłości ISIS, dlaczego to działało.
I o tym jak inaczej się żyje niż w Europie.

Pokaż mimo to

avatar
727
88

Na półkach: , ,

Do przeczytania tej pozycji skłoniły mnie słowa papieża Francuszka, który stwierdził, że lektura tej książki była głównym czynnikiem, który skłonił go do podjęcia decyzji o pielgrzymce do Iraku.
Książka przedstawia brutalną prawdę o niewolnictwie i traktowaniu kobiet w XXI wieku. I chociaż nie ma tutaj drastycznych opisów scen tortur i gwałtów, to nie znaczy, że one nie miały miejsca. To wszysto zostanie w pamięci Nadii i całej społeczności Jezydów. I oby spełniło się życzenie Nadii, które jest ostatnim zdaniem tej ksiażki: "... pragnę być ostatnią dziewczyną na świecie z taką historią jak moja".

Do przeczytania tej pozycji skłoniły mnie słowa papieża Francuszka, który stwierdził, że lektura tej książki była głównym czynnikiem, który skłonił go do podjęcia decyzji o pielgrzymce do Iraku.
Książka przedstawia brutalną prawdę o niewolnictwie i traktowaniu kobiet w XXI wieku. I chociaż nie ma tutaj drastycznych opisów scen tortur i gwałtów, to nie znaczy, że one nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
136
136

Na półkach: , , , ,

Bardzo poruszyła mnie historia Nadi Murad młodej kobiety Jezydki która mieszkała spokojnie z rodziną we wsi Koczo. Wraz z rodziną i innymi mieszkańcami Koczo została zmuszona przez państwo islamskie do opuszczenia swojej wioski w ciągu jednego dnia straciła braci i matkę. Nadia Murad została sprzedana na targu niewolnic. Odtąd była wielokrotnie gwałcona poniżana fizycznie i psychicznie. Cudem dzięki ogromnej pomocy dobrych ludzi u których się zatrzymała udało jej się uciec. Po ucieczce postanowiła opowiedzieć swoją historię.

Bardzo poruszyła mnie historia Nadi Murad młodej kobiety Jezydki która mieszkała spokojnie z rodziną we wsi Koczo. Wraz z rodziną i innymi mieszkańcami Koczo została zmuszona przez państwo islamskie do opuszczenia swojej wioski w ciągu jednego dnia straciła braci i matkę. Nadia Murad została sprzedana na targu niewolnic. Odtąd była wielokrotnie gwałcona poniżana fizycznie i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
150
138

Na półkach: ,

Do tej książki podchodziłem z dużym oporem. Obawiałem się, że opisana w niej historia będzie zbyt ciężka dla zwykłego zjadacza książek. Bez obaw - autorka, choć opisuje przeżycia makabryczne, oszczędza czytelnikowi męki, którą sama cierpiała. Najgorsze sceny opisane są skrótowo. Cała historia rzuca silne światło na poczynania ISIS, jego hipokryzję i paskudne, bestialskie traktowanie tych, których uważają za wrogów. Historia autorki, choć dramatyczna, jest warta przeczytania. Choćby po to, by dowiedzieć się do jakich czynów zdolny jest człowiek zły oraz jak silny potrafi być człowiek dobry.

Do tej książki podchodziłem z dużym oporem. Obawiałem się, że opisana w niej historia będzie zbyt ciężka dla zwykłego zjadacza książek. Bez obaw - autorka, choć opisuje przeżycia makabryczne, oszczędza czytelnikowi męki, którą sama cierpiała. Najgorsze sceny opisane są skrótowo. Cała historia rzuca silne światło na poczynania ISIS, jego hipokryzję i paskudne, bestialskie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
303
271

Na półkach: , ,

„A najbardziej, powiedziałam, pragnę być ostatnią dziewczyną na świecie z taką historią jak moja”

Nadia Murad

„Ostatnia dziewczyna”

Nie przypominam sobie, aby w ostatnim czasie jakakolwiek książka wzbudziła we mnie tyle emocji. Zapewne w głównej mierze wynika to z faktu, iż opowiedziana w niej historia wydarzyła się naprawdę. Z zapartym tchem i wypiekami na twarzy śledziłam losy Nadii i jej rodziny. Z całych sił kibicowałam autorce podczas próby jej ucieczki z niewoli. Historia Nadii wzrusza, a momentami przeraża. Od tej lektury nie sposób się oderwać. Choć nie należy do łatwych, zdecydowanie warto po nią sięgnąć. To książka, którą czyta się z zaciśniętym gardłem i obok której nie sposób przejść obojętnie. Lektura, o której nie można nie napisać w samych superlatywach. Wyjątkowa i ciekawa historia, szkoda tylko, że napisana przez życie.

„Ostatnia dziewczyna” to zapis wstrząsających wspomnień autorki. W książce Nadia Murad, jedna z Jezydek z Sindżaru, opowiada nam swoją historię począwszy od czasów dzieciństwa poprzez atak ISIS na wioskę Koczo w 2014 roku aż do wyjazdu z Iraku. Lektura porusza zagadnienia ludobójstwa, niewoli, pochówku w masowych grobach, handlu ludźmi, prześladowań mniejszości religijnych i przede wszystkim sposobu działania ISIS. Szczegółów Wam zdradzać nie będę, ale zdecydowanie nie polecam czytać opisu zamieszczonego na okładce, ponieważ są w nim zawarte informacje, o których dowiadujemy się na samym końcu książki.

Aktualnie Nadia Murad walczy na arenie międzynarodowej o uwolnienie kobiet i dzieci, które są nadal przetrzymywane przez dżihadystów. Domaga się ukarania winnych ludobójstwa Jezydów. W 2016 roku została uhonorowana Nagrodą Sacharowa.

Jeśli macie ochotę poczytać o Państwie Islamskim i sposobach działania ISIS, a także lubicie literaturę faktu, to ta lektura jest dla Was.

„A najbardziej, powiedziałam, pragnę być ostatnią dziewczyną na świecie z taką historią jak moja”

Nadia Murad

„Ostatnia dziewczyna”

Nie przypominam sobie, aby w ostatnim czasie jakakolwiek książka wzbudziła we mnie tyle emocji. Zapewne w głównej mierze wynika to z faktu, iż opowiedziana w niej historia wydarzyła się naprawdę. Z zapartym tchem i wypiekami na twarzy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
52

Na półkach:

Historia oparta na faktach o tragedii, którą przeżyła młoda Jezydka i jej społeczność. Prześladowani, zabijani i niewoleni tylko z powodu swojej religii i pochodzenia - wydaje się to tak nieprawdopodobne w dzisiejszym, cywilizowanym świecie, w XXI. wieku. Dobrze, że ta historia została spisana i upubliczniona. Dla mnie jednak za dużo kwestii politycznych i opisów na tle historycznym, no przepraszam ale czytając książkę nie będę się uczyć na pamięć historii jezydyzmu czy miast w Iraku - to moja subiektywna opinia.

Historia oparta na faktach o tragedii, którą przeżyła młoda Jezydka i jej społeczność. Prześladowani, zabijani i niewoleni tylko z powodu swojej religii i pochodzenia - wydaje się to tak nieprawdopodobne w dzisiejszym, cywilizowanym świecie, w XXI. wieku. Dobrze, że ta historia została spisana i upubliczniona. Dla mnie jednak za dużo kwestii politycznych i opisów na tle...

więcej Pokaż mimo to

avatar
431
148

Na półkach: ,

Książka jest świadectwem Nadii Murad, dziewczyny z małej wioski Koczo, która została zajęta przez ISIS, a jej mieszkańcy siłą wywiezieni, bądź zabici na miejscu, jak to było w przypadku wszystkich mężczyzn. Młodsze kobiety zostały przejęte jako własność przez bojowników Państwa Islamskiego, każda z nich miała swojego właściciela. Nadia opowiada o swojej gehennie, o tym, jak straciła ukochaną matkę i 6 braci, o stracie bratanic, o tym, że była bita i gwałcona, poniżana i zniewolona, a pomimo tego zdołała uciec i miała szczęście trafić na rodzinę, która nie wydała jej ISIS, ale ryzykując swoje życie, pomogła jej uciec poza granice państwa ISIS. Mężczyzna, który wyruszył z nią w niebezpieczną podróż, był arabem, więc musiał wrócić do swojej rodziny i niestety jakiś czas po tym został aresztowany. Niestety nie dowiadujemy się o jego dalszych losach.
Książka opowiada także o obojętności świata w obliczu kiedy całe społeczności są eksterminowane, Nadia ma poczucie, że nikomu nie zależy co się stanie z Jezydami. Teraz, kiedy wyrwała się z niewoli, znalazła cel dla swojego życia - jest głosem Jezydów i głosem jezydzkich kobiet, walczy o to, aby każdy żyjący bojownik ISIS stanął przed sądem i odpowiedział za swoje zbrodnie.

Książka jest świadectwem Nadii Murad, dziewczyny z małej wioski Koczo, która została zajęta przez ISIS, a jej mieszkańcy siłą wywiezieni, bądź zabici na miejscu, jak to było w przypadku wszystkich mężczyzn. Młodsze kobiety zostały przejęte jako własność przez bojowników Państwa Islamskiego, każda z nich miała swojego właściciela. Nadia opowiada o swojej gehennie, o tym, jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    188
  • Przeczytane
    143
  • Posiadam
    28
  • 2019
    6
  • 2018
    6
  • 2023
    4
  • Literatura faktu
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Irak
    3
  • 2021
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim


Podobne książki

Przeczytaj także