Graffiti Moon

Jaguar
2018-01-20
2018-01-20
Zuzanna Byczek

Zaskoczyła mnie ta książka, byłam przekonana że nie znajdę w niej nastolatków pełnych pasji mierzących się z problemami rodzinnymi. Spodziewałam się kolejnej młodzieżówki z romansem w takim szkolnym klimacie, ale urozmaicili nam tą książkę sztuką oraz dużą ilością cytatów, ładnych zdań. Pokazuje z jakimi rozterkami może spotkać się młodzież.

Bardzo przyjemnie i szybko minęła mi lektura nie raz się szczerzyłam do niej jak głupia oczywiście miała swoje poważne i smutne momenty. Mimo wszystko jest to coś lekkiego do czytania na wieczór z herbatką.

Główna bohaterka Lucy interesuje się tworzeniem ze szkła a Ed malowaniem grafiti oboje bohaterów dąży do celu, odnajduję drogę którą chcą podążać. Oboje są zafascynowani swoimi dziełami, nawzajem opowiadają sobie o nich. Oprócz dobrze zbudowanych charakterów postaci mamy też świetny humor który pojawia się już na pierwszych stronach i rozbawia do łez.
W samej historii przeplata się dużo przeróżnych postaci które urozmaicają nam czytanie.

Bardzo mi się podoba styl pisania autorki jest taki ładny poetycki i lekki do przyswojenia. Jeśli zastanawialiście się nad zakupem książki polecam jak najbardziej.

Relacja Eda i Lucy jest dobrze rozwinięta i dostarcza nam mnóstwo zabawy. Osobiście wolałabym dostać jeszcze jakiś bonusowy rozdział by mieć kontynuację ich romantycznej historii która w ciągu tych 300 str rozwinęła się ale nie na tyle ile bym chciała oraz zobaczyć czy udało im się osiągnąć to do czego zaczęli dążyć.

Bardzo przyjemnie i szybko...

Bardzo dobra,fajna książka młodzieżowa odprężyłam się przy lekturze.

Bardzo dobra,fajna książka młodzieżowa odprężyłam się przy lekturze.

„Graffiti moon” do mega zajefajna książka. Petarda! To dokładnie taka młodzieżówka, jaką lubię, a tym samym jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie książek w tym roku! Lucy to artystyczna dusza i wielbicielka Shadowa – graficiarza. Jej marzeniem jest go poznać. Ed to Shadow, a od momentu, gdy okazało się, że jest on zarazem chłopakiem, któremu Lucy kilka lat temu złamała nos podczas randki, ponieważ złapał ją za tyłek, wiedziałam, że pokocham tę książkę. I dokładnie tak się stało – wielbię ją od początku do końca. Świetna fabuła, ciekawi bohaterowie z pasjami (również ci drugoplanowi) oraz genialne, zabawne dialogi. Nie da się nudzić przy tej książce. Akcja całej książki toczy się w jednej nocy, kiedy to Lucy i Ed z przyjaciółmi wyruszają szukać Shadowa (o ironio). Nie zabraknie tu romantycznych momentów, a także chwil grozy. W czasie tej podróży poznajemy bliżej losy bohaterów, ich przeszłość. Każde z nich ma swoje problemy, choć problemy Lucy są niczym w porównaniu z tym, z czym boryka się Ed oraz jego przyjaciel Leo. Ed to mądry chłopak, podobnie jak Lucy uwielbiający sztukę, ale od zawsze miał problem z czytaniem, dlatego nie ukończył szkoły, ponad to jemu i jego mamie się nie przelewa finansowo. Chłopak uzewnętrznia swoje emocje robiąc graffiti, z kolei Lucy fascynuje się dmuchaniem szkła, z którego tworzy dzieła sztuki. Z jednej strony bardzo mi się podobał sposób w jaki bohaterowie rozmawiali o swoich pasjach, autorka przedstawiła to w bardzo fajnie, a z drugiej zastanawiam się skąd taka wiedza u młodych ludzi – choć może faktycznie, to kwestia tego, że się tym fascynują.
Całą książkę czekałam w napięciu na moment, kiedy i czy w ogóle Lucy dowie się, że Ed to Shadow, i za to ogromy plus dla autorki. Do tego czytałam ją z uśmiechem na twarzy. A scena, gdy Lucy przejeżdża Eda rowerem – genialna. Jakiś czas temu czytałam „Słowa w ciemnym błękicie” Cath Crowley i choć książka mi się podobała, to wiedziałam, że nie zapamiętam jej na długo. Natomiast „Graffiti moon” na pewno na długo zostanie w moim sercu!

Czy można zakochać się bez jednego słowa, spojrzenia, czy nawet gestu? Czy można obdarzyć kogoś uczuciem tylko i wyłącznie oglądając namalowane przez niego... grafity? Dziś poszukamy odpowiedzi na to pytanie w książce „Graffiti moon”.

Lucy jest zauroczona tajemniczym malarzem graffiti i za wszelką cenę chce go poznać. Właśnie dlatego, gdy Ed oznajmia, że wie, gdzie może znajdować się artysta, bez zastanowienia rusza w drogę. Czeka ich niecodzienna wycieczka po mieście, pełna rozmów, wyznań i snucia planów. Noc sprzyja szczerości. Jednak czy to wystarczy, by Ed wyjawił dziewczynie swój największy sekret?

"Jej słowa są obrazami, a ja maluję je na murze w swojej głowie".

„Graffiti moon” to powieść młodzieżowa, napisana w lekki, wręcz liryczny sposób. Wraz z każdą kolejną stroną coraz bardziej zanurzamy się w klimacie nocnych rozmów o życiu i sztuce. Jest przyjemnie, eterycznie i jednocześnie bardzo bezpośrednio. Bohaterzy poruszają ważne tematy w sposób lekki i bezpośredni. Szybko dałam się zauroczyć tej narracji i zainteresowaniem śledziłam rozwój znajomości Eda z Laurą.

Obok głównej ścieżki fabularnej, w tle rozwija się również kwestia perypetii sercowych najlepszych przyjaciół Eda i Laury. Ten wątek był dla mnie o wiele mniej wciągający. Zabrakło w nim iskrzenia, chemii, czy zwyczajnie polotu.

Ciąg dalszy na: http://www.recenzjenawidelcu.pl/2018/09/graffiti-moon-cath-crowley.html

Na półkach: , , , , , , ,

Czy w książce można się zakochać? A no można. Tym bardziej gdy czytasz ją po dwóch latach a dalej masz fioła na jej punkcie.

Pierwszy raz czytałam ją dokładnie dwa lata temu. Tylko dwa lata a jednak jest to widoczna bariera pomiędzy JA kiedyś a JA dzisiaj.
Książki mają to do siebie że, można je kochać za wiele rzeczy. Jednym z przykładów jest to, że wywołują dobre wspomnienia, czytając je po raz kolejny możemy wrócić myślami do tego co było, gdy po raz pierwszy zagłebialiśmy się w lekturę. Wtedy, dwa lata temu, w majówkę, moja mama była zdrowa, ŻYŁA i nic nie wskazywało, że za 4 miesiące usłyszymy diagnozę zwalającą z nóg a 5 miesięcy później będę stała nad Jej grobem..
Pamiętam idealnie tę książkę bo tylko zaczęłam ją czytać a niesamowicie mi się spodobała. To młodzieżówka, nic wymyślnego, nowego, a jednak ta historia, Ci bohaterowie tak przemawiają do mnie. Ta historia rozśmiesza mnie kiedy powinna i wzrusza w idealnym momencie. Czuję ją całą sobą i z miejsca wskakuje na wyższy level przez to jakie wspomnienia z nią połączyłam.

Mamo, pamiętam Cię. Tęsknię i kocham. Żałuje wielu rzeczy, żałuje że nie dostałaś szansy by wyjść z tej paskudnej choroby. Przepraszam, że nie mogłam nic zrobić. Wybacz, że miałam swoje humory, kłóciliśmy się i nie zawsze się doceniałam. Jednak kochałam Cię. Byłaś dobrą mamą, lepszą niż nie jedna .. Nie powinnam tak szybko Cię stracić.

Największy plus: wiersze.

Największy minus: nudne, płaskie i pretensjonalne postaci dwójki głównych bohaterów. Ich przyjaciele stanowili natomiast całkiem przyjemne tło.

Można przeczytać, ale lepiej nie nastawiać się na nic szałowego. Bo szału nie ma.

Największy plus: wiersze.

„ Jej słowa są obrazami, a ja maluje je na murze w swojej głowie"

Historia Luce i Shadowa jest jedną z opowieści w której już na początku książki można domyślać się jak się skończy. To może trochę przedstawię głównych bohaterów:

Luce – przeciętna dziewczyna, zakochana po uszy w malarstwie i sztuce stworzenia ze szkła. Jest zauroczona grafficiarzem o pseudonimie Shadow.

Shadow – tajemniczy, lekko arogancki buntownik. Jego graffiti wyrażają jego przeżycia.

Poeta – współpracuje z Shadowem, pisze wiersze i jest w tym naprawdę dobry.

Ed – chłopak ze szkoły, trochę tajemniczy, skrywa w sobie coś głębszego

Leo – przyjaciel Eda

Autorka w bardzo nowoczesny sposób przedstawiła nastoletni bunt. Bohaterowie mają ciekawe zainteresowania, które pokazują jak bardzo się wszyscy od siebie różnimy. Nietuzinkowy sposób pisania, sprawia że ta książka ma coś w sobie, i trudno ją zrecenzować nie wyjawiając jej sekretów.

Historia jest lekka, przyjemna do czytania.

Książkę miałam możliwość zrecenzować dzięki serwisowi Czytam pierwszy.

Weronika_book

„ Jej słowa są obrazami, a ja maluje je na murze w swojej głowie"

Leżąc chora w łóżku wciągnęłam ją jednym tchem w parę godzin. Na początku byłam trochę skołowana i nie potrafiłam połapać się kto kim jest, ale to pewnie zaćmienie wyniakajce z choroby. Już chciałam odpuścić... I byłoby to okropny błąd. Książka jest napisana w piękny sposób. Bohaterów się uwielbia. Historia nie jest płaska. Czytając nie mogłam się oderwać. Książka niby młodzieżowa, ale chyba każdy w niej znajdzie coś dla siebie.
Jesli ktoś nie czytał, to warto się zapoznać.

Przyjemna!

Przyjemna!

Przeczytałam tę książkę jakiś czas temu i co jakiś czas po nię sięgam. Książka zarąbista i polecam każdemu, kto lubi młodzieżówki z dodakiem akcji i romansu.

• Young adult
  • W bibliotece