Emigrantki

Wydawnictwo Literackie
2018-04-18
2018-04-18
Dorota Malina
kobieta małżeństwo odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne spotkanie współczesna kobieta

Wciąż bardziej obce

świetnie się czyta, ciekawa historia

świetnie się czyta, ciekawa historia

Opowieść o trzech kobietach żyjących w Hongkongu. Choć różnią się od siebie ich losy splatają się w wspólną historię, a jej zakończenie jest triumfem kobiecej przyjaźni. Niezwykła książka napisana ładnym językiem.

Lekka opowieść obyczajowa o życiu 3 emigrantek amerykańskich w Hong Kongu.

Lekka opowieść obyczajowa o życiu 3 emigrantek amerykańskich w Hong Kongu.

1. Książkam jest letnia.
2. Ma świetny potencjał do tego by być świetna powieścią. Historia zapowiadała się elektryzująco, ale w mimo pojedynczych fajerwerków, ogólnie to nijaka opowiastka o niczym.
3. Trudno tu odnaleźć egzotykę bo historia jest zamerykanizowana. Niczego o Hongkongu się nie dowiadujemy.
4. Historia niby o przebaczeni, o życiu po niewyobrażalnym cierpieniu, o próbie powrotu do normalności i walce o siebie i rodzine.
5. Jutro nie będę pamietała tej historii szczególnie ze zakończenie jest tak nijakie i właściwie trudno zrozumiałe ze aż mało wiarygodne.

1. Książkam jest letnia.
4. Historia niby o przebaczeni, o życiu po niewyobrażalnym cierpieniu,...

Trudno się oderwać od książki.

Trudno się oderwać od książki.

Będę daleka od zachwytów nad powieścią, co nie znaczy, że nie jest ona warta przeczytania. Osią fabuły są luźno splecione losy trzech bohaterek, które obserwujemy po tym, jak podjęły one decyzję o przeprowadzce do Hongkongu. W przypadku Margaret i Hilary – za decyzję o zmianie miejsca zamieszkania odpowiadają mężowie, którzy dostali atrakcyjne propozycje zawodowe. W przypadku Mercy – to jej koreańskie pochodzenie i po trosze brak pomysłu na siebie po skończeniu studiów, skłonił ją do podjęcia decyzji o wyjeździe ze Stanów. Życie jakie wiodą ekspaci na obczyźnie jest usłane różami, przynajmniej pozornie, przynajmniej w takim stopniu w jakim sami bohaterzy kreują rzeczywistość wokół siebie. Hongkong obserwujemy oczami amerykańskiej klasy uprzywilejowanej, głównie oczami kobiet, dla których po zmianie miejsca zamieszkania, do głównych obowiązków należeć będzie: sprawne zarządzanie służbą, utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, bywanie, urządzanie spektakularnych przyjęć i ploteczki, ploteczki, ploteczki. Ponad tym wszystkim jest jeszcze pielęgnowanie ogniska domowego to największa wartość, element spajający. Co zatem jak na tym idealnym obrazku pojawi się rysa, jak dojdzie do zachwiania idealnego ładu – o tym właśnie jest ta książka. Pomimo większych i mniejszych dramatów, z którymi przyszło się zmagać bohaterkom tej powieści miałam wrażenie, że największym ich zmartwieniem, to to jak bieżące wydarzenia wpływają na ich wizerunek, ich postrzeganie przez dosyć hermetyczną społeczność, w której przyszło im funkcjonować. Może dlatego nie polubiłam bohaterek tej książki – właśnie dlatego, że przez większość powieści kryły się za maskami – ukrywając swoje prawdziwe emocje, pragnienia. Tłumiąc ból, poczucie osamotnienia, brak motywacji. Mam nadzieję, że ta książka jest przestrogą, przestrogą aby nie bać tworzenia relacji, nie uciekać od prawdziwych uczuć, nie udawać tylko żyć.

"Często zastanawia się, jak to się dzieje, że do wszystkiego można przywyknąć, że najpierw zmiana jest trudna i straszna, a człowiek jakoś próbuje z nią żyć, no bo co innego mi pozostaje, a potem nagle pewnego ranka życie znów wydaje się normalne. Powoli zapomina się o trudnych czasach i wchodzi w nową role."
_____
Ładna książka o przebaczeniu i o kobietach-matkach. Podobała mi się, choć chyba to, że nie mam potomstwa sprawiło, że nie byłam w stanie wczuć się w emocje bohaterek na sto procent. To świetna powieść, ale moim zdaniem najbardziej poruszy matki. Bezdzietne raczej ucieszą się z miłego zakończenia, ale bez większych emocji.
_____
"Mężczyźni idą przez życie z portfelem w spodniach, a kobiety są obarczone dziećmi, mapą, torbą, butelkami z niedopitą wodą".

_____
Ładna książka o przebaczeniu i o kobietach-matkach....

Ta książka nie jest aż tak dobra jak „ Pokój służącej” o podobnej tematyce ( życie ekspatów w Azji) ,jednak również interesująca. Spodziewałam się więcej szczegółów z życia tych ludzi w Hongkongu ,tymczasem są to bardziej przemyślenia i perypetie kilku osób, jakie mogłyby im się przydarzyć w ich własnych krajach. Zdecydowanie nie polubiłam Mercy, to osoba przynosząca pecha ,której unikałabym w prawdziwym świecie. Nieudaczniczka pociągająca za sobą lawinę nieszczęść.

Przeczytałam choć w tej książce dosłownie nie dzieje się nic.Przebrnełam i nie kryje rozczarowania.

Powieść porusza wiele problemów związanych z życiem w obcym państwie, w odmiennej kulturze. Daleko od rodziny i przyjaciół. Emigracja to w pewnym sensie pogoń za lepszym życiem. Wyjeżdżamy, bo mamy jakiś cel, chcemy coś zmienić w naszym życiu, coś osiągnąć. Niestety życie bywa przewrotne i nie wszystko można sobie z góry zaplanować. Powieść uważam za udaną. Lekkie pióro autorki, wciągająca historia i wiele mądrych myśli zawartych w powieści, pozwalają mi z czystym sumieniem polecić lekturę.

• Ebooki
  • Przeczytane w 2018