13 Flotylla

Okładka książki 13 Flotylla
Ziw Almog Wydawnictwo: Tetragon Seria: Seria Morska historia
historia
Seria Morska
Flotilla 13. Israel Naval Comandos in the Red Sea, 1967-1973.
Tetragon
2017-01-01
2017-01-01
Jan Szkudliński
Izrael marynarka komandosi historia historia wojskowości

Autor tej pozycji to członek i dowódca oddziału komandosów izraelskiej Marynarki Wojennej, nazwanej 13 Flotyllą, odpowiedzialny za jej rozwój i uzyskane znaczenie. Przedstawione w książce lata 1967-1973 to okres trzech wojen toczonych przez Izrael. Historia tytułowej elitarnej jednostki przedstawione nas od sytuacji z chwili wojny sześciodniowej i problemów z jakimi się borykała, poprzez zmiany w czasie tzw. wojny na wyczerpanie, aż po wojnę Jom Kippur.
Parę słów trzeba poświęcić jakości wydania. Jak zawsze Wydawnictwo Tetragon zaserwowało wysoki poziom edytorski, oprócz twardej oprawy i ciekawego składu, mamy kilka wstępów, przedmowę, przedstawienie autora, w oparciu o rozmowy z nim, rewelacyjne mapy, mnóstwo zdjęć.
A sama książka po wspomnianym przybliżeniu autora, dowódcy 13 Flotylli, ukazuje stan niemal klęski oddziału, w chwili w której przejmuje on dowództwo. Następnie mamy opis kilku spektakularnych akcji, począwszy od rajdu na Zieloną Wyspę. Ta akcja polegająca na uderzeniu niczym z filmów sensacyjnych i wojennych na umocnioną fortyfikację egipską, wykonanym przez dwa oddziały komandosów, a opisanym rewelacyjnie, od przygotowań, zaplanowania, użytego sprzętu, aż po szczegółowe działania poszczególnych żołnierzy, a następnie omówienie całej akcji, w tym ze zdaniem także kilku innych uczestników poza autorem. Ten fragment książki jest najbardziej spektakularny, ale późniejsze akcje, związane z zaminowywaniem wód, zwiadem i wysadzaniem jednostek wodnych także opisany jest rewelacyjnie.
Zbyt często nie mamy okazji poznać szczegóły takich akcji w ujęciu biorących w nich udział dowódców. A narracja nie zawiera tylko przebiegu wydarzeń, ale również wojskową analizę skutków przyjętej taktyki, wcześniejszego szkolenia, morale żołnierzy.
W efekcie dostajemy pozycję obowiązkową dla każdego zainteresowanego wojskowością i konfliktami dwudziestego wieku.

Operacje Izraelskich Komandosów.
Książka porusza niszowy w rodzimym piśmiennictwie temat. Już sam ten fakt zdecydował, że po nią sięgnąłem. Kolejną ważną informacją jest ta, że Autor uczestniczył czynnie w działaniach jednostki i ją odbudowywał.
Na samym początku mamy biogram Twórcy książki. Potem przechodzimy do zarysu działań sił specjalnych podczas wojny na wyczerpanie. W tym mamy powstanie 13 Flotylli.
W kolejnych rozdziałach mamy drobiazgowy opis najważniejszych operacji tej jednostki.
Książkę wzbogacają liczne zdjęcia i schematy pomagające w ogarnięciu opisywanych zdarzeń. Język typowo wojskowy. Nie liczcie na tempo akcji, przygotujcie się raczej na styl raportu.
Wydanie w twardej oprawie na bardzo dobrym papierze. Przyczepić się można do wielkości czcionki testu wiodącego, przypisów i podpisów pod zdjęciami. Dla mnie, szczególnie w dwóch ostatnich przypadkach, jest ona za mała.
Mimo wymienionych wad, książkę czyta się szybko z niegasnącym zainteresowaniem.
Dla każdego? Jeśli wiesz co oznaczają "cele operacyjne" - sięgaj śmiało.

Operacje Izraelskich Komandosów.

• Planuję kupić