Znajdź w życiu sens

Okładka książki Znajdź w życiu sens Emily Esfahani Smith
Okładka książki Znajdź w życiu sens
Emily Esfahani Smith Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Power of Meaning
Muza
2018-02-14
2018-02-14
Anna Czajkowska
sens życia egzystencja rozwój osobisty psychologia motywacja

Spodziewałam się że będzie to kolejny banalny poradnik o tym, jak wieść dobre i spełnione życie. Ale ta książka poradnikiem nie jest. Jest za to niezwykle merytorycznym i konkretnym opracowaniem przedstawiającym pojęcie sensu życia od strony psychologicznej i filozoficznej. Widać, że autorka bardzo dokładnie zgłębiła ten temat, odnosi się bowiem do wielu źródeł i badań naukowych, powołuje się zarówno na współczesną psychologię, jak i na starożytną myśl filozoficzną, a także przytacza historie zwyczajnych osób, takich jak każdy z nas, które w pewnym momencie swojego życia odczuły potrzebę odnalezienia w nim głębszego sensu i udało im się to.
Jeśli ktoś interesuje się tematyką psychologiczno-filozoficzną,lub po prostu zastanawia się, jak znaleźć w swoim życiu źròdła sensu, ta książka z pewnością jest warta przeczytania.

Książka ta zaciekawiła mnie od samego początku, z radością i niecierpliwością przewracałam kolejne kartki. Niestety były też fragmenty, które niespecjalnie mnie zafascynowały. Już byłam pewna, że wystawię tej książce ocenę 5/10, gdy dotarłam do zakończenia... Wtedy okazało się że warto było przebrnąć przez te mało interesujące dla mnie fragmenty i dotrzeć do końca. Polecam.

Zaskakująca pod względem treści. Wyodrębnia różne filary poczucia sensu, pozwalając na zastanowienie się nad własnymi, dając wgląd w innych ludzi i zrozumienie odmiennych religii, kultur. Nie ma w niej ani grama truistycznych banałów, jedynie przemyślenia, historie i komentarze poparte szerokim wachlarzem ekspertów w dziedzinie sensu takich jak na przykład Viktor E Frankl. Wartościowa lektura.

Świetna okładka zdecydowanie idzie w parze z zawartością książki - solidna, poparta teoriami psychologicznymi i badaniami eksperymentalnymi. Ale przede wszysykim, co najistotniejszej dla mnie, historiami i opowieściami osób, dla których życie niekoniecznie było łaskawe, a którzy przez wszelkie trudności niezwykle się rozwinęli i znaleźli swój sens. Skłania do refleksji i poszukiwań tego, co najważniejsze.

Jeśli lubicie czytać opowiadania historyczne, to jest to książka dla Was! Autorka opisuje w niej co możemy zrobić, aby znaleźć w życiu więcej sensu. Robi to jednak w bardzo przystępny i ciekawy sposób, ponieważ opowiada na przykładach ze swojego życia, z życia swoich znajomych, a także z historii i badań naukowych. Dzięki temu książkę czyta się naprawdę ciekawie. Nie ze wszystkimi tezami się zgadzam, ale większość dała mi do myślenia

Książka na pewno nie jest poradnikiem „receptą na szczęście” jakich mamy zalew ostatnimi czasy. Na pewno zaś jest mądra i prawdziwa i raczej naświetla nam pewne sprawy. Pozwala m.in. lepiej zrozumieć, po co jesteśmy na świecie i jaki jest sens naszego bytowania. Wszystko po to aby nasze potyczki z życiem i szczęściem przechylały szalę jak najczęściej w naszą stronę.

A podstawą wszystkiego, jak sobie uświadomiłam, jest po prostu pozytywne myślenie, nastawienie. I tego się trzymajmy.

Znajdź w życiu sens – została napisana sensownie, prostym i przystępnym językiem polecam każdemu.

A...

W życiu każdego człowieka nadchodzi czasem chwila, w której zaczyna on zastanawiać się nad sensem swojego życia. Niejednokrotnie, przemyślenia te nie prowadzą do żadnych konkretnych stwierdzeń, co wywołuje jedynie frustrację. Takim ludziom z pomocą przychodzą poradniki i wszelkie im podobne pozycje, których zadaniem jest pokazanie człowiekowi drogi, dzięki której w prosty sposób może on odnaleźć sens swojego życia. Jednym z nich jest niedawno wydana publikacja autorstwa Emily Esfahani Smith pt "Znajdź w życiu sens".

Emily Esfahani Smith to autorka kilkunastu publikacji, w których porusza takie tematy, jak kultura, psychologia, czy związki międzyludzkie. Jest absolwentką psychologii pozytywnej uniwersytetu w Pensylwanii. Jej artykuły często publikowane są w najważniejszych gazetach świata, takich jak np. New York Times, Wall Street Journal, czy The Atlantic. Prywatnie wraz z mężem mieszka w Waszyngtonie.

"Znajdź w życiu sens" to zdecydowanie książka inna, niż wszystkie. Jest to jedna z tych pozycji, które bez dwóch zdań pozwalają czytelnikowi zrozumieć sens jego istnienia. Serio!

To, co niewątpliwie najważniejsze, to styl w jakim została napisana ta pozycja. Nie jest to bowiem kolejny poradnik z cyklu "Jak żyć", "Co zrobić aby być szczęśliwym" i myślę, że to główna zaleta tej publikacji.

Publikacja pani Smith w żaden sposób nie każe nam zmienić swojego dotychczasowego myślenia. Książka ta pozwala raczej zrozumieć, po co jesteśmy na tym świecie, jaki jest sens naszego istnienia, a także co należałoby zrobić, aby osiągnąć pełnie szczęścia. Nie myślcie jednak, że znajdziecie w niej spisane od a do z żelazne zasady, do których wystarczy się zastosować, żeby być szczęśliwym. Jak dobrze wiemy, w życiu nie ma tak łatwo ;-) Autorka na przykładzie wielu przytaczanych przez siebie badań i przykładów stara się pokazać, jak może wyglądać życie i co należałoby zrobić, aby żyć tak samo, jak ludzie, o których wspomina.

Szczerze muszę Wam przyznać, że sięgając po tę pozycję bałam się skrycie, że autorka będzie posługiwać się trudnym językiem, co znacznie utrudni mi lekturę. Ku mojemu ogromnemu zdumieniu już od pierwszych stron lektury zostałam pozytywnie zaskoczona, bowiem język pani Smith jest niezwykle lekki w odbiorze, co baaardzo ułatwiło mi zrozumienie zawartej w książce treści.

Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko szczerze zachęcić Was do lektury tej pozycji. Mam nadzieję, że również tak, jak i ja będziecie pozytywnie zaskoczeni tą pozycją ;-)

„Szczęście” to mityczny stan obiecany kroczącym na drodze sukcesu, gdzieś tam, czeka na końcu ścieżki pełnej wyrzeczeń. Wystarczy, że bardzo chcesz! Wystarczy, że będziesz ciężko pracować! Tyle że nie ma żadnej ścieżki — zdaje się uświadamiać nas autorka — a uganianie się za obiecanym szczęściem to marchewka na kiju. Książka ta to nie jest kolejna pozycja, która obieca Ci spełnienie warte pokazania na instagramie. Ale z pewnością pomoże w głębszym doświadczaniu życia takim, jakie ono jest.
Pełna recenzja książki na:

• Psychologia
  • Psychologiczne
  • Rozwój osobisty
  • Mam

Dodaj cytat z książki Znajdź w życiu sens