Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji

2010-01-06
Dominika Cieśla-Szymańska
literatura faktu reportaż Amazonia Dominika Cieśla-Szymańska
Inne

Książka przedstawia losy podróżnika Percy'ego Fawcetta, który w Amazonii poszukiwał tajemniczego miasta Z. Książka bardzo ciekawa i zawiera bardzo ciekawe informacje na temat podróżnika jak i samej Amazonii, a także ukazuje w skrócie wyprawy ratunkowe i poszukiwawcze organizowane w XX wieku. Wcześniej obejrzałem film zrealizowany na motywach powieści, jednakże w stosunku do wydarzeń przedstawionych w książce jest on potraktowany wybiórczo, a niektóre fakty zostały wręcz zmanipulowane.

Wszystko, czego można oczekiwać po książce o wyprawie do amazońskiej dżungli. Fascynująca lektura, w którą autor włożył masę rzetelnego researchu.

Powieść przygodowo-przyrodnicza nie należy do mojego ulubionego gatunku. Dość obszerna biografia pasjonata przygód, który w pogoni za marzeniami, by odkryć to, co nieznane, był gotowy poświęcić właściwie wszystko. Jest to także opowieść o człowieku, który w imię zaspokojenia własnej ciekawości potrafił wykonać czynności, o które sam siebie by nie podejrzewał, z kompletnego laika zamienił się w podróżnika. Książka jest nieco eksperymentalnym połączeniem opisów losów nieposkromionego odkrywcy (popartymi fragmentami listów i innych materiałów potwierdzających autentyczność przedstawionych wydarzeń) z zapiskami autora, który zaciekawiony losem odkrywcy postanowił zgłębić tajemnicę zaginionego miasta. Dzięki szczegółowym opisom można poczuć się jak prawdziwy podróżnik i odkrywca bez konieczności doświadczanie mniej przyjemnych aspektów wyprawy.

Bardzo ciekawa opowieść o podróżnikach i odkrywcach... nie będę się rozpisywał. Bez szału, ale na pewno jest to dobra opcja dla czytelników lubiących ten rodzaj literatury.

Komary, larwy pod skóą, robaki, ćmy. Jesli masz entomofobię nie jest to lektura dla Ciebie! Czytając zastanawiam się co pcha człowieka w takie cierpenie. Jeszcze bardziej zastanawia mnie jak można tam zabrać syna.
Książka ciekawie łapie szaleństwo pułkownika. Nie umiem tego inaczej opisać. W tle ciekawa postać jego żony. Ta relacja to chyba pewien znak tamtej epoki. Ciekawa lektura dla osób zainteresowanych odkryciami!

Słuchając nie do końca radziłam sobie z ogarnięciem tego w jakim czasie i co się właściwie dzieje - czy to jedna wyprawa, czy więcej, do tego wtrącenia z wypraw innych osób dużo wcześniej. Wszystko sobie uporządkowałam dzięki temu, że w weekend po wysłuchaniu audiobooka miałam szczęście obejrzeć film częściowo oparty o tę książkę. Cieszę się, że słuchając niektórych fragmentów w drodze do pracy, byłam przed śniadaniem;)

Percy Fawcett miał marzenia. Miał też odwagę by je realizować. Nigdy ich chyba do końca nie spełnił, ale czy w pogoni za marzeniami chodzi by je osiągać? Również ważne jak to jest sama droga ku nim. Ta książka jest właśnie tym opisem drogi za marzeniami. Naprawdę piękna opowieść o pułkowniku Percy Fawcett, który całe swoje życie poświęcił odkrywaniu Amazonii. Opowieść o nadludzkim wysiłku, zmaganiom z przyrodą, ale przede wszystkim z samym sobą. Opowieść stworzona przez amerykańskiego dziennikarza Davida Granna, w kapitalny sposób – gdzie przeszłość styka się z teraźniejszością. Książka którą się w zasadzie pochłania – niestety tylko 2 dni pięknej lektury. Wiele we mnie zostało -przemyśleń, emocji. Wiele wspomnień poruszyło z mojego własnego dzieciństwa gdzie sam eksplorowałem zakamarki gospodarstwa babci w poszukiwaniu artefaktów, a zasypiając wyobrażałem sobie, że w stodole są zgromadzone stare manuskrypty. Ehh! Za to kocham książki, że odkrywają we mnie to co pozornie ukryte.

Świetny reportaż a właściwie biografia Fawcetta. Autor niezwykle rzetelnie opisuje życie bohatera. Znalazł wszystkie możliwe informacje, notatki, listy, dzienniki mówiące o życiu i kolejnych ekspedycjach . Książka warta polecenia

W 1925 roku "pułkownik" Percy Fawcett wyruszył wraz z synem oraz jego przyjacielem w kolejną wyprawę do Amazonii, której celem było odnalezienie legendarnej cywilizacji nazwanej przez podróżnika "Z". Wyprawa zaginęła bez wieści, co oczywiście rozpaliło wyobraźnię wielu ludzi. Na początku XXI wieku śladami Brytyjczyków rusza amerykański dziennikarz David Grann, próbując ostatecznie ustalić co tak naprawdę stało się z ekspedycją. Książkę można podzielić na dwie przeplatające się części. Jedna z nich to opowieść biograficzna o brytyjskim oficerze, oparta w dużej mierze na dokumentach otrzymanych od potomków, która zawiera opisy jego wypraw do Amazonii. Druga zaś to już współczesna opowieść opowiadająca o przygotowaniach autora do wyprawy, zbieraniu materiałów, spotkaniach z rodziną Fawcetta, no i w końcu o samej wyprawie śladami Brytyjczyków. Początkowo takie zderzenie wydało mi się dosyć groteskowe, facet idzie do sklepu ze sprzętem, za bardzo nie wie co kupić, więc sprzedawca doradza mu GPS i liofilizowaną żywność, co w porównaniu z wyprawami z początku XX wieku wypada dość naiwnie. Im dalej jednak, człowiek zdaje sobie sprawę, że mimo upływu lat są to dalej dość niebezpieczne i ekstremalne wyprawy, więc podziw dla autora rośnie. Dużą zaletą książki Davida Granna jest przedstawienie losów innych ekspedycji szukających Fawcetta, czy to tych bezpośrednio po zaginięciu oficera czy też z czasów bardziej nam współczesnych, chociażby tej brazylijskiej z lat 90-tych, która została uprowadzona przez Indian. Ciekawe jest również zakończenie, gdzie autor przedstawia najnowsze wówczas (trzeba pamiętać, że książka ma ponad 15 lat) wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w Amazonii, które prowadzą do dość zaskakujących wniosków. W 2016 roku na podstawie książki nakręcono też całkiem niezły film z Charliem Hunnamem i Robertem Pattinsonem.

David Grann Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji Zobacz więcej