To nie jest twoje dziecko

Okładka książki To nie jest twoje dziecko Małgorzata Falkowska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki To nie jest twoje dziecko
Małgorzata Falkowska Wydawnictwo: Lira literatura obyczajowa, romans
Lira
2018-02-15
2018-02-15
dziecko literatura polska manipulacja relacje międzyludzkie rywalizacja strach szantaż współczesna kobieta zazdrość

Okładka książki Miłość na cztery łapy Małgorzata Falkowska, Ewelina Nawara
Miłość na czte... Małgorzata Falkowsk...
Okładka książki Miłosne wyzwanie Małgorzata Falkowska, Ewelina Nawara
Miłosne wyzwanie Małgorzata Falkowsk...
Dziewięć świąt... Małgorzata Falkowsk...
Okładka książki Szczęśliwe nieporozumienie Małgorzata Falkowska, Ewelina Nawara
Szczęśliwe nie... Małgorzata Falkowsk...

Cena macierzyństwa bywa niekiedy ogromnie wysoka

Skończyłam na jakiejś 60 stronie i nie zmuszę się by przeczytać choć stronę więcej. Fabuła jest tak durna, że aż się dziwię, że ktoś zgodził się to opublikować. Język jakim posługuję się autorka też pozostawia wiele do życzenia. Poruszony temat niby poważny, ale Pani Falkowska podeszła do niego mało profesjonalnie czy poważnie. Żenada!

Książka skłania do refleksji. Ukazuje problem surogacji. Ciężko się czytało, bo nie znosiłam głównych bohaterów i nie potrafiłam ich zrozumieć.

Oceny przeciętne jednak ja dobrze oceniam. Płakałam jak czytałam

Oceny przeciętne jednak ja dobrze oceniam. Płakałam jak czytałam

1967

Z początku książka mnie zaintrygowała i mocno wciągnęła. Ale pod koniec zachowanie głównych bohaterek stało się dla mnie kompletnie niewiarygodne i niezrozumiałe. Autorka miała świetny pomysł, ale coś poszło nie tak i zakończenie, zamiast pozytywnie zaskoczyć, solidnie rozczarowuje. Mimo wszystko, przez 3/4 książki, historia naprawdę mnie wciągnęła i mocno poruszyła.
To historia o pragnieniu posiadania dziecka, albo wręcz o obsesji. To też historia o tym, że nie zawsze los daje nam to czego w danym momencie, oczekujemy od życia. I o tym, że życie bywa mocno przewrotne...

To...

Na początku otrzymałam piękną a zarazem bolesną historię.
Jaka jest cena za posiadanie dziecka?
Jaka jest cena za oddanie dziecka ?
Nie wiedziałam, za którą kobietę trzymać kciuki.
Jednak potem, autorka zburzyła moją wizję idealnego małżeństwa. Nie rozumiem, nie chcę, byłam wściekła.
Zastanawiałam się dlaczego nikt tam ze sobą nie rozmawia, było więcej pytań niż odpowiedzi.
Decyzję Anny były dla mnie absurdalne, jak ja się wściekałam na tę kobietę.
No i zakończenie. Nie spodziewałam się thrilleru z kryminałem w tle. Zawiodłam się na maxa.

Mam wrażenie, że gdzieś już coś podobnego czytałaś , albo oglądałam film. To na pewno.

Na początku otrzymałam piękną a zarazem bolesną historię.
Jaka jest cena za posiadanie dziecka?
Jaka jest cena za oddanie dziecka ?
Nie wiedziałam, za którą kobietę trzymać kciuki.

Ciężki i trudny temat dla niektórych par.
Książka mnie mega wciągnęła, kartkowałam byle dotrzeć do końca i dowiedzieć się jakie jest zakończenie.
Zaskoczyło mnie? Zmroziło. Przeszło mi przez myśl, że takie sytuacje mogą mieć miejsce.
Polecam

Ciężki i trudny temat dla niektórych par.
Polecam

Są takie książki, które po ich przeczytaniu wywierają ciężkie do określenia uczucia. Zaskoczenie? Przerażenie, że podobna historia mogła mieć miejsce.

Dwa dni temu, skończyłam czytać powieść Małgorzaty Falkowskiej, a dalej trudno odnaleźć mi moje własne recenzenckie miejsce ( w sensie pozytywnie zaskoczonej, chociaż historia nie opiewa w różowe jednorożce itd).

Ona i on, piękni, bogaci, szczęśliwi w swoim małźeństwie, właściciele ekskluzywnej kliniki ginekologii, jedyne czego im brakuję to...dziecko. Lata starań, zmagań, badań i nic z tego, frustracja powoli ukazuję się w osobie Anny, przy której dzielnie stoi na straży Paweł.

Ona, Michalina, studentka, cicha, spokojna, pilna uczennica, która daje się namówić po raz pierwszy koleżankom na imprezę, jak się okazuję o jedną za dużo. Kilka upojnych chwil jednej nocy z przystojnym chłopakiem z wymiany zagranicznej i ciąża - problem, którego trzeba się pozbyć.

Tak oto trafia do kliniki Anny i Pawła, którzy zamiast aborcji, proponują jej ciążę, urodzenie dziecka i odsprzedanie go im. Najbliższe miesiące, wiążą trójkę ze sobą, Anna planuje pokój dla dziecka, Paweł bacznie obserwuje Surogatkę, a tak coraz bardziej bije się z myślami odnośnie dziecka.

Książka, to tak naprawdę historia ludzi nieszczęśliwych w swoich związkach, sytuacji jakiej się znaleźli, wspomnieniami, które nie dają zapomnieć, życiu w cieniu przeszłości, która ma wpływ na to jacy są dzisiaj. Nie będę Wam zdradzać więcej z historii bohaterów, bo uważam, że powinniście dać się zaskoczyc bohaterce, jak ja sama.

Falkowska, tworzy mocny portret psychologiczny każdego z bohaterów, przedstawiając go pod postacią rozdziałów zatytułowanych imieniem, każdego z nich, dzięki narracji pierwszoosobowej możemy bardziej wejść w skórę każdego z nich. Dzięki temu dostajemy opcję poznać bliżej Anne, Pawła i Michalinę, być możę pozwoli to nam bardziej ich zrozumieć, tym co czuli, czym kierowali się w danym momencie.

Ogromnym zaskoczeniem okazało się dla mnie zakończenie książki, nawet przez chwilę mi nie przyszło przez myśl, że historią może w taki sposób sie potoczyć.

Autorka dość trudnymi, dla niektórych kontrowersyjnymi tematami, stara się poruszyć nasze szare komórki do myślenia, refleksji, zadumy, ilość rzeczy w jednej książce na raz, nie sprawia wrażenia chaosu, upchania na siłę - widać mocne przygotowanie pisarki, wszystko zostało wczesniej przemyślane.

Nie szukajcie tutaj ckliwych emocji, czeka na Was chłodna kalkulacja, zimne spojrzenie,gdzie to kobiety mimo swoich przeszłości, albo własnie dlatego, starają sie myslec bardziej trzeźwo, niż Paweł, który stoi obok swojej żony zawsze, który w jej oczach dośc często jest taki nijako miękki...

Książka jest godna polecenia, wg mnie stanowi na rynku wydawniczym swego rodzaju nowy powiew wśród powieści. Ją naprawdę TRZEBA przeczytać.

Ona i on,...

Pierwszy raz sięgnęłam po książkę tej autorki i nie spodziewałam się tak świetnego warsztatu pisarskiego. Wybrałam ją ze względu na typ powieści, który uwielbiam. Wszelkiego rodzaju dramaty, kryminały i inne wyciskacze łez.
Przeczytana jednym tchem. Nie mogłam się doczekać zakończenia, bo książka wciągała z każdą minutą. Na wstępie bardzo polubiłam jedną z głównych bohaterek, jednak później okazało się, że nie miałam co do niej racji. Byłam zaskoczona, że autorka wymyśliła tak znakomite zakończenie, które było zarazem smutne i wzruszające. Wspaniała książka.
Michalina i Anna, dwie kobiety, a jakże różne charaktery. Nie mogłam uwierzyć, że tak szybko oceniłam bohaterki, a zakończenie całkowicie wbiło mnie w fotel. Długo nie mogłam tej książki zapomnieć. To było coś w rodzaju znakomitego filmu, który długo pozostał w mej pamięci i tak właśnie było z tą książką.
Serdecznie polecam 😍

Małgorzata Falkowska mnie mile zaskoczyła. Niby historia taka sobie, zwykła i banalna, a tu zakończenie jak to młodzież mówi sztos. Czytelnik kartka po kartce niby ma wszystkie wątki pod kontrolą, a tu zakończenie wbija w fotel, jak w Oskarowym Parasite. Polecam Marzena Czytelniczka

To historia Anny i Pawła - zdesperowanej bogatej pary ginekologów, która chciałaby mieć dziecko, lecz z jakiegoś powodu nie może.
Do ginekologa w osobie Anny trafia Michalina - młoda, ambitna studentka, która tylko raz poszła na imprezę z koleżankami ze studiów. Tam poznała Tarifa - Turka tymczasowo przebywającego w Polsce. W rezultacie epizod ten zaważył na dalszym jej życiu, gdyż dziewczyna zaszła w ciążę, którą postanawia usunąć. Wtedy Anna wpada na szatańskim pomysł, by Michalina urodziła dziecko i sprzedała je małżonkom. Jest motorem całej intrygi. Jej poczciwy, zakochany w żonie i podporządkowany mąż zgadza się na wszystko, byleby tylko uszczęśliwić Annę.
Dziewczyna również przystaje na pomysł. Nęcą ją pieniądze, gdyż nie ma ich zbyt wiele.
Zakończenie niestety bardzo mnie rozczarowało. Czytając, wyobrażałam sobie różne opcje, ale żadna z nich się nie sprawdziła. Mam jednak wrażenie, że kiedy pisarze nie mają pomysłu na spektakularny koniec, idą właśnie w tym kierunku, w którym poszła autorka.

• Przeczytane 2018
  • Przeczytane w 2018