Wózkiem przez świat

Wydawnictwo: Ridero
rullaman

"Wózkiem przez świat" to opowieść o podróżowaniu przez życie i świat na czterech kółkach ale nie pięknym i wygodnym autem. To kulanie się na "małym" 150-kilowym elektrycznym wózeczku inwalidzkim. Wbrew utartym schematom i z pełnym uśmiechem na twarzy. Wszystko to przesiąknięte radością z życia ale i ciężkimi chwilami walki z niezwyciężona choroba.

źródło opisu: http://rullaman.net/ksiazka/

źródło okładki: http://rullaman.net/ksiazka/

Blanka | 2018-03-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

„Wózkiem przez świat” to autobiografia Zbigniewa Graczyka, który pokazuje, że choroba i poruszanie się na 150-kilowym wózku, nie musi oznaczać zamknięcia w czterech ścianach, ba, udowadnia, że można nawet zwiedzać świat.

„Zwiedziłem ponad dwadzieścia krajów, cztery kontynenty, przebyłem dziesiątki tysięcy kilometrów” (s.116).

Książka bardzo mi się podobała. Pokazuje, że kiedy chcemy realizować swoje marzenia, to nic nie jest w stanie nam przeszkodzić, a ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie. Warto też zaznaczyć, że Pan Graczyk wcale nie jest osobą zamożną i to nie pieniądze są narzędziem w realizacji jego pasji, a upór i determinacja. Z lektury można się wiele dowiedzieć, np. które miejsca na świecie są przyjazne osobom niepełnosprawnym, jakie panują zwyczaje w danej kulturze itp. Autor posługuje się prostym językiem, przez co książka nie jest męcząca i czyta się ją z wielką przyjemnością. Ogromny plus także za umieszczenie zdjęć z poszczególnych podróży.

„Długo się...

Iwona Nocoń | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Zbigniew Graczyk, poprzez książkę jaką wydał, uczy nas czytelników, że nie istnieją żadne blokady, które mogłyby nas powstrzymać przed spełnianiem marzeń, albo tak jak w jego przypadku, przed podróżowaniem. Pan Zbigniew, mimo swojej niepełnosprawności, za pośrednictwem książki udowadnia nam, że niemożliwe nie istnieje, że chcieć to móc. W sposób lekki i przyjemny z dodatkiem zdjęć, opowiada nam, o krajach jakie dane było mu zwiedzić.
Na ostatniej stronie, autor książki otwarcie przyznaje, że dedykuje tę pozycje osobom leniwym, by chciało im się chcieć. Zdecydowanie popieram ten apel i myślę, że ta lektura odniosła pożądany skutek. Cieszę się ogromnie, że z kilkunastu pozycji jakie mogłam wybrać na portalu czytampierwszy.pl, sięgnęłam właśnie po tą.

rudarecenzuje | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

„Wózkiem przez świat” to opowieść o ludzkiej sile, determinacji i niezłomności. To połączenie autobiografii z książką podróżniczą, okraszone głębokimi wątkami motywacyjnymi. To powieść, w której każdy znajdzie coś dla siebie, szczególnie, że jej autor, Zbigniew Graczyk, to postać, od której wiele moglibyśmy się nauczyć.

Graczyk od małego zmaga się z niepełnosprawnością. Choć ogranicza go ona pod wieloma względami, nie złamała jednak jego hartu ducha, a może nawet wręcz przeciwnie? Mężczyzna podróżuje, spełnia się zawodowo i prywatnie, ma plany na przyszłość i wie, że jeszcze wiele przed nim.

O odwiedzonych krajach opowiada ciekawie, nie szczędząc nam szczegółów i ciekawostek. Pod tym względem książka przypomina nieco poradnik, w którym znajdziemy wskazówki dotyczące tanich sposobów podróżowania i poruszania się w konkretnych miejscach, hoteli i moteli, jakie warto wybrać oraz cennych atrakcji turystycznych, również mniej znanych. Niektóre spośród informacji zawartych w książce...

foxymoonlight | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Marzenia. Mogą one być różne, podróżnicze, materialne, czy też związane z duchem, ciałem, samorealizacją. Na pewno każdy ma jakieś cele w życiu, ale czy wszyscy dążymy do ich spełnienia? Niektórym brak samozaparcia, mózg podsyła różne wymówki, a to brak pieniędzy, a to mamy za mało czasu. Jednak istnieje grupa ludzi, którzy ryzykują, gdy nadarza się okazja i próbują spełnić swoje marzenia. Tak było
w przypadku autora książki „Wózkiem przez świat”, który natrafił na szansę, by spełnić jedno z nich – wyjazd do Norwegi za koło podbiegunowe. Wtedy zaczęła się przygoda i walka z przeciwnościami losu, samozaparcie i nie poddawanie się, gdy tylko los rzucał kłody pod nogi.

Autorem jest Zbigniew Graczyk, czterdziestolatek poruszający się na wózku inwalidzkim. Jego problemy zdrowotne zaczęły się od trzeciego roku życia, razem ze starszą o dziewięć lat siostrą chorują na zanik mięśni. Ich matka poświęciła pracę, całą siebie aby móc zaopiekować się swoimi dziećmi, za co autor jest jej...

Oczytana | 2018-01-03

Wielką fanką e-booków nie jestem, ale dla Pana Zbigniewa mogę nią na moment być. Na książkę natknęłam się na portalu CzytamPierwszy, zaciekawiła mnie z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, że drzemie we mnie dusza podróżniczki, a druga książka napisana jest z wyjątkowej perspektywy.

„Urodziłem się w Koninie. W bardzo zwyczajnej rodzinie. Na początku nic nie wskazywało na to, że będę jeździł na wózku."(*¹)

W swojej książce Pan Zbigniew Graczyk opowiada o swoich podróżach, jakie odbył. Podróżuje on między innymi na koło podbiegunowe czy do egzotycznej Japonii. Ktoś może powiedz, że każdy teraz podróżuje, jednak podróże Pana Zbigniewa wyróżnia fakt, że porusza się na wózku. To co robi można uznać za szaleństwo, jednak swoją postawą przełamuje stereotypy o ludziach takich jak on.

Książka jest napisana bardzo fajnym językiem, zawiera ciekawe opisy miejsc, do których odbywały się podróże. Daje też możliwość poznania samego autora, ukazuje go, jako człowieka zdeterminowanego i...

this_only1209 | 2018-05-02

Jest to książka, którą odkryłam zupełnie przypadkiem. Nigdy o niej nie słyszałam, jak zatem wypadła?

Nie jest zła, ale również nie zachwyciła mnie w pełni swojej okazałości. Po pierwsze, czytałam ją w naprawdę strasznym formacie, którego nie można nazwać ebookiem nawet, ale to taki szczegół.

Człowiek zdrowy, mogący normalnie chodzić, często widzi przed sobą jakieś przeszkody. To znaczy, wydaję mu się, że coś jest niemożliwe i nie da rady czegoś zrobić. Ja sobie często tak mówię, że nie osiągnę tego czy tamtego, nie dam rady itd. Ta książka udowadnia, że każdy z nas kto tylko tak myśli, a jest zdrowy, powinien się wstydzić.

Mężczyzna, który w tej książce występuje, dokonuje czegoś na pierwszy rzut oka niemożliwego. No bo jeździ przez świat na kółkach. Ale nie od roweru, wypasionego samochodu. Od wózka inwalidzkiego (tak się nazywa? Mniejsza z tym). Nie może samodzielnie się poruszać, a mimo to daje nadzieję innym, że są wstanie robić to co on. Co robi? Podróżuje po całym...

olywka | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Wózkiem przez świat” to autobiografia Zbigniewa Graczyka, który pomimo swojej niepełnosprawności, nie poddaje się i zwiedza świat.
Na przekór trudnościom, jakie musi pokonywać każdego dnia, zdecydował się pielęgnować swoje pasje. Opowiada on o ciekawych zakątkach świata oraz o tym, jak dany kraj jest dostosowany do jego potrzeb.
Jego historia jest niezwykła i skłania nas do refleksji nad tym, jak mogą czuć się osoby niepełnosprawne w otoczeniu, które jest głównie dostosowane do ludzi w pełni sprawnych. Ta książka uświadamia nam, jak wiele trzeba jeszcze naprawić. Myślę, że każda osoba powinna ją przeczytać i zyskać swego rodzaju świadomość społeczną. Może, nawet jeśli książka dotrze do szerszego grona, to będzie ona stanowiła pewnego rodzaju rewolucję. Kto wie... Ja szczerze w to wierzę, że ludzie w końcu otworzą oczy i zaczną szerzej postrzegać świat, który ich otacza.
Pan Graczyk potrafi wzruszyć, zainspirować i zmobilizować nas do działania. Jak dla mnie jest on...

Mrs_Bookies | 2018-02-13

Podróżować nam, zdrowym, nie jest łatwo. Nie raz musimy się zmierzyć z wysokimi schodami, stromymi podejściami czy nierówną ścieżką. A co dopiero osoba, kóra porusza się na wózku inwalidzkim!

To opowieść o tym jak wiele zapału i deterinacji, ale też samozaparcia musi mieć osoba na wózku, która chce podróżować i zwiedzać te wszystkie miejsca! Dla nas nie trud, a dla niej próba charakteru! Musi mieć też niesamowicie dużo odwagi!

I tej odwagi życzę i sobie i Wam i każdemu!

Kari_czyta | 2018-03-27

Książka obala wszystkie stereotypy o ludziach na wózku. Pan Zbigniew ukazuje w niej swoje podróże-co za tym idzie jego odwagę. Podróżując małym wózkiem pokazuje,że wszystko jest możliwe i możemy spełniać swoje marzenia bez względu na to kim jesteśmy oraz co nas w życiu spotkało. Mega pozytywna książka,dająca siłę do działania. Autor wzbudza ogromny respekt.

agusia61000 | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

‚Wózkiem przez świat’ to historia Zbigniewa Graczyka, który pomimo swojej niepełnosprawności przełamuje bariery i nie tkwi z założonymi rękoma.
Książka jest napisana w sposób osobliwy i nie sposób się w nią nie wczuć.
Autor książki zachorował w wieku 3 lat na zanik mięśni. Choroba ta dotknęła również jego 9 lat starszą siostrę. Matka autora wykazała się niesamowitym samozaparciem i jak sam napisał, jest jej za to szalenie wdzięczny. W książce wraz z autorem odwiedzamy kilka Państw m.in Japonię czy Meksyk. Ta podróż jest wyjątkowa. Skłania do refleksji, a świat ukazany z perspektywy osoby na wózku inwalidzkim intryguje. Żeby było jasne!
Intrygujący jest tutaj nie sam wózek, ale problemy i przeszkody, które musi pokonać autor.
Przytoczę tutaj ciekawe zdanie :

W całej Skandynawii kładzie się bowiem duży nacisk na to, by miejsca publiczne były dostępne dla niepełnosprawnych. I faktycznie, można było to odczuć podczas całej wyprawy. Tak prozaiczna sprawa, jak odpowiednio przystosowane...