Sekrety schizofrenii i powrót do zdrowia

Wydawnictwo: Psychoskok
9788381191593
marcin100

Najnowsza książka Sławomira Mirosławskiego, Sekrety schizofrenii i powrót do zdrowia, to nie książka psychologiczna czy psychiatryczna, to – jak pisze sam autor – zbiór doświadczeń chorego i przemyśleń z nimi związanych. Bohater w krótkich fragmentach, które składają się na całość, analizuje własną osobowość, opisuje wybiórczo swoje życie, eksponując te epizody, o których sądzi, że przyczyniły się do rozwoju jego choroby. Stawia wiele fascynujących pytań, nie wszystkie z nich jednak mają swoją odpowiedź. Zastanawia się między innymi, skąd biorą się niechciane myśli – skąd w ogóle biorą się myśli? Jako teolog często wkracza w sferę rozważań czysto filozoficznych, zawsze jednak za horyzont rozmyślań obierając własną codzienność. Porusza zarówno kwestie społeczne, jak i finansowe czy polityczne. Zastanawia się, jaką rolę w jego życiu (i życiu każdego człowieka) odegrała – i wciąż odgrywa – praca. W jej kontekście inspirująco pisze o swoich marzeniach, które stają się motorem dalszych działań.
Autor nie waha się też poruszać kwestii związanych ze swoimi doświadczeniami nadrealnymi – praca uwzględnia bowiem złożoność i specyfikę mózgu, ale jest też swoistym przewodnikiem po istotach, które – jak wywodzi autor – realnie wpływają na życie ludzkie. Trzeba wykazać się wielką odwagą, by stworzyć dzieło tak szczere, pokazać rzeczywistość dokładnie taką, jaką odbiera ją schizofrenik.

źródło opisu: http://www.psychoskok.pl/produkt/sekrety-schizofrenii-powrot-zdrowia/

źródło okładki: http://www.psychoskok.pl/produkt/sekrety-schizofrenii-powrot-zdrowia/

Infinifable | 2019-03-04
Przeczytana: luty 2019

Sekrety schizofrenii i powrót do zdrowia to niewielka objętościowa pozycja licząca około 50 stron, więc można ją przeczytać na raz - mnie właśnie tyle zajęła.

Autorem jest osoba chorująca na schizofrenię, także mamy możliwość zapoznania się z przemyśleniami o chorobie niejako od środka. Jest to o tyle ważne, że autor nie jest teoretykiem, tylko przeżywa tę chorobę i na tej podstawie spisuje swoje doświadczenia i rozważania, dzięki którym możemy poznać świat jego oczami. A ja wychodzę z założenia, że informacje od takiej osoby są najbardziej rzetelne, z racji tego, że są niestety sprawdzone. Inne osoby opisujące dane zjawiska nie będą dość precyzyjne, bo tego nie przeżyły. Jest to niezwykle cenne dla osób, które chcą zgłębiać tajemnice tego zaburzenia i je choć odrobinę zrozumieć. Myślę, że wiedza wyniesiona z książki także może być przydatna studentom i absolwentom kierunków psychiatrycznych, neurologicznych i pokrewnych.

Mirosławski w krótkich punktach rozprawia "na...

Semrau | 2017-12-27
Isero | 2018-11-03