31 korytarzy
Wydawnictwo: Novae Res- data wydania
- 8 grudnia 2017
- ISBN
- 9788380837409
- liczba stron
- 288
- kategoria
- literatura młodzieżowa
- język
- polski
- dodał
- Pistacia_Vera
Kiedy wszystko bezlitośnie dzieli, warto zamknąć oczy i poszukać głębiej! 16-letnia Amelia zaczyna naukę. Wiecznie rozdrażniona uczennica wyróżnia się wśród koleżanek wyzywającym ubiorem i mocnym makijażem. Przez problemy z chorą mamą, strach przed kontaktami z rówieśnikami oraz konflikt z nauczycielką geografii dziewczyna trafia do szpitala. Z pomocą przychodzi Ula, jej przyjaciółka, oraz...
16-letnia Amelia zaczyna naukę. Wiecznie rozdrażniona uczennica wyróżnia się wśród koleżanek wyzywającym ubiorem i mocnym makijażem. Przez problemy z chorą mamą, strach przed kontaktami z rówieśnikami oraz konflikt z nauczycielką geografii dziewczyna trafia do szpitala. Z pomocą przychodzi Ula, jej przyjaciółka, oraz 38-letni nauczyciel matematyki, Witold. Mimo że Amelia z początku nie pała sympatią do profesora, między głównymi bohaterami rozwija się silne uczucie.
źródło opisu: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=31_korytarzy,druk
źródło okładki: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=31_korytarzy,druk

Dyskusje o książce
-
3200
-
164
-
455WYMIENIĘ/SPRZEDAM (SIERPIEŃ 2018) (zamknięty)
Opinie czytelników (214)
Bardzo udany debiut. Książka, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Napisana lekkim piórem, przez co czyta się ją szybko i z zapartym tchem. Z pewnością nieco tajemnicza, choćby ze względu na tytuł - co oznacza "31 korytarzy"? Odpowiedź na to pytanie stanie się jasna dopiero po lekturze, po dotarciu do zakończenia, tak niesamowicie zaskakującego, że szczerze mówiąc poczułam się nieco... oszukana? ;) Tak czy inaczej na plus!
"31 korytarzy" nie da się nawet jednoznacznie przypisać do konkretnego gatunku - to powieść obyczajowa, młodzieżowa, a może young / new adult albo erotyk? Coś jeszcze innego? Tak naprawdę wszystko po trochu.
Lecz przede wszystkim jest to książka kontrowersyjna, bowiem główny wątek stanowi związek pomiędzy szesnastolatką i trzydziestoośmiolatkiem. Jesteśmy już w mniejszym czy większym stopniu przyzwyczajeni do związków z dużą różnicą wieku, mimo że w wielu z nas mogą one budzić różne skrajne emocje. Sądzę jednak, że największą kontrowersję w związku Amelii i...
Ta historia to chyba przestroga dla nauczycieli, którzy może nie domyślają się co w nastoletnich umysłach siedzi, jakie historie mogą tworzyć młodzi ludzie w swojej głowie. nie potrafię jej ocenić ale autorka to młoda osoba więc warto przeczytać żeby wiedzieć czego się po licealistkach można spodziewać.
Szesnastoletnia Amelia właśnie rozpoczyna naukę w liceum. Dziewczyna lubi się wyróżniać wyzywającym strojem i mocnym makijażem. Matka uważa ją za swoją życiową pomyłkę. Kobieta ma depresję i nerwicę lękową, ich codziennemu życiu towarzyszą ciągłe awantury, które przeradzają się w przemoc fizyczną. Dziewczyna ma dość poniżania przez matkę, problemów w szkole i decyduje targnąć się na swoje życie. Witold Kaczmarek jest nauczycielem matematyki w klasie Amelii. Swoją żonę poznał jeszcze w liceum i w obliczu niechcianej ciąży zawarli małżeństwo. Dziś przechodzi ono prawdziwy kryzys, nie układa im się, Witold nie kocha żony z którą łączą go tylko dzieci. Amelia przykuwa jego uwagę już na pierwszych zajęciach. Jego myśli krążą wyłącznie wokół niej i jak się okazuje mężczyzna również nie jest jej obojętny. Stawiają na szali całe swoje życie. Jak potoczy się ich romans? Czy ich romans wyjdzie na jaw i zdecydują się ujawnić?
"Sensem jest moja ochota na wstanie rano z łózka i uśmiech,...
Jak dobrze wiecie, lubię sięgać po debiuty, poznawać nowych autorów, którzy dopiero wkraczają w tej pisarski świat. Tym razem skusiłam się na powieść, której opis jest bardzo zachęcający. „31 korytarzy” to debiut Agaty Rybki, która napisała książkę o wyróżniającej się tematyce i wielowymiarowych bohaterach.
Amelia to szesnastolatka, która znacząco wyróżnia się swoim wyzywającym wyglądem i buntowniczym zachowaniem. Dla dziewczyny bardzo ważna jest opinia innych i widać, że zaufanie stanowi dla niej niemałe wyzwanie. Za całą tą wulgarną otoczką skrywa się przestraszona dziewczyna, która przed wszystkimi ukrywa trudne relacje z chorą matką. W szkole również nie ma łatwo, gdyż z wzajemnością nie przepada za jedną z nauczycielek. Brak bliskich więzi z otaczającymi ją osobami staje się mniej problemowy, gdy dziewczyna wchodzi w przyjacielską relację z Ulą, która staje się dla niej opoką, bezpieczną przystanią. W coraz bliższą relację wchodzi również ze swoim nauczycielem matematyki. Ta...
Lubię sięgać po debiuty i kiedy przeczytałam opis tej książki to wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Dawno już nie czytałam książki o podobnej tematyce i byłam jej naprawdę ciekawa. Chociaż ta pozycja przypisana jest do literatury młodzieżowej to myślę, że wielu dorosłym spodoba się ta książka.
''Kiedy wszystko bezlitośnie dzieli, warto zamknąć oczy i poszukać głębiej!''
Amelia ma szesnaście lat. To dziewczyna, która wyróżnia się w szkole wyzywającym ubiorem i makijażem. Za tą maską skrywa się nastolatka z problemami, których przysparza jej chora matka, ale także nauczycielka geografii i lęk przed nawiązaniem bliższych relacji z rówieśnikami. Amelia jednak zaprzyjaźnia się z Ulą, która jest dla niej dużym wsparciem. Niespodziewanie dla niej samej zaczyna się dogadywać również ze swoim nauczycielem matematyki Witoldem. Chociaż wcześniej nic na to nie wskazywało, młodą dziewczynę i trzydziestoośmioletniego mężczyznę zaczyna łączyć silne uczucie. Czy ta miłość ma jakiekolwiek szanse?...
Związki osób między którymi jest duża różnica wieku lubią budzić sensację, i mimo że świat idzie do przodu to zawsze znajdą się ludzie, którzy będą je wytykać palcami. Czy słusznie? Agata Rybka nie boi się trudnych tematów i swoją debiutującą powieść opiera na takim właśnie motywie. Czy uda się jej obalić stereotypy?
Szesnastoletnia Amelia rozpoczyna właśnie nowy etap w swoim życiu. Idzie do liceum, gdzie czekają ją nowe znajomości i nowi nauczyciele. Dziewczyna, mimo że lubi wyróżniać się mocnym makijażem i przykuwającym wzrok strojem wiedzie raczej żywot samotniczki. Jednak udaje się jej zaprzyjaźnić z Ulą, która staje się jej ogromnym wsparciem w starciu z problemami z chorą matką oraz despotyczną nauczycielką geografii. Nieoczekiwanie zaczyna pałać sympatią do swojego matematyka, którego przecież początkowo wcale nie lubiła. Ich uczucie zaczyna kwitnąć, tylko czy ma rację bytu? Jak rozwinie się związek nastolatki z trzydziestoośmioletnim mężczyzną?
31 korytarzy to historia...
"31 korytarzy" - Agata Rybka
Książka napisana jest w formie dzienników uczennicy i nauczyciela.
Ta książka to ważny głos młodego pokolenia, który również ma prawo kochać, popełniać błędy, pytać i szukać właściwych ścieżek. To powieść o sztuce, jakim jest prawdziwe życie, a my jego znakomitymi aktorami, bo tylko my sobie komplikujemy życie, od nas wszystko zależy. Brawa dla młodej autorki za świetne kreacje bohaterów, spojrzenie na nich z innej perspektywy, lekkie pióro i umiejętne lawirowanie między zaułkami, które już gdzieś były, gdzieś się przewinęły, ale tutaj wyraźnie ich brak, tu jest nowa opowieść wysnuta ze skrawków nadziei, z wyraźnie wytyczonym polem do omijania i przekraczania granic.
Lubię sięgać po debiuty i kiedy zobaczyłam bardzo oryginalną okładkę tej książki to wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Dawno już nie czytałam książki o podobnej tematyce i byłam jej naprawdę ciekawa. Chociaż ta pozycja przypisana jest do literatury młodzieżowej to myślę, że wielu...
Agata Rybka to młoda, utalentowana dziewczyna, co widać po wydanej przez nią powieści. Musze przyznać, że nie spodziewałam się tak lekkiego i przyjemnego pióra. Ciesze się, że mogłam miło spędzić kilka dłuższych chwil. Może nie przepadłam jak kamień w wodę, czy też nie wciągnęłam się aż tak w powieść, że nie mogłam się oderwać. Wręcz przeciwnie, chwilami musiałam odkładać ją na bok z powodu kiepskiego samopoczucia. Nie mogłam się skupić i bez problemu odkładałam ją na bok, nie było tego parcia na to, co będzie dalej, chociaż... W pewnych chwilach naprawdę byłam ciekawa tego, co się wydarzy na następnej stronie.
Myślę, że jak na pierwszą książkę, autorce poszła zadziwiająco dobrze. Zauważyłam, że z lekkością i dokładnością stworzyła swą powieść.
Głównymi bohaterami tej powieści jest Amelia - młodziutka dziewczyna, która zaznała życia od tej najmniej przyjemnej strony oraz Witek, nauczyciel matematyki.
Wykreowani są dość dobrze, wydawać by się mogło, że w szkole, w której się...
Jak można wyczytać z nagłówka książki to powieść o uczuciu między uczennicą i nauczycielem... To co się wydarza pozostawiam ocenie każdemu indywidualnie, to sprawy dyskusyjne więc byłoby o czym rozmawiać. Sam zgadzam się z pewnymi faktami, co do innych mam poważne zastrzeżenia. W każdym bądź razie książka trzyma w napięciu.
Opisy zbliżeń (no - znalazłem odpowiednie słowo :P ) są liczne i odgrywają w książce dużą rolę, o czym warto poinformować. Wspomnę o dwóch sprawach - tak jak w niektórych książkach tego typu opisy nie zachwycają mnie gdy są eksponowane bardziej niż muszą, to tutaj uznałem je za bardzo naturalne i uzasadnione... Inną sprawą jest moje zastrzeżenie do do potencji bohatera męskiego. Jest on nieco starszy, ale aktywności w książce nie sprostałby nawet dwudziestolatek, autorka chyba nie zdaje sobie sprawy z ograniczeń biologicznych mężczyzn... Nawet jeśli przy nich jest dziewczyna marzeń.
Książka podobała mi się. Niektórzy mogą ją uznać za zbyt prostą... Z plusów...
Trzymając w ręku tę książkę, zastanawiam się, dlaczego autorka nadała jej taki tytuł? Czy korytarze to nasze myśli, uczucia, ścieżki, które wybieramy w życiu? Czy chodziło po prostu o zwykłe domowe, biurowe lub szkolne, które codziennie przemierzamy? Według mnie można to interpretować na wiele sposobów, lecz autorka postawiła na oryginalność, o czym przekonałam się dopiero, kończąc lekturę.
Amelia zaczyna naukę w Liceum. Jest bardzo dobrą uczennicą, która pod wyzywającymi ubraniami i ostrym makijażem, kryje wrażliwą duszę. Choroba matki, zatarg z nauczycielką geografii oraz fascynacja nauczycielem doprowadzają ją do próby samobójczej. Witek nauczyciel Amelii, który zwraca na nią uwagę już pierwszego dnia, z czasem odkrywa, że uczennica nie jest mu obojętna. Jednak czy taka miłość ma szansę przetrwać?
Historia została opowiedziana z punktu widzenia Amelii i Witka. To bardzo dobry zabieg, ponieważ poznajemy rodzące się uczucie z perspektywy 17-letniej uczennicy i 38-letniego...
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Cytaty z książki
-
Ja w przeddzień Wigilii płakałem, myśląc o osobach spędzających Boże Narodzenie w samotności. O star... więcej Agata Rybka – 31 korytarzy