Watsonowie

FSNZ
2016-01-01
2016-01-01
klasyka

To zwykłe historie z życia szlachty z przełomu wieków XVIII i XIX na gruncie angielskim – czasy współczesne Jane Austen. Autorka po prostu rejestruje na stronach książki to, co zauważa wokół siebie w sferze obyczajowości. Akcja rozgrywa się wokół ważnego dla prowincji wydarzenia towarzyskiego – balu. Jednak oczywiście najbardziej rozpoznawalne powieści Jane Austen, jak "Rozważna i romantyczna" czy "Duma i uprzedzenie", są znacznie lepsze.

Uwielbiam styl Austen. Czy ktoś dokończył tę książkę?

Uwielbiam styl Austen. Czy ktoś dokończył tę książkę?

Opinia na świeżo, tuż po przeczytaniu tego krótkiego fragmentu. Niewiele da się powiedzieć po tak krótkim fragmencie, to raczej lektura dla fanów Jane Austen żałujących, że nie zdążyła napisać więcej powieści. Główną bohaterką jest Emma Watson, która po wielu latach mieszkania u ciotki wraca do rodzinnego domu. Typowo, jak to u Austen, mamy inteligentną bohaterkę, jej zarozumiałą i ograniczoną rodzinę, snobistycznych znajomych oraz tego jednego przystojnego i zamożnego mężczyznę, z którym bohaterka nie chce mieć nic wspólnego. Na plus - na końcu dowiadujemy się jakie było planowane zakończenie powieści.

plotki, ploteczki, intrygi, konszachty, knowania, podstępy, kombinacje, intrygi i gierki.. - dla mężczyzn słaba lektura

Świetny wstępny szkic, ciekawa jestem jak autorka rozwinęła by fabułę.

Świetny wstępny szkic, ciekawa jestem jak autorka rozwinęła by fabułę.

Z powodu niedawnych porządków, które robiłam tu na profilu, zniknęło zdjęcie, a wraz z nim moja opinia o Watsonach autorstwa mojej ukochanej Jane Austen, co dało mi doskonałą wręcz wymówkę do ReReadu 😺
Ach, jakiż to miało potencjał!
Na tych kilkunastu stronach Austen zdążyła rozwinąć fabułę, która totalnie kupiła moje serce.
Mamy tu jak w większości pozycji od Austen, młodą dziewczynę pochodząca z wielodzietnej
rodziny, która musi wyjść dobrze za mąż, by zapewnić sobie bezpieczne życie.
Wszyscy istotni (i ci mniej 🙈) dla fabuły bohaterowie zdążyli się już pojawić, mamy tu całą plejadę najróżniejszych charakterów i usposobień, znacznie też różni się stan majątkowy poszczególnych bohaterów, dzięki czemu możemy obserwować codzienne życie różnych grup społecznych.
Dzięki Cassandrze wiemy jak miały potoczyć się dalsze losy bohaterów (Chwała jej za to!) więc osoby obeznane z twórczością Austen mogą sobie wyrobić jako takie pojęcie jak mogła wyglądać dalsza fabuła 😺
Trochę żałuję, że Austen poleciała tym swoim schematem, który zdenerwował mnie już w Mansfield Parku, jeśli chodzi o wybór bohatera w którym zakocha się nasza bohaterka.
Chciałabym zobaczyć wybór mniej oczywistego i mniej kryształowego bohatera, ale chyba po prostu Austen nie lubiła motywu "niegrzecznego chłopca", który zyskuje ludzką twarz dzięki skromnej, dobrej i uczciwej dziewczynie 🙈

Ach, jakiż to miało potencjał!
Mamy tu jak w większości pozycji od Austen, młodą...

Miły wstęp do twórczości Jane Austen, trafiłem przypadkiem na Watsonów i generalnie się nie zawiodłem, chociaż to zaledwie szkic, zarys, a właściwie tylko początek powieści. Nie mniej spodobał mi się styl, z pewnością zatem sięgnę po pełnometrażowe powieści Autorki, by z przyjemnością raczyć się lekturą o tych zadzierających nosa obibokach, którzy świetnie sobie radzili nic nie robiąc, żyjąc przy tym w epoce bez świadczeń socjalnych i takich tam:)

Wciągająca od pierwszej strony. Jane Austen zawsze mnie urzeka i oczarowuje. Żal, że to tylko wstęp, bo w mojej wyobraźni główni bohaterowie już się rozgościli.

Wole inne tej autorki.

Wole inne tej autorki.

Bardzo ciekawie zapowiadająca się powieść. Szkoda, że niedokończona.

Liczę, że ktoś kiedyś podejmie trud ekranizacji i dokończy "Watsonów".

Bardzo ciekawie zapowiadająca się powieść. Szkoda, że niedokończona.

Liczę, że ktoś kiedyś podejmie trud ekranizacji i dokończy "Watsonów".

• Klasyka
  • Obyczajowe