Proste Rzeczy

Okładka książki Proste Rzeczy Luis Timm
Okładka książki Proste Rzeczy
Luis Timm Wydawnictwo: Self Publishing poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Self Publishing
2017-10-05
2017-10-05

Kiedy wielokrotnie widziałam okładkę tej książki w social mediach byłam pewna, że to pozycja napisana przez jakiegoś zagranicznego autora. Dopiero kiedy pojawiła się na mojej półce i doczytałam podtytuł, że jest pozycją "dla facetów" doszłam do wniosku, że muszę się mocno skupić na lekturze, żeby nie podsunąć mężowi jakiegoś gniota. Na szczęście mojego męża - zamierzam się tej książki pozbyć tak szybko, jak szybko wpadła w moje ręce. Wstrząsnęła mną do tego stopnia, że nadal zastanawiam się co Autor miał na myśli klejąc na tylu stronach tyle pustych, wyświechtanych frazesów. Podczas lektury czułam się jak na kiepskim szkoleniu ze sprzedaży Oriflame albo innego Avonu, gdzie po prostu powinieneś być "najlepszą wersją siebie", ale "nie zapominaj o odpuszczaniu". Strona przeczy stronie, tworząc wspaniały bełkot pomieszany z wstawkami o wierze i przytaczanymi przykładami konkretnych osób z codzienności. Co zabawne... Autor wiele razy przywołuje konkretną postać z imienia i nazwiska, ale nie fatyguje się o szczegółowe objaśnienie dlaczego, co konkretnie uczyniła dana osoba. No ale czego spodziewać się po pustych frazesach...
PS.: Zapomniałabym dodać. Dzieciak Autora będzie miał kiedyś ładną pamiątkę, bo w sumie książka ma śliczną okładkę, co kilka kartek pojawiają się prywatne fotki, a i czcionka też ładna. O, trzy atuty za które mogę dać trzy gwiazdki.

Książka pokazuje co ważne jest dla dzieci w wychowywaniu przez rodziców. może nie do końca pokazuje bo wszystkie aspekty przedstawione są oczywiste, ale przypomina. W dzisiejszych czasach mocno zapomina sie o prostych rzeczach. Autor troche popłynął i czasem pisze za duzo banałów. Dla czytelników leniwych albo nie lubiących banałów ostatnie 20 stron to podsumowanie wszystkiego. Niemniej polecam chociaz przekartkować

Trochę opowieść, trochę poradnik, trochę kołczing, trochę kontrolowany chaos. Przyjemnie poczytać, kiedy ma się wolną chwilę, kilka rzeczy wyciągnęłam z tej książki dla siebie, ale jest to też niestety pozycja momentami nużąca. Autor niby mimochodem chce stać się mentorem dla przyszłych lub obecnych rodziców, ale momentami pojawia się tu obraz osoby na siłę „cool”. Mnie to aż tak bardzo nie zraziło, i tak uważam go za człowieka sympatycznego, ale mój mąż - odpadł. Części czytelników zapewne ta pozycja pokaże rodzicielstwo zupełnie inne od tego, którego sami doświadczyli (i o to pewnie chodziło),część może zmęczyć nadmiarem dobrych rad.
Największy plus - pokazanie, jak wielką frajdą i przygodą może być rodzicielstwo.
Największy minus - OGROMNA ilość literówek. Liczę na to, że może będzie jakieś wydanie poprawione, któremu przyjrzy się dobry korektor.

LADYMARGOT.PL

Luis Timm, autor poradnika „Proste rzeczy o rodzicielstwie”, o którym dziś opowiem, to młody, pozytywny tata, który pod pseudonimem postanowił podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat rodzicielstwa z punktu widzenia mężczyzny (przyznajcie, że to ogromnie ciekawe). Wielki przeciwnik wszelkich używek (od razu go polubiłam),uzależniony jedynie od pozytywnych emocji. Do niedawna działał w handlu i marketingu. Mam nadzieję, że zajmie się wyłącznie pisaniem książek, ponieważ świetnie mu to wychodzi.

KSIĄŻKA

Przyjęło się, że wychowanie dziecka to priorytetowe zadanie każdej kobiety (o ile już zdecyduje się na jego posiadanie). Mężczyzny sprawą było zapewnienie rodzinie stabilizacji finansowej, kobiety zaś wychowanie potomstwa. Ta myśl rodem ze średniowiecza, towarzyszyła nam przez długie lata, dziesięciolecia, tysiąclecia. Na szczęście obecnie filozofia naszych babć, powoli przechodzi do lamusa. Mężczyźni nie tylko powinni, ale także chcą uczestniczyć w życiu dziecka, brać czynny udział w ich wychowywaniu. I tu naprzeciw wychodzi im książka Luisa Timma, właśnie do nich skierowana. Jak możemy przeczytać na okładce, to „książka dla facetów, którą powinna przeczytać każda kobieta”. Do tej pory to, czego dowiadywali się mężczyźni na temat macierzyństwa, pochodziło od ich partnerek. Teraz mogą szukać informacji na własną rękę, dodatkowo podanych w bardzo przystępny sposób. Mało tego! Książka pisana jest językiem skierowanym właśnie do nich. Czego chcieć więcej?

Moim zdaniem nie jest to typowy poradnik, ponieważ ten gatunek objawiał mi się do tej pory, jako swoista księga „nakazów i zakazów”. Nic z tych rzeczy. W tym przypadku celem książki jest uświadomienie rodzicom, co tak naprawdę jest ważne w kontaktach z dzieckiem. Niezwykle podobają mi się również historyjki z życia wzięte, które przytacza, co jakiś czas, Autor. Jest konkretnie, rzeczowo – tak, jak lubię najbardziej.

DLA KOGO

Myślę, że to sprawa oczywista 🙂 „Proste rzeczy o rodzicielstwie” polecam przede wszystkim rodzicom maluchów, bądź przyszłym rodzicom. Mężczyznom, bo to z myślą o nich pisany był ten nietypowy poradnik, ale także kobietom, ponieważ rodzicami jest się razem, a ta misja, jaką jest wychowanie dziecka, uda się Wam, jeśli będziecie iść w tym samym kierunku, nie zaś w przeciwnych.

PODSUMOWANIE

Ta pozycja bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Początkowo obawiałam się tego, że mogę nie podołać poradnikowi na temat rodzicielstwa, jeśli sama nie mam dzieci; że nie będę umiała się wczuć. Nie wszystkie kwestie poruszane w tej książce były dla mnie oczywiste, jednak zdecydowana większość obudziła moją ciekawość. Muszę przyznać, że o ile z „męskim” językiem nie miałam najmniejszych problemów, o tyle nie spodobały mi się coachingowe hasła rzucane według mnie, troszkę za często. Miałam w swoich rękach sporo poradników i to zawsze owe oklepane hasła, sprawiały, że odkładałam je na półkę i nigdy do nich nie wracałam. W tym przypadku, z powodu poruszanego tematu, aż tak mnie nie raziły, ale jednak. Jeśli czytacie dużo coachingowych pozycji, czytając „Proste rzeczy o rodzicielstwie” możecie czuć czasem dyskomfort. Jeśli jednak po tego typu pozycje nie sięgacie, bez obaw, nawet tych haseł nie zauważycie 🙂

Myślę, że jest to pozycja, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego rodzica małego Bąbla, a przede wszystkim przyszłego rodzica, który w napływie informacji z książek o rodzicielstwie, ze strony rodziny, znajomych, traci głowę. Ta książka pozwoli Wam ją uratować 😀

LADYMARGOT.PL

Pierwszy raz czytałem taką książkę. A w tematyce rodzicielskiej co chwile ktoś nam coś przynosi. Wszystkie do tej pory lądowały po 15 minutowym przeglądnięciu na półkę i leżą tam do dzisiaj zakurzone. Ta pozycja, ląduje obok łóżka każdego wieczora. To już miesiąc jak skończyłem ją czytać i co chwila do niej wracam. Zabawna całkiem i cholernie trafna.

Książka napisana bez przesady. Wciąga od pierwszych stron. Bardzo konkretna i konsekwentna w spojrzeniu na świat. Napisana językiem dla facetów, ale i każdą kobieta chętnie ją przeczyta pewnie. Taki elementarz wychowania dzieci. Pierwsza o rodzicielstwie, która mnie zaciekawiła i która została przeczytana od deski do deski.

Prolog Prostych Rzeczy dosłownie wbił mnie w fotel. Fantastyczny wstęp, to będzie rewelacyjna książka pomyślałem. Niestety z każdą koleją stroną było coraz gorzej. Nie będę owijał w bawełnę. Książka jest kiepska, cieszę się że był to prezent, bo żałowałbym każdej wydanej na nią złotówki. Treść jest niespójna, chaotyczna, czytając odniosłem wrażenie, że co 15 stron autor powtarza w kółko do znudzenia te same pseudo-kołczowskie rady znalezione w paczce chipsów - "wrzuć na luz", "nie zamartwiaj się, bo nie warto", "nie dawaj dziecku McDonalda", "tylko świeżo wyciskane soki są dobre", "wspieraj swoje dziecko", "możesz osiągnąć wszystko", "czy od zawsze powtarzano Ci ucz się, znajdź pracę, weź kredyt na dom i samochód (hej to już było dawno temu w Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec)", "ojcowie którzy porzucają swoje dzieci i żony i wyjeżdżają do pracy za granicę tak naprawdę są tam na wakacjach" (Mój tata był za granicą trzy lata. Ta rozłąka była dla mnie, dla niego, dla mamy bardzo trudna. Ponad rok szukał pracy w Polsce i nic. Potrzebowaliśmy pieniędzy, a on potrzebował zajęcia, bo popadał w depresję. Jestem z niego dumny, że w wieku 52 lat się nie załamał, nauczył się języka angielskiego i miał jaja żeby pojechać do obcego kraju i zacząć pracować fizycznie w fabryce (do tej pory chodził do pracy w garniturach i zawsze zajmował kierownicze stanowiska). Mój teść wyjechał kiedy moja żona była małą dziewczynką. Nie było go 4 lata. Mimo to wychował moją żonę na wspaniałą kobietę. Ale ok, tak jak Pan Timm napisał, ta książka nie jest od głaskania i ma prawo do takiej opinii). Książki nie polecam nikomu, ani przyszłym, ani obecnym rodzicom. Dwie gwiazdki daję za wspomniany wcześniej prolog, kilka fajnych cytatów znanych ludzi oraz kilka akapitów, które skłoniły mnie do wytrwania i przeczytania całości.

Jeśli jesteś rodzicem - przeczytaj. Nie ma mowy, że będziesz żałować. Ta książka to nie poradnik co powiedzieć w konkretnej sytuacji, to raczej poradnik jak nie zapomnieć o tym, co istotne w wychowaniu najważniejszych osób w naszym życiu - naszych dzieci. Wpada na półkę - czytane dorocznie.

• 2019 przeczytane (akcja 52)
  • Recenzenckie
  • Z polecenia do kupienia