Żółte i czarne. Historia chińskiej obecności w Afryce

Okładka książki Żółte i czarne. Historia chińskiej obecności w Afryce N'Diaye Tidiane
Okładka książki Żółte i czarne. Historia chińskiej obecności w Afryce
N'Diaye Tidiane Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog reportaż
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Le jaune et le noir. Enquête historique
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania:
2016-05-05
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-05
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380026582
Tłumacz:
Elżbieta Brzozowska
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
661
363

Na półkach:

Pozycja dość powierzchowna. Autor przemyka po zagadnieniach wskazując na główne problemy związane z obecnością Chińczyków w Afryce. Czasem Tidiane sypnie jakimiś liczbami i statystyką, ale wydaje mi się, że to jednak trochę za mało. Polska dziennikarka Sylwia Czubkowska w swej publikacji pt. „Chińczycy trzymają nas mocno” dużo skrupulatniej podeszła do działań Państwa Środka prowadzonych w Polsce i w Europie. Chętnie też sięga do licznych źródeł. Gdyby Tidiane zdecydował się na coś podobnego, bardziej wnikliwego, to sądzę, że jego książka znacznie zyskałaby na wartości.

„Żółte i czarne” nie posiada aż takiej ilości szczegółów, bo chyba z założenia miało być bardziej broszurą, której celem było zwrócenie uwagi Afrykańczyków na poważne zagrożenia płynące od strony Chin, jak neokolonializm, drenaż surowców i straty finansowe. Tidiane wplata też w swoją narrację pewne sugestie rozwiązań, których wcielenie w życie mogłoby sprawić, że Afryka rzeczywiście stałaby się w relacji z Państwem Środka równorzędnym partnerem.

Potężnie rozczarował mnie pierwszy rozdział, który był krótkim rysem historii Chin, a który był pełen uproszczeń, a nawet błędów. Twierdzenie, że egzaminy konfucjańskie zawsze były dostępne wyłącznie dla arystokracji jest nieprawdą, a co najmniej zbyt daleko idącym uproszczeniem.

Pojawił się tu też inny wielbłąd, łączący ze sobą teorię ewolucji z darwinizmem społecznym, co jest kompletnym nonsensem. Co gorsza ten ostatni jest wskazany jako naturalna konsekwencja rasizmu samego Karola Darwina – coś takiego może napisać całkowity ignorant, który nie miał w ręku żadnej pracy brytyjskiego uczonego. Darwin był zagorzałym przeciwnikiem niewolnictwa, co można wyczytać chociażby z jego „Podroży na okręcie Beagle”, gdzie swoje opinie wyraża wprost, nie ma tam żadnych dwuznaczności.

Odnosząc się już tylko do kwestii obecności Chińczyków w Afryce mogę ocenić „Żółte i czarne” jako średnio zadowalające, bo jednak większość spraw jest potraktowana mocno ogólnikowo, a szkoda. Interesowałyby mnie konkretne przedsięwzięcia, inwestycje prowadzone w poszczególnych krajach.

Pozycja dość powierzchowna. Autor przemyka po zagadnieniach wskazując na główne problemy związane z obecnością Chińczyków w Afryce. Czasem Tidiane sypnie jakimiś liczbami i statystyką, ale wydaje mi się, że to jednak trochę za mało. Polska dziennikarka Sylwia Czubkowska w swej publikacji pt. „Chińczycy trzymają nas mocno” dużo skrupulatniej podeszła do działań Państwa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
55
26

Na półkach:

Świetna książka. Otwiera oczy na wiele procesów, które obserwujemy we współczesnym świecie.

Świetna książka. Otwiera oczy na wiele procesów, które obserwujemy we współczesnym świecie.

Pokaż mimo to

avatar
129
21

Na półkach:

Żółte i czarne to obraz obecnej Afryki, która po raz kolejny w historii poddaje się praktycznie bezbronna wobec rujnujacej ją światowej polityki mocarstw. Autor przedstawia grabieżce zapędy Chin jako źródła neokolonializmu w białych rękawiczkach. Dawne mocarstwa europejskie targane poczuciem winy próbują w nieudolny sposób zmienić bieg historii i najczesciej gubią sie w gąszczu swojej biurokracji i praw. Państwo Środka natomiast korzysta z ułomnosci rządów wielu państw Afryki i narzuca swoje reguły gry handlowej pozornie tylko wyrażanej na zasadzie "win - win". Opisane są defraudacje, przekupstwa, kradzież własności intelektualnej oraz mechanizmy przejmowania kontroli nad zasobami Czarnego Lądu. Pozycje bardzo szybko sie czyta jest napisana przyjemnym językiem. Polecam osobom, które interesują sie Afryką, bo pozwala spojrzeć na zachodzące w niej zmiany w sposób inny niż europocentryczny.

Żółte i czarne to obraz obecnej Afryki, która po raz kolejny w historii poddaje się praktycznie bezbronna wobec rujnujacej ją światowej polityki mocarstw. Autor przedstawia grabieżce zapędy Chin jako źródła neokolonializmu w białych rękawiczkach. Dawne mocarstwa europejskie targane poczuciem winy próbują w nieudolny sposób zmienić bieg historii i najczesciej gubią sie w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    48
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    6
  • Chiny
    2
  • Polityka
    1
  • Azja Wschodnia
    1
  • Historia
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • Reportaż/Publicystyka
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żółte i czarne. Historia chińskiej obecności w Afryce


Podobne książki

Przeczytaj także