Jak rowery mogą uratować świat

Seria: Miasto szczęśliwe
Wydawnictwo: Wysoki Zamek
How cycling can save the World
literatura faktu
Jakub

Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, książka Petera Walkera charakteryzuje się całkowitym brakiem jakiejkolwiek ideologii – napisał o książce Olivier Schneider, Prezes Francuskiej Federacji Rowerzystów. Przez większą część XX wieku wydawało się, że rower jest wynalazkiem, który prędzej czy później odejdzie do lamusa, oddając pola masowej motoryzacji, ewentualnie pozostanie tylko atrybutem...

Przez większą część XX wieku wydawało się, że rower jest wynalazkiem, który prędzej czy później odejdzie do lamusa, oddając pola masowej motoryzacji, ewentualnie pozostanie tylko atrybutem ubranych w lycrę fanów sportu. Dla wielu ludzi powrót do rowerów jako codziennego środka transportu w miastach – który jest faktem – wciąż wydaje się czymś trudnym do wyobrażenia. Właśnie o tym niezwykłym fenomenie traktuje książka Petera Walkera.
Autor to powszechnie znany w Wielkiej Brytanii komentator polityczny dziennika „The Guardian” i jednocześnie zapalony użytkownik roweru. Jak na dziennikarza szanowanej brytyjskiej gazety przystało autor odwołuje się do licznych badań naukowych i literatury. Zabiera czytelnika w podróż w czasie – do miast sprzed 80 i 120 lat, gdzie ruch rowerowy był czymś powszechnym i masowym, ale także do miast przyszłości, w których z pewnością rower będzie jednym z kluczowych środków transportu. Autor pokazuje, jak wygląda sytuacja transportu rowerowego w wielu miastach na świecie – Londynie, Nowym Jorku, Montrealu, duńskim Odense czy Sewilli. Nie unika trudnych tematów jak: przestrzeganie przepisów przez rowerzystów, jazda w kasku czy ryzyko związane z jazdą rowerem wśród wielu aut.
Książka radykalna i do bólu merytoryczna. „Jak rowery mogą uratować świat” Petera Walkera to pozycja obowiązkowa na półce każdego obserwatora życia współczesnych miast.

źródło opisu: Wydawnictwo Wysoki Zamek - https://www.wysokizamek.com.pl

źródło okładki: Wydawnictwo Wysoki Zamek - https://www.wysokizamek.com.pl

Joanna | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

To nie jest książka dla rowerzystów, to jest książka dla ludzi, których interesuje zdrowie, zarówno własne jak i społeczne. Większość z nas żyje w pośpiechu, nie wiadomo kiedy stajemy się coraz grubsi, coraz bardziej chorzy i bezmyślni. Wydaje nam się, że problem z zatruciem środowiska nas nie dotyczy a tak nie jest. Za chwilę nie będziemy mieli czym oddychać a państwa w których żyjemy nie będą miały pieniędzy na nasze leczenie.
Jak rowery mogą uratować świat? Wg autora wystarczy lepsza infrastruktura rowerowa, żeby zacząć zmiany na lepsze. Ludzie będą jeździć na rowerze jeśli poczują się bezpiecznie. A większy ruch rowerowy to mniej spalin, luźniejsze ulice i szczuplejsi ludzie. Może i chwilami wychodzi z niego zbyt wielki entuzjazm ale idea jest jak najbardziej słuszna.
Bardzo dobrze i zrozumiale są opisane dzisiejsze problemy: marne drogi rowerowe, niesnaski pomiędzy kierowcami i rowerzystami, konsekwencje zaostrzonych przepisów dla rowerzystów. Dzisiejszy świat nie wspiera...

Almaree | 2018-12-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 listopada 2018

Dzięki tej książce udało mi się namówić mojego męża na chodzenie na siłownię. (oczywiście on też musiał przeczytać;)

korgol | 2018-11-20
Michał Broda | 2018-12-11