Jak rowery mogą uratować świat

Okładka książki Jak rowery mogą uratować świat Peter Walker
Okładka książki Jak rowery mogą uratować świat
Peter Walker Wydawnictwo: Wysoki Zamek Seria: Miasto szczęśliwe reportaż
reportaż
Miasto szczęśliwe
How cycling can save the World
Wysoki Zamek
2018-10-05
2018-10-05
rower cycling poradnik ekologia zdrowie transport rowery miasto szczęśliwe

Daję 8 punktów, bo temat jest bardzo ważny. Mam nadzieję, że ludzie coraz chętniej w miarę własnych możliwości będą wybierać rower jako codzienny środek lokomocji. Autor nie musiał mnie przekonywać do swoich racji, dlatego książka momentami była dla mnie ciut nużąca. W każdym razie warto przeczytać i oby więcej takich głosów w dyskusji.

O ile w kwestii aktywności fizycznej w pełni zgadzam się z autorem książki, to w temacie noszenia kasków, widoczności rowerzystów na drodze - jestem rozczarowana wywodem. Z każdą kolejną stroną, traktującą o noszeniu kasku podczas jazdy, ręce mi opadały, a oczy rozszerzały coraz bardziej ze zdziwienia.

Bardzo interesujące kompendium o transformacji pro-rowerowej w miastach napisane przez dziennikarza Guardiana z Londynu.

Głównym tematem książki są stereotypy i utarte ścieżki myślenia sprawiające, że rowerzyści nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród kierowców i pieszych oraz metody ich pokonywania.

Historie przemian w różnych miastach i krajach pokazują, że opory przeciw ewolucji tkanki miejskiej, które mamy obecnie w Polsce, są całkowicie typowe i że umiejętnie prowadzona polityka "wymuszona" inteligentnym aktywizmem może znacząco skrócić i ułatwić ze wszech miar pożądaną (na co w książce wiele dowodów) transformację.

Historie przemian w różnych miastach i krajach pokazują, że opory przeciw...

Od dziecka lubiłem śmigać na rowerze. Były w moim życiu krótkie okresy bez niego, ale bez roweru czuję się jakbym nie miał ręki. Mam to szczęście mieszkać i poruszać się rowerem po Kopenhadze, jednym z najlepszych miast posiadających odpowiednią infrastrukturę rowerową.
Autor poszerzył moją wiedzę odnośnie wielkości wpływu rowerów na polepszenie życia ludzi.
W książce poruszany jest to iż właśnie w interesie kierowców pojazdów mechanicznych powinno być, zwiększenie ilości bezpiecznej oddzielonej infrastruktury rowerowej. Im ta infrastruktura lepsza, obejmująca większy obszar miasta tym paradoksalnie mniej korków na drogach, ponieważ więcej osób zdecyduje się na podróż rowerem na krótkich i średnich odcinkach. I to widać w stolicy Danii, ścieżki rowerowe potrafią być szerokości dobrych 3 metrów, dzięki temu mieści się tam dużo rowerzystów, i mimo zabrania tej przestrzeni samochodom miasto jest mniej zakorkowane.
Najbardziej mnie boli w Polsce iż budując nowa infrastrukturę rowerową robi się to często w nieudolny i nieprzemyślany sposób. Nie rozumiem czemu, urzędnicy nie podpatrują dobrych rozwiązań wypracowanych na przestrzeni ponad 50lat w Niderlandach czy Danii.
Polecam ją wszystkim rowerzystom, pieszym i w szczególności kierowcom.

W książce...

Do osób piszących, że autor krytykuje używanie kasków i odblasków - przecież on zauważa, że na poziomie jednostkowym kaski mogą być sensowne, nie krytykuje i używania przez rowerzystów, tylko krytykuje to, że organizacje/samorządy/rządy skupiają swoją energię na kampaniach namawiających do ich noszenia /wprowadzaniu prawa zobowiązującego do tego (co jest nieskuteczne) zamiast skupiać się na infrastrukturze, która przyniosłaby realne korzyści.

Przez ładny miesiąc denerwowałem w pracy okładką książki wszystkich "autohlików". Co ja się nasłuchałem - od argumentów, że rower jest dobry na wsi i tam niech sobie jeździ, że nikt zimą na rowerach nie jeździ bo jest śnieg, że szkoda kasy na ścieżki rowerowe i lepiej więcej dróg budować i parkingów. Jako umiarkowanie radykalny pedalarz, który sobie dojeżdża do pracy na rowerze, bo lubi i mu tak wygodnie, zgadzam się w 100% ze wszystkim uwagami Autora. Trudno podważyć jakikolwiek z jego argumentów, bo większość jest poparta rzetelnymi i wieloletnimi badaniami. To paradoks, ale w interesie samych kierowców powinno być lobbowanie za większym i separowanym ruchem rowerowym w mieście, bo to udraznia ulice! A miasto zapchane samochodami w żadnej mierze nie nadaje się do życia - zarówno dla kierowców tkwiących w korkach, jak i pozostałych, którzy muszą ponosić tego koszty.

Cały czas nie mogę znieść tego tytułu, bo boję się, że osoby nierowerowe będą miały opór by sięgnąć po tę książkę, a powinny. Pozycja absolutnie dla wszystkich, a przede wszystkim dla osób, które chcą mieć wpływ na rozwój miast.

Pokaż mimo tovideo - opinia

179/180/2021
Wyzwanie LC listopad 2021 - Eko / Przyroda
Pamiętacie taką starą reklamę ryb i przetworów rybnych, zresztą finansowanych ze środków UE? Miała hasło "Ryba wpływa na wszystko" (w sensie, pozytywnie wpływa). No więc po lekturze tej książki uważam, że rower wpływa na wszystko jeszcze lepiej niż ta ryba. Zdrowy. Ludzki. Bezpieczny. Szybki. Ekologiczny. Tani. Dostępny. I wszystko jasne :-)

179/180/2021
Wyzwanie LC listopad 2021 - Eko / Przyroda

Bardzo sensowna książka. Daje ciekawe i racjonalne argumenty tym, którzy chcą propagować rower i ekologiczny sposób przemieszczania się.

Wszak nikt nie mówi, Amsterdam - piękne miasto, ale za dużo tutaj rowerów.

Wszak nikt nie mówi, Amsterdam - piękne miasto, ale za dużo tutaj rowerów.

Dodaj cytat z książki Jak rowery mogą uratować świat