Na krawędzi: przetrwać łódzkie getto, Auschwitz i nie tylko

Okładka książki Na krawędzi: przetrwać łódzkie getto, Auschwitz i nie tylko Eva Libitzky, Fred Rosenbaum
Okładka książki Na krawędzi: przetrwać łódzkie getto, Auschwitz i nie tylko
Eva LibitzkyFred Rosenbaum Wydawnictwo: Austeria biografia, autobiografia, pamiętnik
Out on a ledge: enduring the Lodz Ghetto, Auschwitz, and beyond
Austeria
2017-01-01
2017-01-01
żydzi II wojna światowa Auschwitz obozy koncentracyjne getto

Smutna historia młodej Żydówki, która w dorosłość weszła, przeżywając okrucieństwo, powolną śmierć bliskich, głód, choroby, a która po wojnie musiała radzić sobie nie tylko z traumą, ale i nową, trudną rzeczywistością.
Bardzo przykro było czytać te fragmenty, w których Polaków, obok Niemców, obwinia o zagładę Żydów. Przyznała, co prawda, że być może jej ocena jest zbyt surowa, ale jednak z niej się nie wycofała. Szkoda, że tak mocno i niesprawiedliwie oceniła cały naród.

Historia życia Evy Libitzky, to historia młodej żydowskiej dziewczyny pochodzącej z religijnej, zamożnej rodziny, której udało się przeżyć łódzkie getto.

„Na krawędzi” opisuje przedwojenną, żydowską Łódź, której już nie ma, piekło getta, a potem pobyt w obozach koncentracyjnych, w Auschwitz i niemieckim Oederan.

Po wojnie Eva wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Niewątpliwą zaletą tej książki jest opowieść bezpośredniego świadka, który przeszedł przez getto w Łodzi oraz opisy przedwojennej Łodzi.

Jest to ciekawa książka dla osób lubiących czytać wojenne wspomnienia lub zainteresowanych historią Litzmannstadt-Getto.

Po wojnie Eva wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych....

Nie będą oceniać wartości historycznej tej książki, bo na pewno jest wysoka.
Sposób przekazania całej historii jest dość bezosobowy i "suchy", ale bardzo podobało mi się, że opisane są również lata powojenne.
Generalnie polecam!

Nie będą oceniać wartości historycznej tej książki, bo na pewno jest wysoka.
Generalnie polecam!

• Tematyka żydowska
  • Wojna
  • Izrael/Judaizm/Żydzi
  • Literatura faktu
  • 2wś
  • Dzienniki, wspomnienia

Dodaj cytat z książki Na krawędzi: przetrwać łódzkie getto, Auschwitz i nie tylko