Randka z wrogiem

Seria: Karty Historii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
9788301192037
Adm_Lütjens

Książka stanowi zapis wspomnień Ludwiki Zachariasiewicz, kobiety, która podczas wojny była damą do towarzystwa dla Niemców, a później Rosjan. Jej świadectwo dotyczące zarówno walki podziemnej podczas II wojny, jak i czasów tuż po jej zakończeniu, ukazuje niejednoznaczne postawy oraz trudności w odnalezieniu się w nowej Polsce. Wyjątkowa bezpośredniość i szczerość relacji pozwala na odkrycie...

Wyjątkowa bezpośredniość i szczerość relacji pozwala na odkrycie przed czytelnikami takich aspektów mechanizmów wojennych i totalitarnych, o których mówi się rzadko lub nie wspomina się o nich wcale. Dziś nie sposób oceniać takich decyzji, jak polecanie przez dowódców AK młodziutkim dziewczynom, by pełniły dwuznaczne role u boku wroga. W obliczu takiego wyzwania, musiały radzić sobie za pomocą sprytu i kokieterii, ale nie wiadomo jakim kosztem.
Wspomnienie Ludwiki Zachariasiewicz pomaga uzmysłowić, że "nie święci garnki lepią", a aktorami doniosłych historycznych wydarzeń bywają zwykli ludzie. Jest w tej opowieści wiele momentów, w których autorka jawi się jako bohaterka. Jeśli byśmy w jednym z tych momentów przerwali narrację, trafiłaby do panteonu chwały, pozostając na zawsze heroiną. Są jednak też takie fragmenty, które odsłaniają jej ludzkie słabości i wówczas z bohaterki staje się negatywną postacią lub przynajmniej nie-niezłomną. Na tym jednak nie koniec, bo za moment ponownie pokazuje swoje bohaterskie oblicze, wymykając się jednoznacznym ocenom.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Maria | 2019-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Randka z wrogiem nie ma w sobie nic z romantyzmu!
Ku mojemu przerażeniu, próbują wmówić go współczesnym kobietom powieści obyczajowe z wojną w tle. Chociażby takie, jak „Dziewczyna komendanta”, która bardzo zirytowała mnie fałszowaniem rzeczywistości w okupowanej Polsce. Do tego stopnia, że mentalnie wyrzuciłam ją do kosza. Proszę sobie wyobrazić – ja, książkę do kosza!
Jak było naprawdę z tymi randkującymi dziewczynami?
Do niedawna, do pojawienia się tych wspomnień, można było się tylko domyślać i snuć nierzeczywiste, ale poczytne powieści na ten temat. Dzięki serii Karty Historii odkrywającej nietypowe i powikłane losy ludzkie w wojennej zawierusze, nareszcie możemy poznać konkretne fakty. Nie w celu rozliczeniowym, ale w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – jak było naprawdę? Daleką od „obrazu pokolenia okupacyjnej młodzieży utrwalonego w pomnikowy sposób w pamięci zbiorowej” – jak zauważył autor posłowia, dr hab. Janusz Marszalec. To temat omijany w opracowaniach...

Ela | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Żałuję że skusiłam się na wysłuchanie książki w wersji audio bo lektorka robi błędy, źle akcentuje zdania i ma bardzo delikatny głos który nie pasuje mi do bohaterki.

Dotka76 | 2018-03-04
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2018

Historia życia zwykłej kobiety uwikłanej w wielką historię. Życie pisze najciekawsze scenariusze.

haLina | 2018-02-01
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 01 lutego 2018

Kolejny tom jednej z moich ulubionych serii wydawniczych. I jak poprzednie udowadnia, że prawdziwa historia ma niewiele wspólnego z biało-czarnym obrazem.
Polecam wszystkim zainteresowanym poznawaniem polskiej historii.

Jowi | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Objętościowo niewielka książeczka opowiadająca o losach Ludwiki Zachariasiewicz, kobiety, która musiała wielokrotnie narażać życie swoje i innych w nierównej walce najpierw z hitlerowcami a potem z Sowietami.
Książka jest przystępnie napisana, w formie wspomnień, od czasów szczęśliwego dzieciństwa, beztroskiej młodości - przerwanej wybuchem wojny. Delikatna panienka z dobrego domu, córka oficera polskiej armii zostaje nagle wyrwana ze swojego bezpiecznego świata i rzucona w tryby historii.
Autorka jest bardzo szczera w swoich wyznaniach, nie upiększa niczego ani nie umniejsza roli swoich czynów, na początku wojny nawiązuje znajomość z AK, składa przysięgę i ze względu na swoje wykształcenie, aparycję i zimną krew, zostaje przydzielona do odgrywania roli agentki.
Później jej rola ulega drastycznej zmianie,gdy wkraczają Sowieci,Ludwika podejmuje się zadania ponad swoje siły - ma zostać agentką wśród NKWD, UB i MO, chadzać z wrogiem do kasyn, restauracji, pokazywać się na mieście,...

brulionbebeb | 2017-10-30
Przeczytana: 29 października 2017

Książka, a może raczej książeczka, bo to lektura na godzinę z kawałkiem, sama w sobie jest bardzo dobra i ciekawie odczarowuje mit AK. To, co wzbudza moje wątpliwości, to jej otoczka. Z jednej strony mamy wspomnienia bohaterki okraszone trochę za bardzo oczywistymi przypisami wyjaśniającymi np. pakt Ribbentrop-Mołotow, z drugiej - potwornie nudne naukowe posłowie, które próbuje umieścić relację pani Ludwiki w historii, ale ze względu na brak dowodów mu się to nie udaje. Całość jest przez to bardzo nierówna, bo próbuje być przystępna, by w końcu odstraszyć czytelnika naukowymi dywagacjami, które i tak do niczego nie prowadzą. Największe wątpliwości budzi we mnie jednak sam tytuł wspomnień, który każe nam spodziewać się faktycznej misji typu "femme fatale". Okazuje się jednak, że choć pani Ludwika rzeczywiście potrafiła wykorzystywać swój urok i odwagę, to jej faktyczne zadania niewiele miały wspólnego z prawdziwą "randką z wrogiem".

Iliana | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Nie bez celu przy tytule książki napisałam swoje określenie, albo jego rozszerzenie, jak kto woli, bowiem karty historii posiadają rewiry wciąż nieodkrytych, przysłoniętych historią samą w sobie faktów. O tym, że Armia Krajowa w czasie wojny przysłużyła się walce o wolność i niepodległość wie niemal każdy, ale z jej działalnością sięgającą czasów już powojennych mało kto ma do czynienia, nawet historycy, naukowcy różniący się stopniem naukowym badający fakty historyczne, prześcigają się w coraz to nowszych odkryciach i wynikach swoich dociekań.

Autorka tych wspomnień ma dzisiaj dziewięćdziesiąt pięć lat. Kiedy zaś miała ich raptem kilkanaście, zaczęła się wojna. Młoda, piękna, rodzinnie związana z Grudziądzem. Córka oficera. W czasie wojny działała w konspiracji. To właśnie działając w konspiracji bywała w kasynach, gdzie otaczała się wianuszkiem Niemców, bywała z nimi w kasynach podejmując obserwację kolaborantów, by potem wydać ich „swoim”....

allison | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

„Randka z wrogiem” to wspomnienia kobiety, która jako agentka Armii Krajowej współpracowała z NKWD i Urzędem Bezpieczeństwa. Dramat, w jaki została uwikłana, wciąż kładzie się cieniem na jej życiu.

Ludwika Zachariasiewicz była wychuchaną jedynaczką. Wybuch drugiej wojny światowej przerwał sielankę i sprawił, że dziewczyna musiała przedwcześnie wydorośleć.
Dzięki różnym zbiegom okoliczności zaczęła działać w konspiracji. Początkowo roznosiła w Warszawie ulotki i nielegalną prasę, dostarczała w wyznaczone miejsca rozkazy i broń.
Z czasem jej brawura, uroda i błyskotliwość stały się tak wielkim atutem, że wyznaczono jej nową misję – miała bywać w stołecznych kasynach, które upodobali sobie Niemcy. Tam pod wpływem emocji i alkoholu często wymykały im się cenne informacje.

Kolejnym ważnym etapem w życiu Ludwiki stało się wkroczenie na tereny Polski Armii Czerwonej. Teraz powierzono jej najbardziej niebezpieczną misję. Dziewczyna, zgodnie z rozkazami dowódców, zgłosiła się do NKWD,...