Złota era piratów

Okładka książki Złota era piratów Angus Konstam, David Rickman
Okładka książki Złota era piratów
Angus KonstamDavid Rickman Wydawnictwo: Napoleon V historia
62 str. 1 godz. 2 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2017-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-27
Liczba stron:
62
Czas czytania
1 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365855589
Tagi:
piraci korsarze bukanierzy
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
435
80

Na półkach: , ,

Ważne jest przeczytanie notki autora na początku książki - pisze on wprost, że jego głównym celem jest pokazanie prawdziwej strony pirackiego życia, bez przegadanych mitów, historyjek i hollywoodzkiego dramatyzmu. To się udało, książka jest pełna suchych faktów odnośnie kolorystyki kalesonów piratów (podobno w tamtym okresie czasu uwielbiano czerwień),ich obowiązków, równości... Widać tu wyraźnie, że osobowości pokroju Czarnobrodego były raczej wyjątkiem w pirackiej społeczności.
Styl jest dosyć toporny, brakuje pewnego szlifu. Sama pozycja jest dosyć krótka, na plus spora liczba ilustracji. Jak na mój gust książka sprawia wrażenie bardziej pracy akademickiej, której brakowało dobrego promotora. Brak pewnego zaplecza historycznego, pewnej konsekwencji; przykładowo, dosyć często wspominane są osoby Mary Read i Anne Bonny, ale brakuje najważniejszego - kim one tak naprawdę były i jak stały się częścią pirackiej braci? Dużym minusem jest też, moim zdaniem, brak informacji chociażby o Henrym Morganie. Można też było opisać chociażby pobieżnie najważniejszą rzecz w życiu pirata, czyli okręt. Poza krótkimi wspomnieniami o slupie nie ma tu prawie nic.

Jeżeli ktoś poszukuje wyłącznie suchych faktów o życiu pirata, jego ubiorze, pewnej organizacji, książka jest godną polecenia pozycją. Jeśli potrzeba czegoś więcej... pozycja jest w najlepszym razie średnia.

Ważne jest przeczytanie notki autora na początku książki - pisze on wprost, że jego głównym celem jest pokazanie prawdziwej strony pirackiego życia, bez przegadanych mitów, historyjek i hollywoodzkiego dramatyzmu. To się udało, książka jest pełna suchych faktów odnośnie kolorystyki kalesonów piratów (podobno w tamtym okresie czasu uwielbiano czerwień),ich obowiązków,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2322
2322

Na półkach: , ,

Prawdziwe oblicze piractwa.

XVIII wiek, piraci... czy ktoś jako dziecko się w nich nie bawił? ;) Chyba raczej nie... Wszyscy mamy o piratach jakieś własne wyobrażenie, zbudowane - chyba najbardziej... - na książkach takich autorów jak R.L. Stevenson ("Wyspa skarbów"),czy (witaj popkulturo) "Piraci z Karaibów"... Jack Sparrow jednak bynajmniej nie wyskakuje z żadnej z 62 stron tej książki jak diabeł z pudełka - o, nie; próżno go tu szukać :)

To książka o faktach, a te... często dość znacząco odbiegają od tego, co zwykliśmy o piratach i o ich "rzemiośle" myśleć. Konstam i Rickam bardzo fachowo, całość pięknie przy tym ilustrując, uświadamiają nam, o jakich realiach mówimy rozmawiając o "złotej erze piractwa". Faktów jest tu naprawdę sporo, i są one najmocniejszą stroną tej książki - od rzeczywistych zdarzeń poczynając, poprzez rozważania na temat życia, najbardziej spektakularnych pirackich "wyczynów", a na uzbrojeniu i wyposażeniu szeregowego pirata kończąc. Jeśli kogoś interesuje ten temat - trafił z wyborem książki w dziesiątkę (zdecydowanie!).

Sama książka... pozostawia niedosyt... Oj, i to duży. Tylko 62 strony... chciałoby się pięć razy tyle ;) Ale jak na pewną esencję tematu w pigułce... jest to pozycja bardzo dobra. Trafia do czytelnika i do jego wyobraźni. Podejrzewam, że laik, po lekturze, może mieć pewien problem... ciężko tak po prostu wykorzenić istniejące w głowie od lat stereotypy na jakiś temat ;) ... Ale jeśli chcemy faktów - a od ich przedstawienia są książki takie jak ta - to... nie narzekajmy :) ...

... tym bardziej, że nie wszystkie stereotypy mogą lec po tej lekturze w gruzach: pieśni typu "Jo-ho-ho i butelka rumu!" pozostaną w formie niezmienionej chyba na zawsze ;)

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim bogu:
https://cosnapolce.blogspot.com/2017/11/zota-era-piratow-angus-konstam-david.html

Prawdziwe oblicze piractwa.

XVIII wiek, piraci... czy ktoś jako dziecko się w nich nie bawił? ;) Chyba raczej nie... Wszyscy mamy o piratach jakieś własne wyobrażenie, zbudowane - chyba najbardziej... - na książkach takich autorów jak R.L. Stevenson ("Wyspa skarbów"),czy (witaj popkulturo) "Piraci z Karaibów"... Jack Sparrow jednak bynajmniej nie wyskakuje z żadnej z 62...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    5
  • U. Osprey
    1
  • 12 Historia: XVII w.
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Wojny morskie, piraci, korsarstwo
    1
  • Piraci
    1
  • Środkowa
    1
  • C. Morskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Złota era piratów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne