Gringo wśród dzikich plemion

Okładka książki Gringo wśród dzikich plemion
Wojciech Cejrowski Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
302 str. 5 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo:
Bernardinum
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
302
Czas czytania
5 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373809406
Tagi:
Indianie etnografia Ameryka Południowa gringo
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
851
34

Na półkach: , , ,

Nie bez lekkiej obawy sięgnęłam po lekturę Cejrowskiego. Znany z ciętego języka i rozgadany autor, kojarzony przede wszystkim z osobliwych programów podróżniczych, który przed kamerą świetnie oddawał klimat odwiedzanych przez siebie miejsc (przez co przyciągał wielu widzów), nie kojarzył mi się nigdy z pisarzem. Jednak sprostał zadaniu celująco. Dlatego tylko kwestią czasu jest, kiedy sięgnę po kolejną jego książkę „Rio Anaconda”.

Panująca za oknem deszczowa aura, wakacje które dobiegły końca sprawiły, że książkę czytałam niemalże jednym tchem odwiedzając z panem Cejrowskim te wszystkie egzotyczne miejsca i przeżywając razem z nim te niebezpieczne niekiedy przygody nie ruszając się z fotela. Bo autor ma niesamowity dar obserwacji i umiejętność przekazania czytelnikom wszystkich doświadczeń z podróży.

Książka podzielona jest jakby na dwie części. W pierwszej autor opisuje osobliwy świat Dzikich i ukazuje różnice pomiędzy światem naszym cywilizowany, a światem dżungli. Krok po kroku uświadamia nam, że są jeszcze miejsca gdzie pieniądze nie mają żadnej wartości, chyba że jako ozdoba wczepiona we włosy bądź przetknięta przez dziurkę w uchu, że w świecie bez mediów najważniejsza jest Opowieść snuta przy ognisku każdego wieczora, która może być zmyślona, byle była zabawna lub sławiła przyjaźń, męstwo i odwagę. Że dla Indian czas jest chwilą obecną, nie ucieka, nie goni, nie przecieka przez palce, jest tu i teraz. Jak sam autor pisze: „kilkakrotnie otarłem się o zrozumienie indiańskiej duszy, ale nigdy jej nie zgłębiłem”*. Jak tu się dziwić, kiedy czytamy, że w karaibskich kościołach właścicielom podczas mszy towarzyszą psy (nawet przy komunii), motory parkowane są wewnątrz kościołów przypięte do konfesjonałów, a karaibskie kobiety ze slumsów prześcigają się, by urodzić jako pierwsza w Noc Bożego Narodzenia syna, któremu da na imię Jesus.

Druga część książki, to opis konkretnych podróży autora po Ameryce Środkowej i Południowej, o zdobyciu bieguna dżungli – Darien, który swoją drogą zdobył wraz z towarzyszką jako pierwszy - też oczywiście nie pozbawione dowcipu, brawurowych przygód i niekiedy śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Treść uzupełniają piękne zdjęcia (choć szkoda, że w większości czarno-białe), których moim zdaniem była za mało. Brakowało mi niektórych wizualizacji opisywanych historii czy chociażby paradoksów latynoskiego świata. Ale zrekompensował mi to humor pana Cejrowskiego, którego w książce jest wiele i doskonale trafia on w moje gusta:
„ – Będziemy musieli upiec węża – zawołał z pomiędzy zmrożonych mięsnych brył – bo już nic innego nie mam.
- Dzisiaj piątek – rzuciłem przekornie.
- Nie szkodzi – odrzucił ksiądz – to był wąż wodny, więc da się podciągnąć pod dania rybne.”**

Dziękuję, więc panu Cejrowskiemu, że zechciał pokazać mi świat inny i całkiem mi obcy, wykorzystując moją wyobraźnię.

Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się jak Indianie przepowiadają pogodę przy pomocy tukana, w jaki sposób przemieszczać się między granicami państw bez ważnej wizy, co liczy się dla rdzennego Indianina najbardziej gdy leży cały dzień w hamaku, w jaki sposób motyl zabójca może uśmiercić człowieka, ta książka jest dla Ciebie.

Moja ocena: 5+/6

Nie bez lekkiej obawy sięgnęłam po lekturę Cejrowskiego. Znany z ciętego języka i rozgadany autor, kojarzony przede wszystkim z osobliwych programów podróżniczych, który przed kamerą świetnie oddawał klimat odwiedzanych przez siebie miejsc (przez co przyciągał wielu widzów), nie kojarzył mi się nigdy z pisarzem. Jednak sprostał zadaniu celująco. Dlatego tylko kwestią czasu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    18 591
  • Posiadam
    4 446
  • Chcę przeczytać
    2 418
  • Ulubione
    1 122
  • Podróżnicze
    253
  • Teraz czytam
    167
  • Podróże
    91
  • Chcę w prezencie
    82
  • Literatura polska
    61
  • 2014
    59

Cytaty

Więcej
Wojciech Cejrowski Gringo wśród dzikich plemion Zobacz więcej
Wojciech Cejrowski Gringo wśród dzikich plemion Zobacz więcej
Wojciech Cejrowski Gringo wśród dzikich plemion Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także