Milczenie matki

Amber
2017-10-17
2017-10-17
Ewa Spirydowicz

Mega lektura. Ten zwrot akcji na końcu!! Bardzo trudny temat, ale dobrze opisany.

Czułam ból, złość, bezsilność i wściekłość. Płakałam wielokrotnie. Obok niej nie da się przejść obojętnie.

Po samobójstwie Dawida - oficjalnie lokalnego przedsiębiorcę i niemal pewne, że przyszłego burmistrza małego miasteczka historię opowiadają dwie kluczowe dla jego życia kobiety:
- żona (ofiara przemocy domowej),która próbuje nauczyć się żyć bez strachu i odzyskując kontrolę nad swoim życiem,
- matka, która cofa się w przeszłość i pokazuje jak poświęciła życie dla rodziny, stając się jednak apodyktyczną, zazdrosną matką-kwoką, która zamiast reagować na niepokojące sygnały, interpretowała je na swoją (i syna) korzyść.

Widzimy obraz przejmowania kontroli nad wykształconą i świadomą siebie kobietą. Manipulacje. Brutalność. Powtarzane głupoty patriarchalnego systemu. I zło, w niewyobrażalnym zakresie.

Równoważy to zżyta społeczność miasteczka, która nawet nieproszona wspiera Oliwię, by stanęła na nogi.

Wstrząsa i zostaje na długo w myślach.

Wstrząsjąca.

Wstrząsjąca.

Opowieść o toksycznej miłości, która spowodowała wielką tragedię mnóstwa osób. Wyjątkowo obrazowo pokazane wszystkie etapy żałoby, które trzeba przejść aby pogodzić się ze stratą.
Olivia to kobieta wykształcona, Pani weterynarz, która ma podejście do zwierząt, kocha swoja pracę i męża, którego spotyka jeszcze na studiach.. W życiu prywatnym, chce być szczęśliwa, ale powoli zostaje osaczona przez zaborczego męża i wkrótce jej życie przeradza się w koszmar. Myśli, że narodziny ukochanej córeczki coś zmienią.
Z drugiej strony poznajemy Ivy - oddaną matkę, która nie chce widzieć wad swojego syna. Zrobiłaby dla niego wszystko, bo w jej oczach jest wyjątkowy, idealny.
To opowieść o prawdziwym piekle kobiet...

1985

Jestem zachwycona tą książką! Czytało mi się ją rewelacyjnie, wspaniały pomysł na dwie narratorki, Olivię i Ivy. Obie opowiadały o tym samym mężczyźnie, o tych samych zachowaniach, ale z zupełnie odmiennej perspektywy.
Ivy jest matką Davida. Dla niego poświęciła całe swoje życie. Jest bardzo opiekuńcza, aż po zachowania typowo toksyczne. Jej miłość do syna jest po prostu ślepa. Na każde niegodne zachowanie syna , Ivy zawsze znajdzie wytłumaczenie.
Z drugiej strony mamy Olivię, synową Ivy, która w swoim życiu doświadczyła wiele cierpienia i przemocy. Kocha męża, tłumaczy go, ale czy kiedyś będzie ta granica, która sprawi, że przestanie być manipulowaną ofiarą?
To książka o ciężkim temacie gatunkowym. Genialnie skonstruowany thriller, który z jednej strony niesamowicie wciąga, ale z drugiej potrafi utrzymać dystans.
Nie sposób czytać tej książki bez emocji. Jak dla mnie mistrzostwo swego gatunku.

Już sam tytuł zniechęca swą pretensjonalnością.
Dalej jest gorzej, bo w tej książce, jak w tytule jest wszystkiego za dużo.
Książka jest kliszą, taką zero-jedynkową. Jest albo czarne albo białe.
Najgorszym elementem jest wątek matki Dawida. Mam wrażenie, że gdyby tę część usunąć, książka mogłaby się zdecydowanie poprawić. Wątek matki ciągnie ją na dno jak wielka kotwica. Matka jest tak głupia i tak podła, tak bardzo przerysowana, że jest po prostu nieprawdziwa.
Ogólnie rzecz biorąc każdą ze scen już gdzieś czytałam/oglądałam. Nie ma tu kompletnie nic odkrywczego, no może poza kwestią dziecka. Tu z kolei jest to tak absurdalnie, że ma się chęć trzasnąć czytnikiem o ścianę.
A jako wisienka na torcie występuje epilog. Bo happy end musi być.

Już sam tytuł zniechęca swą pretensjonalnością.
Dalej jest gorzej, bo w tej książce, jak w tytule jest wszystkiego za dużo.
Książka jest kliszą, taką zero-jedynkową. Jest albo czarne albo białe.

Czy matka powinna kochać swoje dziecko nawet wtedy jak wie że robi źle?, sprawia komuś krzywdę? na to pytanie odpowiedź na pewno znajdziecie w książce Kelly Rimmer.
Ciekawa lektura.

Ciekawa lektura.

Kolejna rewelacyjna powieść autorstwa Kelly Rimmer. Misternie utkana fabuła zawierająca historię życia dwóch kobiet , które połączył ten sam mężczyzna. Dla jednej to był mąż , a dla drugiej syn. I trudna wielka miłość , która doprowadziła do śmierci. Zastanawiający był dla mnie fakt , że bohaterka tak troszczyła się o swą małą córeczkę a nigdy z nią nie nawiązała dialogu. Ale prawda okazała się okrutna...Optymizm i nadzieja tworzą klamrę zamykającą całość.

Bardzo ciekawa lektura dla wielbicieli thrillerów obyczajowych. „Milczenie matki” jest dość podobne do książek B. A. Paris: historia obyczajowa z elementem kryminalnym, narracja przeplatana na zmianę z punktu widzenia dwóch bohaterów - tym razem są to kobiety, dużą rolę odgrywa tu konflikt synowa vs. teściowa, ale problemy w żadnym wypadku nie są stereotypowe 😉 Jest zaskakująco i ciężko się oderwać, ostrzegam ☺️ I jeszcze ciekawostka: na okładce tego wydania, które posiadam, jest umieszczona wskazówka odnośnie przełomowego wątku w powieści 🤫

Dla matki dziecko staje się całym światem, szczególnie wtedy, gdy zostaje pozbawiona życia poza nim, a dziecko staje się jej jedynym celem życia. Właśnie tak potoczyło się życie Ivy, która po zajściu w ciąże została pozbawiona własnego życia, a jej jedynym celem stało się wychowywanie syna. Matka wpatrzona w swego syna nie potrafi dostrzec jego wad, widzi w nim upragniony ideał, który chciała sama stworzyć.
Olivia obdarzyła Davida uczuciem, uczuciem, które następnie stało się jej utrapieniem. Do czego jest się w stanie posunąć zaborczy mężczyzna, który kobietę najchętniej zachowałby wyłącznie dla siebie. Do tej pory oczko w ogłowie oddanej mu matki, któremu ciężko jest znieść jakikolwiek sprzeciw.
Trzymająca w napięciu i zaskakująca książka, którą czytałam z zapartym tchem. Intrygująca, ale momentami przerażająca. Jak niewiele wiemy, o ludziach, którzy żyją tuż obok nas. Na pozór normalni, którym życie upływa dzień za dniem, ale często potrafią skrywać najmroczniejsze tajemnice. Zdecydowanie polecam książkę wszystkim czytelnikom.
Książka przeczytana w ramach wyzwania: Mini Czelendż

Kelly Rimmer Milczenie matki Zobacz więcej