Batman: Epilogue
komiksy
xardas96

Mieszkańcy Gotham wiedzą, że to Batman tak naprawdę rządzi ich miastem i jest gotów zrobić wszystko, by je chronić. Losy metropolii i Mrocznego Rycerza są nierozerwalnie splecione. I chociaż Bruce Wayne przeżył kilka miesięcy jako zwyczajny obywatel, teraz wreszcie powraca do roli bohatera. Czy Gotham mogłoby przetrwać bez swego obrońcy? I – co ważniejsze – czym byłby Bruce Wayne bez swego superbohaterskiego wcielenia?
Scenarzysta Scott Snyder przedstawia ostatnią opowieść o Mrocznym Rycerzu, w której bohater walczy ze znajomymi przeciwnikami i nowymi wrogami. W niezwykłych opowieściach zawartych w tym tomie Batman trafi do alternatywnej, dystopijnej przyszłości, a także zagłębi się we własną przeszłość. Ponownie będzie poszukiwał odpowiedzi na pytania: kim jest, kim się stał i jak musi wyglądać jego dziedzictwo... Legendarni scenarzyści Scott Snyder (Batman, All-Star Batman, Amerykański Wampir) i James Tynion IV (Wieczny Batman) oraz rysownicy – Greg Capullo (Spawn), Roge Antonio (Wieczni Batman i Robin), ACO (Midnighter) i Riley Rossmo (Constantine: The Hellblazer) przedstawiają ostatni tom serii.

źródło opisu: Egmont

źródło okładki: Egmont

Wkp | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

KONIEC NOWEGO BATMANA

Zdawało się, że w kwestii Batmana z Nowego DC Comics (czy jak kto woli New 52) wszystko zostało już powiedziane. Poprzedni tom zakończył historię z nowym, potężnym wrogiem Bloomem, rozwiązał też wątek z Gordonem w roli nowego obrońcy Gotham i zakończył się powrotem jedynego słusznego Człowieka Nietoperza. A jednak Scott Snyder i James Tynion IV (z drobną pomocą Raya Fawkesa) nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Teraz nadszedł czas na epilog całej opowieści, która zaczęła się w imponujący sposób „Trybunałem sów”. A zatem poznajcie ostatnie historie z „nowym” Batmanem.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/09/05/batman-10-epilog-scott-snyder-james-tynion-iv-ray-fawkes-greg-capullo-aco-roge-antonio-riley-rossmo/

Marek Adamkiewicz | 2017-09-26

No i stało się. Pisany przez Scotta Snydera i ilustrowany przez Grega Capullo „Batman” dobiegł końca. Zamknięta w pięćdziesięciu dwóch zeszytach seria zbierała zazwyczaj dobre recenzje, ale znalazło się także grono nieco mniej zadowolonych czytelników. Sądząc po opiniach z literackich portali, należą oni do mniejszości, a ogólny odbiór runu amerykańskiego twórcy jest bardzo pozytywny. W obliczu tych faktów można było żywić nadzieję, że ostatni tom przygód Nietoperza będzie prezentował wysoki poziom, chociaż, gdy wspomnimy nie do końca udanego „Blooma”, pewne wątpliwości miały prawo dojść do głosu. I jakkolwiek „Epilog” w pewnym stopniu oczywiście jest wypełniaczem i tytułem stricte dla fanów, to całkiem udanie zamyka pewien rozdział w najważniejszym bat-tytule.

W tym, dosyć krótkim, tomie ujęto w sumie cztery niezależne historie. Pierwsza z nich to część wydarzenia „Futures End”, która traktuje o próbie zapewnienia nieśmiertelności idei Batmana. Co ciekawe, dokonać tego chce nie...

herozone | 2018-02-18
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Niezależnie od tego, co mówi się o NEW 52 DC, była to platforma, dzięki której pojawiły niesamowite opowieści o Batmanie. Szczególnie te napisane przez Scotta Snydera i zilustrowane przez Grega Capullo. To bardzo dobry zespół, który podchodził do Mrocznego Rycerza z szacunkiem, ale także wyprowadził go na nowe terytorium, błyskawicznie tworząc nową mitologię postaci. Z tytułami takimi jak Trybunał sów czy Ostateczna Rozgrywka na stałe wpisującymi się w kanon Batmana.
Tom odpowiednio zatytułowany Epilog mama być zwieńczeniem, zarówno pracy wspomnianego zespołu nad tytułem, jak i całego NEW 52.W przeciwieństwie do poprzednich tomów jest to antologia. Na to wydanie składają się 4 osobne opowieści o Batmanie. Są tutaj cztery opowieści. Dwie pierwsze są ciekawe i zapewniają przyjemność czytania. Natomiast perełkami w tej kolekcji są pierwotnie opublikowane w Batman #51 i #52 dwie historie. Jedna pozwala nam poznać młodego Bruce’a, tuż po wielkiej tragedii. A w druga to sentymentalne...

QUEENfan | 2018-09-14

Podsumowując całego Batmana z New 52 to jest bardzo nie równo, pierwsze trzy tomy tomy to prawdziwy majstersztyk, od czwartego czar pryska i jest tylko słabiej, ogólnie za wszystkie 10 tomów wystawiam takie naciągane 6/10.

Gitarą Rysowane | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Nowe DC Comics, choć na polskim rynku ukazało się tylko kilka wybranych serii, należy już do przeszłości. Dobrze ilustruje to tytuł ostatniego tomu serii „Batman” pisanej przez Scotta Snydera. Tylko czy ten „Epilog” był naprawdę potrzebny?

Epilog nie zawiera jednego, bardziej rozbudowanego story arku. Ostatni tom „Batmana” składa się z czterech krótkich historii, które nie powodują, że nasza wiedza o świecie przedstawionym znacząco się powiększa. Album otwiera zeszyt „Koniec przyszłości. Pozostałości”, w której ledwo trzymający się na nogach główny bohater, stara się wykraść LexCorpowi substancję umożliwiającą kontynuację projektu Batman. Niby jest w niej wszystko, co powinno znaleźć się w opowieści o Mrocznym Rycerzu, ale brak szerszego kontekstu czyni ją średnio zrozumiałą.

„Dom szaleńców”, druga z zamieszczonych w dziesiątym tomie historii, to opowieść rozgrywająca się zanim Bruce Wayne powrócił do roli Batmana (opublikowana w „Batman Annual” #4). Bruce Wayne po wydarzeniach...

Dealric | 2019-02-23
Szejk | 2019-01-22