Occupy Me

Wydawnictwo: Gollancz
LubimyCzytać

. Occupy Me marks a triumphant return to SF, the genre where Tricia made her name. In some ways it’s difficult to catagorize (that dangerous game we tend to play when trying to explain an SF novel) but in others it’s marvellously straightforward: this is a high-action, thrill a minute chase story. But it stars a character, Pearl, who is trying not just to chase down a prize but discover who she is. Actually, what she is. And that’s the cleverness of Tricia Sullivan as a writer – she takes something conventional (a plot, a genre) and makes it something new and exciting. And keeps you entertained all the way.

źródło opisu: https://www.gollancz.co.uk/2015/07/cover-reveal-occupy-me/

źródło okładki: https://www.gollancz.co.uk/2015/07/cover-reveal-occupy-me/