Szamanka

Okładka książki Szamanka Justyna Koronkiewicz
Okładka książki Szamanka
Justyna Koronkiewicz Wydawnictwo: Grupa Literyczna Na Krechę Seria: Poezja / Na Krechę poezja
56 str. 56 min.
2016-07-30
2016-07-30
56 min.
natura mistycyzm rytuały mity

„Szamanka”, debiut poetycki Justyny Koronkiewicz, to książka magiczna. Zachwyca od pierwszych słów. Czuły podmiot pozwala nam obserwować Szamankę. Widzimy jej nierozerwalną więź ze światem natury. Ona tam się rodzi, właściwie z natury powstaje – "włosy splata z wiatrem", "sczytuje treść z łodyżek kwiatów i wciera ją w oddech". Natura to ona.

Więcej: https://dajprzeczytac.blogspot.com/2020/01/szamanka-justyna-koronkiewicz.html

Więcej:...

To jedna z najpiękniejszych poezji kobiecych, szamańskich i mistyczno intymnych, jakie czytałam. Zagłębianie się w słowa Justyny to rodzaj osobistego sacrum.
Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, koniecznie powinien.

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, koniecznie powinien.

Czasami potrzebuję resetu. Od wszystkiego.
Wtedy biorę ten tomik i odpływam. A potem długi czas wszystko jest inne.

Czasami potrzebuję resetu. Od wszystkiego.
Wtedy biorę ten tomik i odpływam. A potem długi czas wszystko jest inne.

" wypuść swoje konie na wolność "wypuść swoje konie na wolność" To maksyma ,motto,w wierszu kończącym tomik.To motto zawiera myśli dążenia do wolności,pojedynczego człowieka i całych grup społecznych.Dążenie do wolności wszelakiej/ sposób życia,przeżywania,by wyzwolić swoje myśli z węzłów jak np. moich,gdzie Rodzice narzucili mi w jakiej duchowości i cielesności mam żyć.Tak mnie nauczyli,że przyjmuję życie, jako zło konieczne,które mnie spotkało.Życie,miłość,namiętność,smutek czy uciechy to wszystko grzech.A i ja nie oparłem się tej pokusie,i moją Córkę,też tak wychowałem. Z tego właśnie w Niej dążenie do wolności totalnej.Chce wolności w otaczającej przyrodzie w życiu człowieka i wszelakich stworzeń.Nie na obiad,kogut,Któremu obcięto łeb,żeby był z niego rosół z oczkami,zlikwidowanie biegającego po osiedlu szczura,bo to tylko szczur.Albo w puszczy wycinka drzew niby chorych.Człowiek powinien czerpać z przyrody,tylko w takim stopniu,jaki jest mu potrzebny do zaspokojenia jego niezbędnych potrzeb. I po to została napisana "Szamanka".Poszczególne wiersze tomiku,są wzruszającą poezją.W jednym z wierszy"Łono matki",o nie do końca umarłych"Szamanka zbiera ich kości niespokojne,myje je,śpiewa im,żeby wstąpił w nie spokój."Nikt dotąd nad nimi nie płakał,a płacz oczyszcza z przewin"."Szamanka" to poezja wypełniona wszelakimi metaforami,jak choćby ta "topnieje w Niej życie,rosną włosy,kiedy dosięgną ziemi,zaczną wrastać w nią,jak korzenie,wtedy umrze.Zostało Jej,nieco ponad pięćdziesiąt centymetrów życia".Szkoda bo wiersze o Niej,to poezja najwyższego lotu.Tomik ozdobiony jest bogata grafiką w wykonaniu Moniki Worsztynowicz.Warto przeczytać"Szamankę" < Bernard Skała .>

• Poezja
  • Bardzo moje