A jednak boli

Okładka książki A jednak boli Justyna Koronkiewicz
Okładka książki A jednak boli
Justyna Koronkiewicz Wydawnictwo: Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Świdnicy poezja
poezja
Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Świdnicy
2019-06-01
2019-06-01
9788394942045
poezja Justyna Koronkiewicz

„A jednak boli” to tom o miłości. Mimo że wiersze w nim zawarte są o odrzuceniu, bólu, tęsknocie, cierpieniu. Podmiot liryczny jest matką niechcianą, niekochaną, porzuconą. Matką, której własna córka odbiera prawo do macierzyństwa. Dramat podmiotu podkreśla bezsilność tej, postrzeganej przecież jako najsilniejszą (wszak kobieta często kocha dziecko jeszcze przed jego narodzeniem),matczynej miłości. Tej upartej miłości, której nikt nie chce, a jednak ona nieustannie się żarzy. Myślę, że to też świetny pretekst do refleksji o miłości matczynej lub jej braku w ogóle, o „szczęśliwym macierzyństwie” itp. – bo jak widzimy życie nie zawsze odpowiada podręcznikowym wizerunkom.

Więcej: https://dajprzeczytac.blogspot.com/2020/08/a-jednak-boli-justyna-koronkiewicz.html

Bardzo osobista, bardzo poruszająca, bardzo bolesna ale piękna w prostocie i mocy słowa książka. Jeden z lepszych tomików poezji współczesnej, jakie czytałam. I choć znam inne wiersze Justyny, to ten tomik zrobił na mnie największe wrażenie. Może dlatego, że tak boleśnie intymnie, może dlatego, że porusza temat trudny, często zaliczany do tabu. I pięknie Justa ubiera to w słowa.
Dodatkowym atutem tomiku jest grafika, bardzo metaforyczna i minimalistyczna.

• Poezja
  • Ż_Przeczytane_2019

Dodaj cytat z książki A jednak boli