Lunatycy

Tłumaczenie: Agata Teperek
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Somngangare
giovanna

Lunatycy to trzymający w napięciu thriller, w którym historia zbudowana na zasadzie gry w kotka i myszkę zostaje przedstawiona z perspektywy różnych postaci. Każdy z bohaterów jest prowadzony przez własne najszczersze przekonania, które niestety rzadko mają część wspólną. Anette Jansson, komisarz w wydziale kryminalnym szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo, bada potencjalne powiązania...

Anette Jansson, komisarz w wydziale kryminalnym szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo, bada potencjalne powiązania zradykalizowanej młodzieży z przedmieść Sztokholmu z grupami islamistów w Niemczech. Doświadczony bojownik Mohammed przyjeżdża do Szwecji, żeby stworzyć komórkę, która znienacka uderzy w zastany ład. Młody Jamal ma dość tego, że ciągle jest wypychany poza nawias społeczeństwa i zwraca się w stronę religii, ale czy modlitwa i dobre uczynki wystarczą, by ukoić jego emocje?...

W zmieniającym się świecie terroryzm i fundamentalizm stały się częścią naszej codzienności. Policja i rząd robią wszystko, by uchronić społeczeństwo przed aktami przemocy, ale wciąż są o krok za bojownikami.

Håkan Eriksson przez lata był dziennikarzem, obecnie pracuje jako ekspert ds. gospodarczo-politycznych.

źródło opisu: http://edipresse.pl/

źródło okładki: http://edipresse.pl/

Magda | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Interesuję się polityką odkąd pamiętam. Potyczki między prominentami, konflikty czy poziom gospodarczy państw to zdecydowanie moja bajka. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy na tapecie znajduje się temat imigrantów. Dotyczy to większości krajów europejskich, ale najwięcej kontrowersji budzą Niemcy i Szwedzi. Kiedy zobaczyłam, że wydawnictwo Edipresse serwuje thriller, którego tłem jest walka z terroryzmem i feudalizmem, a autor jest ekspertem ds. gospodarczo politycznych czułam, że znalazłam ulubioną pozycję tej jesieni. I cóż mam powiedzieć, nie pomyliłam się.

Anette Jason jest komisarzem w wydziale kryminalnym szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo. Bada powiązania młodzieży z przedmieść Sztokholmu z niemieckimi islamistami. Twarda babka, która ma większe jaja niż niejeden facet. Najważniejsza w jej życiu jest kariera, rywalizacja, zdecydowanie nie lubi słowa porażka - a co za tym idzie nie umie przegrywać. W tym samym czasie bojownik Mohammed, przybywa na ziemie szwedzkie by...

Izabela Pycio | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

"Trafiają się komórki terrorystyczne, które przez wiele lat znajdują się w trybie czekania. Aż pewnego dnia nagle się aktywują. Jakby obudziły się ze snu..."

Fabuła książki odwołuje się do lęków i obaw społecznych związanych z zagrożeniem dla świata, jakie stanowią nowi i świeżo nawróceni muzułmanie wybierający radykalne poglądy religijne i polityczne, zdecydowani kroczyć drogą świętej wojny i męczeństwa, finansowo wspierani, ideologicznie szkoleni i odpowiednio przygotowywani do dokonywania ataków terrorystycznych. Ale to także odniesienia do wyjątkowo, żeby nie powiedzieć beznadziejnie, trudnego zadania kontroli napływających mas ludzi, fali uchodźców, wśród których do europejskich krajów przedostają się również bojownicy dżihadu. Duża liczna przyjezdnych i złożone kwestie identyfikacji sprawiają, że praca służb bezpieczeństwa przypomina przysłowiowe szukanie igły w stogu siana.

Europejskie służby bezpieczeństwa, stojące przed wyzwaniem globalnego terroryzmu, bazujące na...

Czytaczyk | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Mieszkająca w Sztokholmie Antte Jansson, komisarz wydziału kryminalnego szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo. Kobieta stara się połączyć ewentualne powiązania zaistniałe między rodowitą szwedzką młodzieżą a islamistami będącymi w Niemczech, mając do swojej dyspozycji podstawionych szpiegów. Uchodźców z dnia na dzień przybywa, a policja nijak sobie z nimi nie radzi.
Sprawy nabierają poważniejszej wagi, gdy do miasta przyjeżdża doświadczony bojownik Mohammed, który ma za zadanie przeprowadzenie wywiadu i zorganizowanie akcji, żeby wprowadzić chaos w zastanym ładzie i porządku.

Wykluczony ze społeczeństwa młody Jamal, jest niezwykle podatny na obce wpływy. Chłopak zaczyna zgłębiać nową religię i kontaktować się z jej niebezpiecznymi przedstawicielami dzięki cyberprzestrzeni. Zdemoralizowany przez intensywne wpływy zaczyna drastycznie zmieniać swoje spojrzenie na świat.

Hakan Eriksson swoją książką poruszył istniejący aktualnie problem z falą islamistycznych fanatyków,...

CzasemTakJest | 2017-12-08

Terroryzm w dzisiejszych czasach kojarzy nam się z Islamistami. Wiele książek juz o tym napisano i napisano juz chyba wszystko, jednak "Lunatycy", mimo, że temat tak nam już znany, zaskoczył mnie i to bardzo, a czym? Tego dowiecie się z dzisiejszej recenzji.

Trójka głównych bohaterów: Anette Jason, Mohammed i Jamal. Pozornie nic ich nie łączy, a jednak ich losy będą sie przeplatać bardzo często. Trzy osoby, trzy życia i trzy różne światopoglądy i religie.

Anette to pani komisarz szwedzkiej policju, która zajmuje sie w chwili obecnej badaniem powiązań młodzieży sztokholmskiej z islamistami z Niemiec. Anette zawsze wygrywa, jest twarda, żadna wygranej i kariery. Nie ma dla niej słowa "niemożliwe". Zaczyna się walka między jej oddziałem specjalnym, a terrorystami, zapoczątkowana tajemniczym pobiciem młodego mężczyzny.

Mohammed przybywa do Niemiec by stworzyć oddział bojowników islamskich, którzy w imię Allaha zburzą spokój. Od dawna nie widział rodziny, a część z niej zginęła w...

ZielonyGandalf | 2017-10-04

Szwedzkie thrillery ostatnimi czasy są bardzo w modzie. Musiałam w końcu spróbować zobaczyć, w czym ta miłość czytających ten gatunek. Wyszło, że to chyba nie dla mnie, a przynajmniej nie Hakan Eriksson.

Wydawnictwo Edipresse zaskoczyło mnie zapowiedzią nowego thrillera, a że ostatnio jestem w klimatach to postanowiłam pokusić się na „Lunatyków” i zobaczyć, czy i ta pozycja wciągnie mnie tak bardzo w swój świat. Wciągnęła, ale nie do końca.

Lądujemy w Sztokholmie – stolicy Szewcji, gdzie imigrantów jest każdego dnia coraz więcej, a policja nie daje sobie z nimi rady. Anette Jansson należąca Policji Bezpieczeństwa Sapo w wydziale kryminalnym próbuje połączyć powiązania młodzieży szwedzkiej z islamistami. Kobieta ma do dyspozycji podstawionych policyjnych szpiegów, środki na uzyskanie rozwiązania sprawy oraz doświadczenie, które jest jej tutaj niezwykle potrzebne.
Do miasta przyjeżdża bojownik...

Marta | 2017-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2017