The Genius of Birds
biologia, ornitologia, ptaki
flora i fauna
KasiaJulka

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia! Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy...

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia!

Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata.

Czy wiesz, że…?
Czarnowron zdobywa swoje ulubione orzechy, kładąc je na przejściu dla pieszych. Czeka, aż przejeżdżające samochody zmiażdżą łupiny, a na czerwonym świetle spokojnie zbiera smakołyki.
Orzechówka popielata ukrywa swoje zapasy – nawet 30 000 ziaren – na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych i potrafi je wszystkie odnaleźć po kilku miesiącach.
Przedrzeźniacz umie zapamiętać do 2000 różnych melodii, choć jego mózg jest ponad tysiąc razy mniejszy od naszego.
Kocham ptaki od zawsze. Jedyną rzeczą lepszą od miłości jest miłość połączona z głębokim szacunkiem. Geniusz ptaków to wyraz najgłębszego szacunku dla pięknych, genialnych stworzeń, które żyją dokoła nas, w naszych ogrodach, które dzielą z nami powietrze, a także o wiele więcej potencjału umysłowego niż moglibyśmy podejrzewać.
Carl Safina, autor Beyond Words: What Animals Think and Feel

U źródeł Geniuszu ptaków, pracy zachwycającej, przełomowej i wnikliwej, odzwierciedlającej spojrzenie ciekawskiego, inteligentnego poszukiwacza, leżą zachwyt oraz jego bliski krewny, głęboki szacunek dla wszelkiego życia. To książka, która domaga się patrzenia na świat przez pryzmat kategorii moralnych.
Rick Bass, autor The Ninemile Wolves i For a Little While: New and Selected Stories

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3024,strona...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 613

Szybująca błyskotliwość

Nie ma co ukrywać, na co dzień nie kojarzymy ptaków z bystrością umysłu. Wystarczy wspomnieć wyrażenie „ptasi móżdżek”, którym określamy osoby postępujące w niezbyt logiczny sposób. Z darzeniem ich sympatią także bywa różnie. Gdy pojawi się sikorka za oknem jesteśmy zachwyceni jej kolorytem i sympatycznością. Jeśli w naszej okolicy zaszyje się gołąb, przepędzamy go jak najszybciej, bo przecież tylko zanieczyszcza nas i najbliższe otoczenie. To jednak pozory, bo okazuje się, że tak naprawdę o powietrznych zdobywcach nie wiemy nic.

Czy mogłoby przyjść nam do głowy, że ptaki w wielu aspektach są podobne do ludzi, a czasami nawet ich przewyższają? Latanie przychodzi nam jako pierwsze na myśl, ale chodzi o coś innego. W ich niewielkich mózgach czają się wielkie tajemnice. Część z nich została odkryta, ale jeszcze więcej zdają się mieć w zanadrzu. Oczywiście trafiają się także mniej rozgarnięte jednostki, acz nie oszukujmy się, w królestwie ludzi także się od nich roi.

Innym aspektem rozwinięcia ich umysłów, może być według nas dbanie o młode, czy budowanie gniazd. Pewnie coś w tym jest, acz to zaledwie kawałek tego, co posiadają w swoim arsenale zdobywcy przestworzy. Weźmy wspomniane już gołębie. Zapomnieliśmy chyba, że podczas wojny potrafiły przebyć setki kilometrów, jeśli nie więcej, żeby przekazać wiadomości, które decydowały o losach naszych istnień. Ile tu energii, siły, poświęcenia, a my mamy je jedynie za defekujące szkodniki!

To jednak zaledwie początek tego, co...

To jednak zaledwie początek tego, co przedstawiciele tej gromady mają do zaoferowania. Wrony brodate na ten przykład potrafią przebić się przez kilkuetapowe ćwiczenie, by dostać się do pożywienia. Po kolei wyciągają wnioski z swych niepowodzeń, by z czasem osiągnąć odpowiedni efekt. Jest to swoista gra logiczna udowadniająca, że ciąg przyczynowo skutkowy ma się u ptaków co najmniej nieźle.

Dodać do powyższych możemy adaptacyjność wróbli, które potrafią zaskoczyć tworzeniem gniazd w nawet najbardziej niedostępnych miejscach, jak chociażby w kopalni. Niektóre z ptaków tworzą swoiste dzieła sztuki, by przywabić potencjalne partnerki, inne wykorzystują do tego umiejętności wokalne. Trele dobrze sprawdzają się w kwestii komunikacji. Oferują możliwości językowe, które najbieglejszych poliglotów mogłyby wprawić w zakłopotanie. Przebijają je chyba tylko setki miejsc chowania pokarmu, których lokalizacje są przez latające cuda natury zapamiętywane bez problemu.

Rozwinięcie powyższych szczątków wiedzy znajdziecie w książce „Geniusz ptaków”. Jennifer Ackerman, która krok po kroku rozbraja obraz ptaków jako niezbyt lotnych stworzeń i udowadnia, jak mylny jest powszechny ogląd na ich temat. Bez wątpienia oferuje pieczołowitą wiedzę na odpowiednim poziomie, która mimo kilku zapętlonych momentów będzie gratką dla fanów przyrody i odkrywania nieznanego w najbliższym otoczeniu.

Patryk Rzemyszkiewicz

Izabela Pycio | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

"Dobrze jest polerować swój mózg, pocierając go o mózgi innych." Michel de Montaigne

Po rewelacyjnym "Mikrobiomie" i fascynujących "Pierwszych znakach", z zainteresowaniem sięgnęłam po kolejną publikację z serii #nauka, w której odpowiada mi sposób przypominania dotychczasowej i zdobywania nowej wiedzy, o otaczającym świecie w skali mikro i makro, w ujęciu historycznym i współczesnym, z większą lub mniejszą oczywistością, na poważnie i z humorem. Wciągają podsumowania naukowe, wnioski z obserwacji, ciekawostki, anegdoty i porównania. Uzmysławiamy sobie, jak wiele zagadnień z różnych dyscyplin nauki pozostało jeszcze do poznania. Wspaniałe, że przez całe życie można uczyć się i odkrywać, utrwalać szacunek wobec otaczającej przyrody i zamieszkujących ją istot. Odnośnie ptaków, dopóki w naszej rodzinie nie zadomowiła się piękna i rozśpiewana nimfa, nie przypuszczałam nawet, jak mądre, błyskotliwe i sprytne jest to stworzenie.

Autorka przekonuje czytelnika o niezwykłym geniuszu...

aali | 2017-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 listopada 2017

"Wpadają na szyby, siadają na liniach energetycznych, popełniają głupie błędy, które mają prowadzić jedynie do ich wyginięcia." Ludzie nigdy nie uważali ptaki za szczególnie rozumne istoty, stąd też wyrażenie "ptasi móżdżek" na określenie kogoś głupiego i nierozgarniętego. Jennifer Ackerman w swojej książce "Geniusz ptaków" udowadnia, że określenie kogoś mianem "ptasiego móżdżka" powinno być traktowane jako komplement, nie obelga. "Ptasie mózgi może i są małe, ale z całą pewnością potrafią więcej, niż wskazują na to ich rozmiary".

Jedna z najbardziej znanych papug z gatunku żako, Alex opanowała setki angielskich nazw przedmiotów, kolorów i kształtów. Potrafiła wskazać różnice albo tożsamość w odniesieniu do liczb, kolorów i kształtów, rozumiała pojęcia abstrakcyjne. Wrony brodate, zamieszkujące Nową Kaledonię, potrafią rozwiązywać problemy, posługiwać się wytworzonymi przez siebie narzędziami. Sikory bogatki i modraszki zamieszkujące Wielką Brytanię nauczyły się otwierać...

Karolina Sosnowska | 2018-02-10
Przeczytana: 04 lutego 2018

"„Geniusz ptaków” nauczył mnie, że tych pierzastych stworzeń nie można mierzyć naszą ludzką miarą. Przykładamy do wszystkiego naszą linijkę i czujemy się królami stworzenia. Są jednak dziedziny, w których prześcigają nas ptaki, i to właśnie one mogłyby nas czasami wyzywać od półgłówków. Książka Jennifer Ackerman to kopalnia wiedzy o ptakach, która powodowała, że raz po raz moje usta formowały się w idealnie okrągłe „o”."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/02/10/geniusz-ptakow-j-ackerman/ :)

Wielbicielka-książek | 2018-05-08

Dlaczego sięgnęłam po publikację z serii nauka wydaną przez Wydawnictwo UJ zatytułowaną "Geniusz ptaków"? Poczułam się zachęcona stroną wizualną tegoż woluminu, zafrapowana intrygującym i wyzwalającym chęć poznania meritum tytułem, a także zaciekawiona zawartością tejże książki, która - jak zapewnia wydawca - jest nie tylko idealną lekturą dla pasjonatów ptaków, ale również dla zwykłego laika pragnącego poszerzyć swoją podstawową wiedzę dotyczącą owego gatunku zwierząt. Zapraszam na moją opinię.

Jennifer Ackerman (ur. 1959) - utytułowana dziennikarka pisząca o nauce, przyrodzie i biologii człowieka od niemal 30 lat. Jest autorką poczytnych książek popularnonaukowych. Współpracuje m.in. z czasopismami "Scientific American", "National Geographic" i "The New York Times". Stypendystka Literature Fellowship in Nonfiction w ramach National Endowment for the Arts, Bunting Fellowship oraz Alfred P. Sloan Foundation. (źródło: okładka książki)

Zawsze podziwiałam ptaki za wolność,...

Kasia | 2017-12-22
Przeczytana: 18 listopada 2017

Lektura Geniuszu ptaków, kiedy już przegryziemy się przez pierwszą część, jest naprawdę fascynująca i sprawia, że w nowy sposób spojrzymy nawet na zwyczajne wróble. Swoją drogą, okazuje się, że nie są one tak niewinne, jak można by przypuszczać i potrafią mieć sporo na swym ptasim sumieniu. Dlatego jeśli interesujecie się tą tematyką, książka na pewno Was nie zawiedzie.

Cała opinia:

Kasia Kulik | 2017-11-30
Przeczytana: 24 listopada 2017

Książka Jennifer Ackerman jest niesamowitą podróżą w głąb ptasiego życia – sposobu patrzenia, problemów, relacji, umiejętności. Każdy rozdział opisuje inny rodzaj inteligencji, a mnogość zawartych w nim przykładów obrazowo wprowadza czytelnika w ptasi świat. Zmuszona jestem przyznać, że to jedna z lepszych przyrodniczych książek, jakie czytałam. Brakowało mi w niej jedynie zdjęć, dzięki którym mogłabym ptaki bardziej podziwiać i lepiej zobrazować sobie „Geniusz ptaków”.

Tinkerbelle | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Podobała mi się, ale nie była fascynująca. Jestem tak tyci, tyci rozczarowana. Dużo ciekawostek, jednak momentami mój "ptasi móżdżek" nie wytrzymywał natłoku przekazywanych informacji, ich forma podania nie zawsze była przyswajalna. Nierówna książka.

Madame Booklet | 2017-11-27
Przeczytana: 22 listopada 2017

Przez bardzo długi czas sądzono, że ptaki są głupie – tym oto prostym, a także dość bezpośrednim zdaniem, Jennifer Ackerman rozpoczyna książkę "Geniusz ptaków", intrygując oraz zawstydzając czytelnika, bo czyż nie każdy, chociaż raz w życiu, myślał o tych niepozornych, wielobarwnych stworzonkach, jako o przysłowiowych, nierozumnych głuptakach? Sądząc po ich zwariowanych figlach, móżdżek ptaków sprawiał wrażenie równie lekkiego jak one same. Jednak autorka wychodzi naprzeciw niepochlebnym stwierdzeniom, próbując przekonać czytelnika, że są nieprawdziwe, a pozory potrafią mylić.

Okazuje się, że ptaki bywają naprawdę genialne: posiadają swój własny ptasi kompas, dysponują doskonałą pamięcią przestrzenną, potrafią rozpoznawać obrazy, a nawet same tworzą sztukę, poprzez budowanie wyjątkowych gniazd. Ale to nie wszystko – ptaki opłakują zmarłych, formułują społeczności, posiadają umiejętności techniczne; niektóre ptaki stosują innowacyjne narzędzia, rozwiązują łamigłówki, a także są w...

KasiaKo | 2017-12-01

Nie polecam! Autorka pisze bardzo chaotycznie. Wszędobylskie dygresje nie pozwalają skupić się na głównym wątku. Po chwili nie pamiętam, co przeczytałam. Dla mnie ta książka to katastrofa.

Paweł | 2018-02-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nic nie wnosząca. Autorka jest zwolenniczką ewolucji, to słowo przewija się na każdej stronie. Wrona nowokaledońska brodata i narzędzia które ta wrona wytwarza także są przytaczane przy każdej sposobności. Infantylizm potęguje używanie ‘‘ x milionów lat temu‘‘ aby uwiarygodnić ewolucję jak i wprawić czytelnika w stan wow.